Krosty na plecach – najlepsze sposoby leczenia

Mimo że krosty na plecach nie są widoczne na pierwszy rzut oka, to stanowią powód do niepokoju. Przez większość dnia, a patrząc z szerszej perspektywy również przez większą część roku, są ukryte pod ubraniami (ze względu na średnie temperatury). Nie oznacza to, że można o nich zapomnieć. Nie ma bowiem osoby, która byłaby zadowolona z faktu, że jej skóra pleców jest nierówna, znajdują się na niej niedoskonałości, oglądane codziennie w lustrze przed kąpielą.

Prędzej czy później, jeśli zmiany same nie znikają, pojawia się motywacja od ich usunięcia. Rośnie również irytacja, gdy stosowane metody nie działają.

Jak zatem skutecznie i raz na zawsze usunąć krosty na plecach? I czy w ogóle jest taka możliwość, by na stałe o nich zapomnieć? Oto skuteczna instrukcja.

plecy

Krosty na plecach – jak wyglądają?

Krosty na plecach mogą być duże i bolesne, wypełnione ropą. Niektóre nabierają innej formy – stają się niewielkimi podskórnymi zmianami, których próby wyciśnięcia kończą się klęską.

W obu przypadkach mamy do czynienia z trądzikiem, czyli zmianami zapalnymi w formie wyprysków. Wykwity na skórze pojawiają się, gdy skóra produkuje nadmiar sebum, dochodzi do zatkania porów skóry przez martwe komórki, zanieczyszczenia, to z kolei stanowi świetną pożywkę dla bakterii.

Krosty na plecach – trądzik pospolity czy torbielowaty

Krosty na plecach mogą przybierać dwie formy – trądziku pospolitego lub torbielowatego. Pierwsze zmiany na skórze objawiają się w formie zaskórników oraz niewielkich krost z białą końcówką. Czasami na skórze pleców występują zmiany w przebiegu trądziku torbielowatego – zmiany tego typu są zazwyczaj większe, wypełnione płynem, bolesne, niestety często pozostawiają po sobie blizny.

Jak często występuje trądzik na plecach?

Osoby borykające się z krostami na twarzy, zazwyczaj mają również trądzik na plecach. Tak jest w przypadku aż 92% z nich. Z kolei 60% osób mających trądzik na twarzy, cierpi z powodu niedoskonałości również na plecach i klatce piersiowej.

Krosty na plecach – dlaczego się pojawiają?

Trądzik na plecach ma złożone przyczyny. Najczęściej wymienia się:

  • zmiany hormonalne, które powodują nadprodukcję sebum,
  • genetykę – podatność na trądzik odziedziczoną po przodkach, z genami przekazywane są nam wyzwalacze, które powodują zmiany na skórze,
  • czynniki środowiskowe – zanieczyszczenia i wysoka temperatura,
  • tarcie spowodowane przez odzież – zwłaszcza obcisłą, jak również plecaki,
  • częste siedzenie i prowadzenie auta – może sprzyjać wystąpieniu zmian na skórze pleców,
  • stres – może pogłębiać problemy skórne,
    niektóre źródła wskazują, że krosty na plecach może powodować dieta i produkty spożywcze – czekolada, czy smażone tłuste potrawy.

Jak usunąć krosty na plecach?

Jeśli masz krosty na plecach, zwróć szczególną uwagę na sposób pielęgnacji i na codzienne nawyki.

Przede wszystkim nie decyduj się na szybkie metody usuwania problemu – zwłaszcza wysuszanie skóry, poprzez korzystanie ze światła solarium. To najczęściej działa, ale tylko na chwilę, bo problem szybko powraca. Poza tym światło UV zwiększa ryzyko przedwczesnego starzenia się skóry i wystąpienia nowotworów.

Unikaj również pokusy zbyt częstego mycia skóry. Trądzik nie jest efektem braku higieny, a wielokrotne namydlanie i szorowanie skóry w ciągu dnia nie jest dobrym pomysłem.

Nie wyciskaj pryszczy. Może się wydawać, że w ten sposób poprawiasz wygląd skóry, ale to nie jest prawda, wyciskając zmiany rozsiewasz bakterie po całej skórze, dodatkowo w konsekwencji zamiast usunąć trądzik pogarszasz stan skóry.

Nakładaj luźne ubrania, które zmniejszają tarcie oraz powstałe na ich skutek podrażnienia na skórze.

Do usuwania zmian na skórze pleców wykorzystaj 5% olejek z drzewa herbacianego. Stan skóry można poprawić również za pośrednictwem kwasu glikolowego. Wskazane jest miejscowe stosowanie na skórze pleców nadtlenku benzoilu, który zmniejsza stan zapalny oraz przyspiesza gojenie się skóry. Niestety powoduje również wysuszenie jej powierzchni, dlatego coraz więcej osób i ekspertów radzi, by zastąpić nadtlenek benzoilu (Benzacne) żelem Trioxil, który działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie.

Wymienione wyżej zabiegi stosowane zewnętrznie mogą nie być wystarczające, bo często usuwają tylko objawy, zamiast leczyć przyczyny. Dlatego terapie stosowane miejscowo należy wzmocnić poprzez działanie ogólne – najlepsze efekty przynoszą tabletki na trądzik, które poprzez dostarczanie cennych składników odżywczych, mikroelementów i witamin wspomagają funkcjonowanie ciała oraz wzmacniają skórę, chroniąc ją przed niedoskonałościami. Liderem wielu zestawień oraz rankingów jest Nonacne. Sprawdź, jak te pastylki pomagają usunąć krosty na plecach.

Zostaw komentarz