Czy piwo tuczy? Czy można pić piwo na diecie?

Lato to najlepszy sezon na piwo. Zimny lekko gazowany napój świetnie chłodzi oraz idealnie wpisuje się w charakter wakacji. Jest niezastąpione w weekend czy w trakcie urlopu, kiedy jego sprzedaż znacznie rośnie.

Piwo dostępne jest w  wielu wersjach – ciemne/jasne, smakowe oraz uwzględniających moc trunku. Jest w czym wybierać. Istnieją piwa dedykowane kobietom, „prawdziwym mężczyznom”, jak również bezalkoholowe czy bezglutenowe. Prawdziwy raj!

Niestety, według wielu, niepozbawiony wad – istnieje powszechna opinia, że piwo tuczy. Czy to prawda? Czy jeśli dbamy o szczupłą sylwetkę, picie piwa jest wykluczone?

Ile kalorii zawiera piwo?

beer-554619_1280Pół litra piwa to 250 do 300 kalorii, czyli tyle ile kawałek ciasta, większy kalafior, croissant czy 3 parówki.

Kaloryczność piwa zależy od zawartości alkoholu, aż 2/3 kalorii pochodzi bowiem z aktywnych procentów. Im mocniejsze piwo, tym jest bardziej kaloryczne.

Piwo odchudza?

W powszechnej opinii piwo tuczy. Dlatego tym większe zaskoczenie pojawiło się, gdy kilkanaście miesięcy temu świat obeszła rewolucyjna teza, że piwo…odchudza. Wiele osób nie dowierzało, podnosiło ze zdziwieniem brwi, kiwało głową na znak protestu. I intuicja ich nie zawiodła, bo piwo odchudza…ale nie do końca. Konkrety?

Piwo:

  • powoduje odwodnienie (częściej korzystamy po nim z toalety),
  • przyspiesza procesy spalania węglowodanów i tłuszczów,
  • zawiera wiele ważnych składników: potas, fosfor, magnez, wapń i sód oraz cennych witamin z grupy B:B, B1, B2, PP oraz B12, a witamina B1.

To fakty. Skąd jednak teza, że piwo odchudza?

Międzynarodowy zespół naukowców pod przewodnictwem prof. Shela Gorinsteina z Uniwersytetu Hebrajskiego zauważył, że pozytywnie na wygląd sylwetki wpływa jeden składnik-  liofilizat piwa, czyli substancja, który pozostaje po odparowaniu wody i alkoholu. Oczywiście woda nie sprzyja tyciu…ale za nabieranie wagi odpowiadają tak zwane „procenty”. Te są niestety wysokokaloryczne.

Czyli piwo jednak odchudza?

To skąd ten „brzuch piwny”?

Niestety brzuch piwny inaczej nazywany mięśniem piwnym nie bierze się znikąd. Termin ten sugeruje, że tłuszcz zgromadzony w okolicy brzucha powstaje zdecydowanie szybciej u osób chętnie sięgających po lekko gazowany napój.

Skąd wziął się mit wskazujący, że picie piwa powoduje tycie?

Zachowanie szczupłej sylwetki jest szczególnie trudne w trakcie piwkowania, ponieważ bardzo często puszczają nam hamulce i z większą swobodą sięgamy po chipsy, słone paluszki, orzeszki, wszelkie przekąski. Pijemy piwo najczęściej wieczorem, późnym popołudniem, kiedy dodatkowe kalorie są szybko magazynowane w postaci zbędnych kilogramów, metabolizm zwalnia, dlatego tak łatwo przytyć.

I jak rozstrzygnąć ten spór? Czy piwo tuczy, czy niekoniecznie?

Prawda, jak zwykle, znajduje się gdzieś pośrodku – piwo jest kaloryczne, ale pite od czasu do czasu nie powinno źle wpływać na wygląd sylwetki. Jeśli zachowamy umiar, możemy spać spokojnie. Szczególnie jeśli uda nam się pić piwo, bez zbędnego zagryzania…

A to ułatwi nam zażywanie Green Coffee 5K, najlepszej zielonej kawy w tabletkach – ułatwiających kontrolę apetytu oraz przyspieszającej metabolizm. Wygodna forma tabletek pozwala korzystać z uroków picia piwa bez wyrzutów sumienia. Kliknij po szczegóły!

2 komentarze

  • Mój piwny brzuszek wyrósł dużo wcześniej zanim zacząłem pić piwo, i wcale nie powiększył się jak zostałem miłośnikiem noteckiego. Wydaje mi się że otyłość po piwie jest zależne od człowieka.

  • Ja piję piwko od 2002 roku prawie cały czas, ok 300 dni w roku, ale i trenuję po 3-4 razy w tygodniu. Co zobaczyłem…….Wypicie białka długo wchłaniającego się (Zawierają w składzie miclearną kazeinę, kazeinian wapnia, kazeinian sodu, albuminę jaja lub mieszanki z tymi białkami. Proteiny te powodują wolne uwalnianie aminokwasów do krwiobiegu, co skutkuje długotrwałym działaniem antykatabolicznym oraz długim utrzymaniem stanu anabolicznego organizmu) oraz BCAA (Aminokwasy rozgałęzione (ang. branched-chain amino acid, BCAA) – aminokwasy posiadające rozgałęziony boczny łańcuch alifatyczny. W grupie aminokwasów białkowych istnieją 3 spełniające ten warunek: leucyna, izoleucyna i walina. Stanowią one średnio 40% spożywanego dziennie białka). Efekt – brak brzucha a wręcz wyrzeźbiony gdyż alkohol dobrze odwodnia, brak głodu bo białko jest syte. Minusy – ciężko poczuć fazę, alkohol jakby nie działa a jeżeli nawet to nad wszystkim panujesz (trzeźwo myślisz) …liczba wypitych piw od 19:00 do 24:00 ok 6-10. Pozdrawiam i polecam sprawdzenie dla wszystkich którzy kochają smak piwka a nie fazę po nim.

Zostaw komentarz