Sposoby na trądzik u dorosłych

Choć zwykło się uważać, że trądzik pojawia się wyłącznie u młodych osób (przede wszystkim w wieku dojrzewania), to trądzik u dorosłych również nie jest rzadkością! Na powstawanie tego trądziku narażone są najbardziej osoby około trzydziestego roku życia.

W artykule zajmiemy się trądzikiem pospolitym i jemu podobnymi. Trądzik różowaty ma nieco inne uwarunkowania, a on również jest trądzikiem dorosłych – poświęcimy mu osobny post.

Jeśli więc nie możesz uporać się ze zmianami trądzikowymi, czyli trądzikiem pospolitym i jego pochodnymi, dowiedz się, w jaki sposób można je wyeliminować, skutecznie!

Skąd się bierze trądzik u dorosłych?

Zwykle zaczyna się dość niewinnie – pojawiają się zaskórniki, które są efektem zaczopowania ujść mieszków włosowych. Z czasem, gdy dojdzie do zmian wokół mieszka włosowego, zaostrza się stan zapalny, pojawia sięczerwona krosta – wypukła. Gdy „do głosu” dochodzą bakterie, krosta zaczyna wypełniać się ropą, a na jej „czubku” pojawia się biały punkt.

Zaskórniki powstają zwykle tam, gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych. Trądzik atakuje więc przede wszystkim czoło, brodę, nos, dekolt, a nawet plecy.

Główną przyczyną trądziku, także u osób dorosłych są hormony, a dokładniej mówiąc – męski testosteron. Enzym, który zlokalizowany jest w skórze powoduje przekształcanie tego hormonu w bardziej aktywną jego postać, w efekcie czego dochodzi do wzmożonej pracy gruczołów łojowych.

Inną przyczyną powstawania trądziku jest nieprawidłowe rogowacenie ujść mieszków włosowych. Gdy naskórek złuszcza się, powoduje zablokowanie drogi łoju, który próbuje się wydostać na zewnątrz. W ten sposób powstają właśnie zaskórniki.

U dorosłych powstawanie trądziku związane jest również z nadmiernym stresem. Jest on czynnikiem, który odpowiada za uwrażliwienie skóry na działanie hormonów męskich (androgenów). Oznacza to więc, że do trądziku może dochodzić nawet wtedy, gdy poziom testosteronu jest w normie.

Kolejnym czynnikiem, który może rzutować na pojawienie się trądziku po ukończeniu 25. roku życia jest dieta wysokoglikemiczna, czyli jadłospis oparty na produktach spożywczych, które w znacznym stopniu podwyższają poziom insuliny we krwi. Do produktów o takim działaniu zalicza się przede wszystkim żywność wysokoprzetworzoną oraz fast-foody.

Domowe sposoby na trądzik u dorosłych

Domowe sposoby na trądzik u dorosłych będą skuteczne i bezpieczne tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z zaskórnikami, a krostki podchodzące wydzieliną ropną można policzyć na placach jednej dłoni, innymi słowy wtedy, gdy mowa o trądziku lekkim lub średnio intensywnym. Z takimi problemami skórnymi nie trzeba biec do dermatologa, choć oczywiście nie można też bagatelizować wykwitów.

Z pomocą mogą przyjść dermokosmetyki, czyli preparaty, które zawierają w swoim składzie dobroczynne substancje, oddziałujące na przyczyny trądziku. Warto sięgać po kremy na trądzik, które zawierają w swoim składzie nadtlenek benzoilu (zobacz dlaczego warto lub nie). Warto również wykorzystać dobroczynne właściwości mydeł z siarką, tymiankiem, szałwią. Skórę z zaskórnikami warto przecierać również tonikiem. Trzeba jednak unikać takich specyfików, które będą zawierały w swoim składzie alkohol bądź kwas salicylowy. Te substancje mają to do siebie, że lubią nadmiernie wysuszać skórę. O ile takie działanie na krótką metę może okazać się pozytywne (wysusza krostki), to stosowanie dłużej skutkuje nadmiernym przesuszeniem i nasileniem łojotoku, a więc i trądziku.

Nie należy zapominać o tym, by nakładać na cerę kosmetyki, które wykazują działanie nawilżające, a jednocześnie przeznaczone są do cery skłonnej do trądziku. Raz na kilka dni warto zastosować żel punktowy o działaniu antybakteryjnym, by wysuszyć krosty. Warto także zaufać działaniu peelingu enzymatycznego, który przyczynia się do usunięcia martwych komórek naskórka, a tym samym do odblokowania porów.

Pod żadnym pozorem nie można stosować ani wody utlenionej, ani spirytusu salicylowego. W ten sposób przyczyniamy się bowiem do nadmiernego przesuszenia skóry i nasilenia łojotoku.

Przydatne produkty

Najlepsze efekty przynosi działanie na wszystkich frontach walki z trądzikiem, i to jednocześnie, czyli:

  • ustabilizowanie poziomu hormonów,
  • oczyszczenie organizmu od wewnątrz,
  • oczyszczanie zewnętrzne z sebum i zanieczyszczeń,
  • likwidacja bakterii trądzikowych bytujących na skórze.

Te efekty osiągniesz stosując:

Kiedy udać się do dermatologa?

Leczenie trądziku u dermatologa jest konieczne wówczas, gdy zmiany trądzikowe to krostki wypełnione ropą. Problemu nie należy bagatelizować, ponieważ trądzik nieodpowiednio leczony bądź nieleczony w ogóle może pozostawić po sobie trwałe blizny.

Trzeba mieć świadomość, że leczenie trądziku to zwykle długa kuracja. Wymaga więc sporo cierpliwości i konsekwencji. Niemniej jednak warto się poświęcić, bowiem efekty są naprawdę obiecujące. Zwykle, by trądzik wyeliminować całkowicie, trzeba stosować się do zaleceń lekarza 2-3 lata. W tym czasie podawane są tabletki bądź stosowane maści i kremy. Wszystkie preparaty dostępne są wyłącznie na receptę. Takie środki na trądzik zawierają między innymi: pochodne witaminy A, doxycykliny, tetracykliny. Takie specyfiki przyczyniają się do zmniejszenia łojotoku, wyeliminowania stanów zapalnych, zredukowanie ilości zaskórników, wpływają korzystnie na regulowanie rogowacenia naskórka.

Nie wyciskaj!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów w walce z trądzikiem jest wyciskanie zmian skórnych. Wyciskanie pryszczy, szczególnie wtedy, gdy zawierają ropę, sprawia iż tylko część wydzieliny wydostaje się na zewnątrz. Pozostała część trafia do głębszych warstw skóry. W efekcie dochodzi do rozprzestrzenienia się infekcji. Co więcej – zwiększa się prawdopodobieństwo pojawienia się blizn.

Zostaw komentarz