Zdrowa, gęsta fryzura jest synonimem zdrowia. Jej posiadanie oznacza zazwyczaj dobrobyt i kojarzone jest z młodością i siłą. Natomiast utrata włosów szybko dodaje lat i często odbiera naturalny urok. Nic dziwnego, że tak wiele osób zrobi naprawdę wiele, by włosy zachować a te utracone odbudować.
Oto 10 domowych sposobów na powstrzymywanie wypadania włosów. Metody te pomogą również w odzyskaniu włosów.
Dlaczego włosy wypadają?
Istnieje wiele przyczyn nadmiernego wypadania włosów. Wśród nich wymienia się:
- wiek,
- czynniki środowiskowe,
- zbyt dużą ilość stresu,
- niedobory żywieniowe,
- zaburzenia równowagi hormonalnej,
- nadmierne palenie papierosów,
- czynniki genetyczne
- stosowanie niewłaściwych lub chemicznie wzbogacanych preparatów do pielęgnacji włosów,
- zaburzenia pracy tarczycy,
- choroby autoimmunologiczne,
- zespół policystycznych jajników,
- niedokrwistość z niedoboru żelaza,
- niektóre choroby przewlekłe.
Jak walczyć z wypadaniem włosów domowymi sposobami? Oto 10 popularnych sposobów.
Masaż skóry głowy na łysienie
Prostym i bardzo skutecznym sposobem pozwalającym poradzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów jest wykonywanie masażu skóry głowy olejem. Po co się to robi? To bardzo proste, chodzi o to, by poprawić krążenie i zwiększyć dopływ krwi do skóry głowy. Poza tym w ten sposób można skutecznie się zrelaksować i zmniejszyć negatywne skutki stresu.
Jakiego oleju użyć do masażu głowy? Najlepiej sięgnąć po olej kokosowy, migdałowy, arganowy rycynowy. Warto dodać również kilka kropel olejku rozmarynowego.
Poza dobrym wyborem oleju znaczenie ma również technika wykorzystywana podczas masażu. Zaleca się lekkie uciskanie skóry głowy opuszkami palców. Masaż trzeba wykonywać systematycznie, najlepiej raz w tygodniu.
Sok z cebuli na wypadanie włosów
W powstrzymywaniu wypadania włosów może nam pomóc również cebula, a właściwie sok z cebuli.
Wszystko za sprawą wysokiej zawartości siarki, która wspomaga krążenie krwi, zmniejsza stan zapalny i umożliwia szybką regenerację skóry.
Skuteczność cebuli została potwierdzona w niezależnych badaniach przeprowadzonych w 2002 roku, gdzie w Journal of Dermatology ukazały się wyniki, według których za pośrednictwem cebuli udało się uniknąć wypadania włosów u 74% uczestników badania.
Jak stosować sok z cebuli na wypadanie włosów? Wystarczy po przecedzeniu nanieść miksturę na około 30 minut, a następnie zmyć ją i użyć szamponu do umycia włosów. By poprawić działanie soku oraz dodatkowo korzystnie wpłynąć na jego zapach, poleca się dodać do soku z cebuli dwie łyżki soku z aloesu oraz dwie łyżki oliwy z oliwek. Tak powstała mieszanina powinna pozostać na 30 minut na skórze i być dokładnie usunięta w trakcie mycia włosów.
Aloe Vera
Sok z aloesu zawiera korzystne substancje, które dobrze wpływają na kondycję włosów. Działa na skórę również alkalizująco, dzięki czemu pozwala wyrównać poziom pH na skórze głowy i tym samym promować porost nowych włosów.
Jednak to nie koniec korzyści. Ma działanie przeciwzapalne i usuwa drożdże odpowiadające za powstanie łupieżu. Regularnie stosowany sok z aloesu pozwala również zmniejszyć swędzenie i zaczerwienienie skóry głowy.
Jak wykorzystać Aloe Vera dla poprawy funkcjonowania skóry? Zaleca się nałożyć na skórę głowy i pozostawić na niej przez kilka godzin a następnie spłukać letnią wodą. Można również korzystać z zalet aloesu, spożywając go – jedna łyżka codziennie na czczo skutecznie pobudzi włosy do wzrostu.
Olejek amla/agrest indyjski na wypadanie włosów
Wiele źródeł jasno wskazuje, że tak zwany agrest indyjski świetnie wpływa na kondycję włosów, stymuluje je do odbudowy i aktywnego wzrostu. W jaki sposób działa ten produkt?
Jest on przede wszystkim cennym źródłem witaminy C, której niedobory mogą prowadzić do łysienia. Świetnie radzi sobie ze stanami zapalnymi, ma działanie przeciwuletniające, przeciwbakteryjne oraz lekko złuszczające. Olejek amla ma dobry wpływ na skórę głowy, zachowuje jej równowagę i stymuluje mieszki włosowe do wydawania nowych włosów.
Jak wykorzystać olejek amla do dbania o skórę głowy i porost włosów?
Warto wypróbować ten przepis – wymieszać jedną łyżkę indyjskiego agrestu z niewielką ilością soku z cytryny. Taką mieszanką masujemy skórę głowy i nakładamy czepek i pozostawiamy na głowie na noc. Rankiem myjemy włosy przy użyciu szamponu.
