Jak usunąć trądzik u dorosłych?

Trądzik u dorosłych nie powinien występować. Nikt nie jest gotowy na krostki, błyszczącą się skórę i niepewność wynikającą z niedoskonałości w tym wieku. Przecież to domena nastolatków a nie osób, które już dojrzewanie mają dawno za sobą.

Wiele kobiet i mężczyzn około 35 a nawet 40 roku życia nie rozstaje się z korektorem i każdego miesiąca wydaje setki złotych na profesjonalną pielęgnację skóry twarzy i zapobieganie trądzikowi oraz leczenie pojawiających się zmian. Zamiast martwić się pierwszymi zmarszczkami i utratą jędrności przez skórę, mierzą się z wizją niedoskonałości. Paradoks naszych czasów?

Trądzik oddziałuje nie tylko na wygląd. Ma on również konkretny wpływ na samopoczucie. Według przeprowadzonych ankiet w Stanach Zjednoczonych – u 63% osób obniża pewność siebie, 20% osób stwierdziło, że ich związek się skończył z powodu problemów skórnych, niektóre osoby przyznały nawet, że z jego powodu rozważały popełnienie samobójstwa.

Niestety w ten sposób powstaje efekt błędnego koła. Przeżywane lęki i stresy związane z kondycją skóry jeszcze bardziej pogłębiają problem i sprawiają, że wygląda ona dużo gorzej. Trądzik staje się jeszcze bardziej widoczny…

Ile osób boryka się z trądzikiem?

Najnowsze dane nie pozostawiają złudzeń. Z trądzikiem ma problem coraz więcej osób dorosłych: 54% kobiet powyżej 25 roku życia. Inne badania pokazują, że odsetek jest jeszcze większy i utrzymuje się na poziomie 80% u osób między 20 a 30 rokiem życia, u 5% pacjentów zmiany utrzymują się po 40 roku życia.

Specjaliści podkreślają, że istnieją różne typy trądziku – taki, który właściwie się nie kończy i towarzyszy osobie aż od okresu dojrzewania oraz taki, który pojawia się dopiero około 25 roku życia.

Gdzie lokuje się trądzik u dorosłych?

Trądzik młodzieńczy dotyczy obszaru w strefie T. Natomiast trądzik u dorosłych zazwyczaj ma nieco inne umiejscowienie – na policzkach, szyi i brodzie, czyli w strefie U. Zmiany wolniej się rozwijają, długo „siedzą” pod skórą i mają skłonność do powolnego gojenia.

Trądzik dorosłych to trądzik hormonalny?

Najczęściej w dojrzałym wieku mamy do czynienia z trądzikiem hormonalnym. Zmiany powstają w wyniku wahań hormonalnych, które są typowe szczególnie dla młodych kobiet, narażonych na liczne wahania poziomu hormonów. Zmiany na skórze towarzyszą również chorobom jajników, w tym zespołowi policystycznych jajników. Zmianom na skórze sprzyja: napięcie przedmiesiączkowe, ciąża, zażywanie tabletek antykoncepcyjnych, menopauza.

Niedoskonałości na skórze są konsekwencją braku wewnętrznej harmonii w wydzielaniu hormonów, co prowadzi do nadprodukcji sebum i zatykania porów skóry.

Odpowiedzialne są również geny

adult-acneOprócz hormonów za wystąpienia trądziku w dorosłym życiu odpowiedzialne są również geny. Jeśli w najbliższej rodzinie mamy osobę borykającą się z niedoskonałościami, to wzrasta u nas aż czterokrotnie ryzyko wystąpienia trądziku.

Zdarza się również, że możemy urodzić się z gruczołami łojowymi nadreaktywnymi, które są bardziej wrażliwe na działanie męskich hormonów – androgenów. Wtedy trądzik powstaje właśnie z tego powodu…

Sposób na zaskórniki

Dorosła forma trądziku często objawia się pod postacią zaskórników, czyli czarnych lub żółtych pęcherzyków wypełnionych martwymi komórkami skóry. Jak poradzić sobie z tymi niedoskonałościami?

Zaleca się wypróbowanie kremów z retinoidami. Początkowo warto je stosować co drugi dzień, by nadmiernie nie wysuszyć skóry.

Krostki z białą końcówką

Na skórze osoby dorosłej mogą pojawić się również bolące krostki z białą końcówką, które sygnalizują, że pod skórą pojawił się stan zapalny. Zmiany te „aż proszą się”, aby je wycisnąć.

Nie rób jednak tego! Ściśnięcie zmiany może rozprowadzić stan zapalny po pozostałych miejscach na skórze, dodatkowo jest dość ryzykowne ze względu na możliwość powstania blizn.

Jak sobie radzić z tymi zmianami? Najczęściej udaje się ich pozbyć na skutek zażywania tabletek antykoncepcyjnych, rzadko, ale jednak u osób dorosłych przypisuje się niektóre antybiotyki na trądzik, sprawdzają się również leki działające miejscowo – zawierające kwas salicylowy, kwas azelainowy i nadtlenek benzoilu.

Bolesne grudki

U dorosłych osób mogą powstawać również bolesne grudki znajdujące się głęboko pod skórą, najczęściej w obrębie żuchwy. Najczęściej powstają na skutek braku równowagi hormonalnej.

Czy jest sposób na tego rodzaju niedoskonałości? Oczywiście warto zawalczyć o wewnętrzną równowagę, dostarczenie wszystkich ważnych składników odżywczych, co ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Zazwyczaj jednak konieczne będzie stosowanie środków antykoncepcyjnych.

Gdy jednak zmiany są bardzo duże, bolesne, wypełniane ropą i przypominają czyraki, ryzyko powstania blizn jest bardzo duże. Konieczna jest wizyta u dermatologa.

Niezależnie od tego, jak wygląda Twoja skóra, czy zmiany są zaawansowane czy niewielkie, ważne jest to, aby spróbować dociec przyczyn niedoskonałości. Często problemem jest mało zróżnicowane menu oraz niedobory. Wewnętrzną harmonię skutecznie odbudowuje Nonacne – najlepsze tabletki na trądzik, które walczą z niedoskonałościami od środka i zapobiegają wszelkim trudnym w leczeniu zmianom. Przeczytaj o Nonacne więcej.

Zostaw komentarz