Nie wiesz, jak zapobiegać zmarszczkom? Przeczytaj!

Gdy mamy dwadzieścia lat, rzadko myślimy o starości. Nie bierzemy pod uwagę, że już niedługo będziemy spoglądać w lustro na osobę, którą dotknął upływający czas. Tymczasem to właśnie w tym momencie należy zapobiegać zmarszczkom. Później co najwyżej można wzmacniać skórę i zmniejszać widoczność charakterystycznych linii na twarzy. Im szybciej zdecydujemy się chronić skórę, tym lepiej, tym zmarszczki pojawią się później i będą mniej widoczne, a my dłużej będziemy wyglądać naprawdę dobrze!

Przeczytaj, jak zapobiegać zmarszczkom?

Dermatolodzy wskazują, że dzisiaj technika poszła tak daleko, że można wyglądać na tyle lat, ile się dana osoba czuje. Jedyne, co należy zrobić, to działać skutecznie, decydując się na sprawdzone rozwiązania.  Jakie?

Unikaj słońca

Jeśli chcesz chronić skórę przed przedwczesnym starzeniem, powinnaś wzmocnić jej poszczególne warstwy i chronić je przed negatywnym wpływem promieni UV. Okazuje się bowiem, że ekspozycja na słońce to główna przyczyna występowania przedwczesnych zmian na skórze.

Skąd to wiadomo? Wpływ promieni UV sprawdzono na podstawie historii bliźniaków żyjących w innych warunkach, rozdzielonych po porodzie. Okazało się, że czynniki środowiskowe w większym stopniu wpływały na powstanie zmian na skórze niż genetyka. Daje do myślenia, prawda?

Noś okulary

Zamiast mrużyć oczy – noś okulary. Będziesz chronić nie tylko gałkę oczną, ale również czoło przed wystąpieniem charakterystycznych linii przebiegających w poprzek twarzy i układających się w widoczną na wielu twarzach harmonijkę. Podobna zasada obowiązuje u osób z wadami – zamiast wytężać wzrok i prowadzić do napinania ciągle w taki sam sposób grup mięśni – zainwestuj w dobre okulary lub szkła kontaktowe.

Nie pal

Kwestia palenia jest nadal kontrowersyjna. Istnieje wiele źródeł na ten temat. Udowodniono i tu nie ma wątpliwości, że palenie papierosów przyspiesza starzenie skóry. Dzieje się tak dlatego, że na skutek palenia rozkłada się elastyn i kolagen, co powoduje, że skóra traci jędrność, staje się mniej odporna, widać na niej zmarszczki i niedoskonałości.

Przeprowadzono badanie w Londynie w Twin Research Unit St Thomas Hospital, według którego, okazało się, że bliźniacy jednojajowi, z których jeden palił, a drugi nie – mieli dramatycznie różniącą się kondycję skóry. Osoba paląca nawet o 40% bardziej pomarszczoną niż ta niepaląca. Różnice były bardzo widoczne – na pierwszy rzut oka, specjalistyczne badania stanowiły tylko ich potwierdzenie.

girl-454564_1280

Wysypiaj się

By zadbać o napiętą, silną i gładką skórę oraz zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się, warto spać wystarczająco długo. Niestety niedobory w tym zakresie szybko odbijają się na kondycji naszej cery. Wszystko za sprawą hormonu kortyzolu, którego niewyspany organizm produkuje zbyt wiele i to prowadzi do powstania zbyt wielu zmarszczek i nierówności na skórze.
Jest coś jeszcze – w trakcie snu organizm produkuje HCG – czyli ludzki hormon wzrostu, zachowujący zdrowe ciało i jędrną skórę. Niestety wraz z upływem lat produkcja hormonu spada, dlatego wskazane jest dostarczanie hormonu z zewnątrz – podczas suplementacji. Kliknij!

Nie wystarczy jednak spać – trzeba również odpoczywać w odpowiedniej pozycji. By uniknąć pomarszczenia skóry, zwłaszcza na brodzie, policzkach i czole, należy układać się na plecach. American Academy of Dermatology (AAD) wskazuje, że odpowiednia pozycja to bardzo istotny czynnik mający decydujący wpływ na kondycję skóry i profilaktykę przeciwzmarszczkową.

Odpowiednia dieta

Na stan skóry mają wpływ nasze przyzwyczajenia żywieniowe. Szybszym zmarszczkom sprzyja słodka dieta, bogata w cukier i słodziki, a także niewystarczająca ilość wody w diecie, która prowadzi do odwodnienia i utraty jędrności przez tkanki.

Warto również zadbać o jedzenie składników i produktów spożywczych, które pomagają zachować młodość na dłużej – np. ryby. Łosoś, będący doskonałym źródłem białka, sprawia, że organizm otrzymuje wystarczająco ilość niezbędnych kwasów tłuszczowych omega 3, które pomagają odżywić skórę i utrzymać jej zdrowy, młodzieńczy wygląd.

Bardzo istotne jest spożywanie owoców i warzyw, dostarczających związków antyoksydacyjnych chroniących skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki.

Dobrze na skórę działa również prawdziwe kakao, które jest cennym źródłem flawonoli żywieniowych (epicatchin i katechiny) poprawiających wygląd i kondycję skóry. Składniki te chronią skórę przed promieniowaniem słonecznym, uszkodzeniami skóry, wspomaga optymalne nawodnienie, pomaga zachować skórę gładką i jędrną.

Istotne jest również dostarczanie organizmowi kolagenu, który stanowi miej więcej 1/3 białek w ludzkim organizmie, 80% budulca skóry – przydadzą się w tym przypadku zupy przygotowywane na kościach, galaretki z nóżek, golonki i podroby. Z czasem, gdy ilość kolagenu w organizmie spada – warto go dostarczyć z zewnątrz w  postaci dobrych suplementów diety, które przeciwdziałają przedwczesnemu starzeniu skóry. Przeczytaj, po które warto sięgnąć i zainwestuj w swój wygląd!

Zostaw komentarz