Chiński kwiat hibiskusa na wypadanie włosów
Dobrze na kondycję włosów wpływa również chiński kwiat hibiskusa, który oprócz stymulacji porostu włosów może również pomóc nam w pozbyciu się łupieżu, a także spowolnić proces siwienia.
Jak stosować chiński kwiat hibiskusa w terapii powstrzymywania łysienia? Poleca się dodawać 10 kwiatów do dwóch filiżanek olejku kokosowego. Przed pójściem spać nakładamy miksturę na włosy, zmywamy następnego dnia po przebudzeniu przy użyciu szamponu. Zabieg powtarzamy kilka razy w tygodniu.
Inne rozwiązanie to przygotowanie herbatki z chińskim kwiatem hibiskusa i wykorzystanie jej do płukanki.
Sok z buraka na wypadanie włosów
Sok z buraków to bardzo cenne źródło witamin i mikroelementów, którego nie warto sobie odmawiać. Zawiera węglowodany, potas, fosfor, wapń, witaminy z grupy B i C. Dostarczenie tych składników zapewnia prawidłowy porost włosów oraz ich odżywienie.
Do zachowania zdrowia włosów przyda się również sok z sałaty, sok z marchwi, sok z lucerny i sok ze szpinaku.
Kozieradka na wypadanie włosów
Kozieradka znana jako naturalne zioło na powiększanie piersi, jest również skuteczna w przypadku wypadania włosów. Nasiona kozieradki są bogate w hormony, które mają pozytywny wpływ na porost włosów i odbudowę przerzedzonych fryzur. Zawiera również specjalne białka, które pozwala ją poprawić wygląd włosów.
Jak wykorzystać kozieradkę do stymulacji porostu włosów? Wystarczy odmierzyć jedną szklankę kozieradki i zalać ją wodą tak, by powstała pasta. Nakładamy na skórę głowy i włosy, przykrywamy czepkiem i pozostawiamy przez 40 minut. Płuczemy.
Pierwsze efekty można obserwować po miesiącu systematycznego stosowania.
Siemię lniane na wypadanie włosów
Siemię lniane to bardzo cenne ziarna, coraz częściej doceniane, choć jeszcze nieznane powszechnie. Posiadają w składzie cenne kwasy omega 3, które korzystnie wpływają na zdrowie oraz mogą zapobiegać wypadaniu włosów.
Jak stosować siemię lniane w celu wzmocnienia włosów?
Wystarczy spożywać łyżkę zmielonych ziaren rozprowadzonych w szklance wody – każdego dnia tuż po przebudzeniu. Siemię lniane można wprowadzić również do menu, dodając je do sałatek, przekąsek, kanapek, wypieku chleba, do mąki w trakcie pieczenia ciast.
Korzeń lukrecji na wypadanie włosów
Korzeń lukrecji to kolejny ważny składnik, który zapobiega wypadaniu włosów i stymuluje ich porost. Pozwala również oczyścić skórę głowy – otwiera pory, pomaga usunąć podrażnienia i pozbyć się suchych łusek. Poza tym, że zapobiega wypadaniu włosów to również zalecany jest na łupież.
Wystarczy jedna łyżka korzenia lukrecji połączona z jedną szklaną mleka i jedna czwartą łyżeczką szafranu. Wszystko mieszamy, a pastę nakładamy na noc na miejsca przerzedzonych włosów. Rano myjemy włosy.
Aplikację zaleca się powtarzać dwa razy w tygodniu. Inny sposób to korzystanie z zalet lukrecji od wewnątrz poprzez picie herbatki z lukrecji trzy razy dziennie.
Mleko kokosowe
Mleko kokosowe stanowi świetną alternatywę dla mleka krowiego, warto je włączyć do menu, bo zawiera mnóstwo cennych składników – głównie białka i niezbędne tłuszcze. Nakładane na skórę głowy i włosy dość szybko pozwala uzyskać wyśmienite wyniki.
Mleko kokosowe można szybko i łatwo zrobić w domu. Wystarczą nam do tego jedynie wiórki kokosowe i garnek.
Nanoszenie mleka kokosowego na głowę i pozostawianie na niej przez 20 minut może być wzbogacone o działanie innych składników. W tym celu zaleca się połączenie mleka kokosowego z czarnym pieprzem lub sproszkowanymi nasionami kozieradki.
Domowe sposoby na wypadanie włosów to nie jest idealne rozwiązanie – wymaga systematyczność i wielu miesięcy stosowania, by móc zauważyć efekty. Dlatego jeśli chcemy je stosować, warto wspomóc ich działanie skutecznymi, bezpiecznymi metodami – np. tabletkami o zbilansowanym, dobrze skomponowanym składzie, takimi jak Procerin. Przeczytaj o nich i dowiedz się, jak działają!
U mnie domowe sposoby niestety nie przyniosły żadnych rezultatów. Włosy przestały mi dopiero wypadać jak zmieniłam szampon i odżywkę na te z dermastica, które polecił mi lekarz. Rzeczywiście zmiana jest nieporównywalna do tego co było wcześniej.
Super ART
Bardzo dobrze napisany artykuł. Wypadanie włosów to bardzo poważny problem z którym boryka się wielu ludzi. Wszystkie wspomniane sposoby są dobre lecz czasem trzeba sięgnąć po sprawdzone preparaty.
Rzadko mam okazję czytać tak dobre artykuły.
Dzięki!