Jak wygląda cellulit właściwie każdy wie. Tym bardziej, że mało kogo ta niedoskonałość omija. Dermatolodzy oceniają, że nawet 90% kobiet może mieć cellulit w pewnym okresie swojego życia.
Cellulit trudno przeoczyć. Bardzo szybko rzucają się w oczy złogi tłuszczu zgromadzone w okolicy pośladków i ud, które tworzą charakterystyczne zgrubienia i powierzchnię porównywaną do nierówności na materacu. Cellulit pojawia się u zdecydowanej większości kobiet po okresie dojrzewania. Raczej nie występuje u mężczyzn (zdarza się u panów skrajnie rzadko). Czy da się z nim walczyć? Czy istnieją naprawdę skuteczne sposoby na cellulit?
Trzy klasy. Jak wygląda Twój cellulit?
Cellulit klasyfikuje się za pomocą trzech klas.
- Klasa 1 to sytuacja, kiedy cellulit nie daje charakterystycznych objawów klinicznych, ale badanie mikroskopijne pozwala wykryć zmiany anatomiczne u podstawy skóry.
- W klasie 2 skóra staje się blada, ciastowata, charakteryzuje się mniejszą elastycznością i jędrnością. Oprócz badania mikroskopowego cellulit objawia się również w sposób namacalny – na skórze.
- W klasie 3 cellulit jest już wyraźnie widoczny. Skóra staje się nierówna, szorstka i przypomina pomarańczę.
Jakie są przyczyny cellulitu?
Niestety dotąd nie znamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego cellulit powstaje. Istnieją różne hipotezy.
Okazuje się, że w procesie powstawania pomarańczowej skórki znaczenie mają czynniki hormonalne – wielu badaczy wierzy, że pomarańczowej skórce sprzyja wysoki poziom estrogenów, insuliny, noradrenaliny, prolaktyny (co tłumaczyłoby, dlaczego cellulit jest szczególnie sporym problemem w okresie ciąży), hormonów tarczycy.
Na zmiany określone jako cellulit wpływ ma także dieta – zwłaszcza bogata w tłuszcz, węglowodany i sól oraz uboga jeśli chodzi o ilość błonnika – znajdującego się w warzywach i owocach.
Zmianom sprzyja również odpowiedni układ genów, który może wpływać na zwolnienie metabolizmu, niekorzystne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej pod skórą oraz niewydolność krążenia.
Znaczenie ma ponadto styl życia – cellulitowi sprzyja palenie papierosów, siedzący i stojący tryb życia a także noszona odzież – bardzo elastyczna bielizna może utrudniać przepływ krwi i prowadzić do powstania cellulitu. Stan skóry z cellulitem może pogarszać również stres.
Jak usunąć cellulit?
Istnieje wiele lepszych i gorszych sposobów usuwania cellulitu. Dobre efekty przynoszą:
- masaże pneumatyczne,
- ultradźwięki,
- terapia magnetyczna,
- terapia częstotliwości radiowych,
- masaże stymulujące przepływ limfy,
- stymulacja elektryczna,
- stymulacja laserowa.
Niektóre osoby noszą również specjalną odzież, która ma poprawiać przepływ krwi i limfy, wspomaga zmniejszanie wizualne cellulitu.
Badania potwierdzają, że szczególnie dobre rezultaty przynosi połączenie jednej z powyższych metod ze stosowaniem dobrego środka w postaci kremu lub żelu. Szczególnie dobre efekty ma pod tym względem:
- metyloksantyna (kofeina i teobrimina)
- pentoksyfilina,
- beta-agonista i adrenalina,
- aminokwasy,
- indyjski kasztan,
- rutyna.
Warto połączyć dwie metody – jedną z pierwszego zestawienia i drugą z drugiego w zaciszu własnego domu – w ten sposób będzie ona dostępna zawsze wtedy, kiedy mamy czas i ochotę zadbać o siebie. Na rynku jest urządzenie łączące moc lasera i kofeiny – a dwa te czynniki według naukowców pozwalają skutecznie wyrównać skórę dotkniętą cellulitem. Przeczytaj więcej o tym produkcie, jak łatwo go możesz stosować i jak w krótkim czasie zmienia on wygląd skóry.