Produkty spożywcze, które barwią Twoje zęby

Białe lśniące zęby są atutem niezależnie od wieku. Gdy uśmiech staje się szary, zęby zmieniają kolor na bliższy żółtemu niż białemu, traci na tym nasza uroda.

Niestety często nieświadomie pogarszamy wygląd zębów, spożywając produkty spożywcze, które odbarwiają nasze szkliwo. Co tak naprawdę barwi nasze zęby? Oto najpopularniejsze produkty.

Herbata

Picie herbaty jest w Polsce bardzo popularne. Napój ten piją starzy i młodzi, podaje się go również dzieciom. Tymczasem ma on bardzo niekorzystny wpływ na kolor szkliwa. Dentyści podkreślają, że czarna herbata (nadal najpopularniejsza) może bardziej barwić zęby niż kawa!

Niestety nie tylko czarna herbata niszczy szkliwo – tak samo działa herbata biała, zielona czy czerwona.

Wino

Niekorzystnie na kolor zębów oddziałuje również czerwone wino, które zawiera składniki barwiące.

Czy do tego samego efektu prowadzi picie białego wina? Okazuje się, że niestety również i ono niszczy zęby– z powodu kwaskowatego charakteru.

Dlatego wino należy pić z umiarem, chociażby po to, by chronić zęby.

Sosy pomidorowe/curry

Na szkliwo zębów silnie wpływają również sosy – curry, pomidorowe (bezpieczniejsze są sosy śmietanowe), które z powodu swojej intensywnego koloru i barwników w nich zawartych odbarwiają zęby.

Owoce

Wiśnie, jeżyny, jagody – są smaczne i zdrowe. Posiadają jednak silne barwniki, które niegdyś były wykorzystywane do barwienia odzieży, dlatego mogą również niekorzystnie wpływać na stan zębów i ich kolor. Po latach na zębach mogą być widoczne plamy spowodowane spożywaniem nasyconych kolorami owoców.

Kolorowe napoje

Na szkliwo zębów bardzo niekorzystnie wpływają kolorowe gazowane napoje – oranżada, cola – napoje te poważnie szkodzą nie tylko sylwetce, ale również zębom. Być może efekt nie będzie zauważalny od razu, ale po latach wszystko stanie się jasne…

Kolorowe napoje mogą bezpośrednio wpływać na zęby, powodując odbarwienie szkliwa, jak również osłabiać strukturę zębów i ułatwiać ich odbarwienie innym produktom spożywczym.

Żelki, gumy, lizaki, czyli słodycze

Słodycze są niestety wypełnione barwnikami, które niekorzystnie wpływają na stan zębów.

biel zębów

Możesz zobaczyć ich wpływ na języku, podniebieniu – zabarwionym, gdy zjesz słodką gumę czy cukierka.

Jak zapobiegać odbarwieniu zębów?

Choć zrezygnowanie z coli czy czarnej herbaty wyjdzie nam na zdrowie, to już odstawienie wszystkich owoców może nie być takie korzystne, dlatego opcja ze zmianą diety pod kątem unikania przebarwień na zębach nie jest dobrym pomysłem.

Również dlatego, że wraz z wiekiem zęby w naturalny sposób zmieniają kolor. Nie są cały czas śnieżnobiałe, co widać chociażby w zmianie zabarwienia zębów mlecznych i stałych. Zęby starzeją się tak jak skóra, która pokrywa się zmarszczkami, jak mięśnie i poszczególne organy.

By mieć białe, zdrowe zęby, warto zrobić coś innego – po każdym posiłku wyszczotkować je lub użyć dobrego płynu do płukania ust.

Możesz również korzystnie wpłynąć na biel zębów, decydując się na produkty, które Ci to ułatwią. Wskazane jest wszystko to, co zmotywuje Cię do gryzienia, na przykład jabłka, marchew, kalafior. Ponadto wybielić zęby może kwas zawarty w ananasie lub pomarańczy.

Poza tym raz na jakiś czas warto znaleźć chwilę na zabieg wybielania zębów. Nie trzeba udawać się od razu do stomatologa – można również skorzystać z urządzeń do domowego wybielania zębów. W ofercie VitaLab znajduje się produkt, który wybiela zęby, jest łatwy w użyciu i posiada świetne opinie – przeczytaj!

3 komentarze

  • Masakra, całe zycie pije non stop kawe i herbate + pare lat palenia = bardzo nieładne zęby ;/ na szczescie idzie to łatwo wybielić w domu, np pasty do wybielania, albo żel do wybielania. żółte zęby wygladają naprawdę nieestetycznie, a wybielanie dobrymi środkami dziala

  • “po każdym posiłku wyszczotkować je lub użyć dobrego płynu do płukania ust”
    Czy na pewno są to produkty, których można tak często używać i to przez dłuższy okres?

    “Poza tym raz na jakiś czas warto znaleźć chwilę na zabieg wybielania zębów. Nie trzeba udawać się od razu do stomatologa – można również skorzystać z urządzeń do domowego wybielania zębów.”
    Szczerze mówiąc, bałabym się samodzielnego wybielania zębów, bez konsultacji z dentystą. Oni też mają tzw. domowe sposoby w postaci żelu nakładanego na nakładki silikonowe. Jeśli dobrze pamiętam, kosztuje ok. 600 zł.

Zostaw komentarz