Szybkie fakty na temat trądziku

Trądzik to choroba skóry, która dotyczy gruczołów łojowych i objawia się nadprodukcją sebum. Łój zatyka pory skóry, co sprzyja gromadzeniu się w nich zanieczyszczeń i namnażaniu bakterii – konsekwencją tego jest trądzik.

W przypadku trądziku większość krost występuje w miejscu występowania wielu gruczołów łojowych, to znaczy na twarzy (szczególnie w strefie T), plecach, ramionach, dekolcie.

Co prawda trądzik nie jest zagrożeniem dla zdrowia, ale w praktyce jako poważne zmiany na skórze powoduje uszkodzenia. Często po krostkach powstają blizny i przebarwienia, które nie są łatwe w usunięciu i wymagają maskowania. Poza tym pozostaje aspekt psychologiczny – trądzik ma negatywny wpływ na poczucie własnej wartości.

Najczęstsza choroba skóry

Trądzik to najpopularniejsza choroba skóry. Nic tak często nie dręczy naskórka jak właśnie pryszcze, zaskórniki i niedoskonałości. Około 80% osób między 11 a 30 roku życiem ma jedną z form trądziku.

Dotyczą one wszystkich ras, obu płci a zmiany mogą powstawać u osób w każdym wieku – nawet niemowlaków oraz ludzi dawno po 30-stce. Trądzik dawno przestał być problemem osób w okresie dojrzewania. Zmiany trądzikowe mogą pojawić się w każdym wieku – nikt nie może być pewny, że jest wolny od tego problemu.

Przyczyny powstawania pryszczy

Trądzik ma złożoną genezę. To zazwyczaj zmiana wywołana przez kilka przyczyn:

  • najczęściej problemem są zmiany hormonalne, czy to w okresie dojrzewania, w ciąży, naturalne dla cyklu menstruacyjnego czy pojawiające się na skutek zażywania hormonów (rozpoczynania czy kończenia zażywania tabletek antykoncepcyjnych)  – mogą powodować nadprodukcję łoju i powstawanie pryszczy,
  • genetyka – jeśli trądzik występował u rodziców, rodzeństwa, niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawi się również u młodszego pokolenia.
  • zażywanie niektórych leków,
  • stosowanie tak zwanych zapychaczy – obecnych w niektórych kosmetykach, np. stosowanych do produkcji podkładów.

Trądzik nie jest spowodowany brakiem higieny. Jednak nieodpowiednia pielęgnacja skóry może problem pogłębiać.

Najczęstsze formy zmian trądzikowej

Trądzik na skórze może przybierać różną formę. Ma też odmienny przebieg – łagodny, średniozaawansowany lub zaawansowany. Może wymagać zastosowania delikatnych środków i preparatów wspomagających zachowanie dobrej kondycji skóry lub leków wydawanych na receptę, które w poważnym stopniu oddziałują na skórę. Trądzik w wielu przypadkach musi być leczony przez specjalistę, dobrego dermatologa. Niestety wielokrotnie terapia trwa wiele miesięcy.

Trądzik najczęściej objawia się pod postacią:

  • zaskórników – krostek i zanieczyszczeń powstających pod powierzchnią skóry, albo białych, albo czarnych,
  • grudek – to zazwyczaj małe różowe kulki wystające nieco nad powierzchnię skóry, które są miękkie i zakończone białą końcówką,
  • guzków – są to duże i bolesne zmiany, które umiejscowione są głęboko w skórze.
  • torbieli – to spore, bardzo bolesne niedoskonałości, znajdujące się na sporej głębokości. Są wypełnione ropą, zazwyczaj pozostawiają po sobie blizny.

Jak leczyć trądzik?

O skórę z problemem trądzikowym trzeba odpowiednio dbać. Wskazana jest profesjonalna pielęgnacja oraz dobre oczyszczanie. Dwa razy dziennie należy skórę myć (raczej nie częściej, by nie naruszyć naturalnej bariery ochronnej skóry) środkami do tego stworzonymi najlepiej z linii antytrądzikowej. Jednak oczyszczamy skórę delikatnie, szorowanie skóry może pogłębić trądzik. Warto również często wymieniać ręcznik i myć twarz przegotowaną wodą.

Zasada numer dwa – to unikać wyciskania pryszczy. Dotykanie twarzy niepotrzebnie roznosi zanieczyszczenia. Jeśli golisz się codziennie, zwróć uwagę na to, jak to robisz. Być może zmiana maszynki, golarki pozwoli zmniejszyć problem z trądzikiem. Trzeba również uważać podczas doboru kosmetyków do wykonywania makijażu, by nie pogorszyć stanu skóry. Jeśli na etykiecie znajduje się informacja „noncomedogenic” oznacza to, że produkt nie zatyka porów. Cennym źródłem informacji jest pod tym względem internet.

Leczenie trądziku powinno być nie tylko objawowe, a takie niestety jest, gdy stosujemy tylko kremy i maści, ale również wyeliminować przyczynę powstawania zmian. Trzeba skupić się na tym, aby usunąć pryszcze, zapobiec powstaniu kolejnych niedoskonałości i uniknąć konsekwencji trądziku – blizn, przebarwień. Leczenie trądziku to również pozytywne oddziaływanie na duszę. Brak zmian na skórze bardzo dobrze wpływa na samopoczucie i samoocenę.

Jak leczyć trądzik skutecznie? Odpowiedź jest stosunkowo prosta – od zewnątrz i od środka, dzięki zaawansowanej formule zamkniętej w Acnezine. Kliknij i przeczytaj, jak usunąć krosty, pryszcze i zaskórniki.

Zostaw komentarz