Kolejni lekarze polecają terapię laserową na porost włosów

Gdy mówimy o wykorzystaniu lasera w kontekście włosów, zazwyczaj mamy na myśli ich usuwanie. Dopiero stosunkowo od niedawna wiadomo, że terapia laserowa pozwala również wspomóc porost włosów u osób dotkniętych łysieniem.

To bardzo dobra wiadomość, bo łysienie jest ogromnym problemem. Dotyka coraz młodszych kobiet i mężczyzn i to na coraz większą skalę. Szacuje się, że dotyczy aż 35 milionów osób na całym świecie.

Skąd ten pomysł? Eksperyment na myszach

Po raz pierwszy padł pomysł wykorzystania lasera do stymulacji porostu włosów w 1960 roku, kiedy wykonano eksperyment na myszach (Mester E, Szende B, et al Kiserl Orvostud 1967 ; 19: . . 628-631).

Po jakimś czasie badania na myszach powtórzono, korzystając z różnych urządzeń, w tym helonowo-neonowych laserów (He-Ne). Udało się zaobserwować, że u myszy leczonych laserem He-Ne znacznie wyższy procent włosów znajdował się w fazie anagenu (wzrostu) niż u myszy, u których lasera nie wykorzystano.

Mimo potwierdzenia korzystnego wpływu działania lasera na porost włosów, nadal nie jest znany w pełni mechanizm jego działania. Naukowcy jednak potwierdzili bezpośredni związek między stosowaniem lasera a stymulacją porostu włosów.

LLLT a wypadanie włosów

Efekt stymulacyjny osiągany przy użyciu LLLT (Low-level laser therapy) jest niestety trudny do zmierzenia. Naukowcy podkreślają, że skuteczność działania jest łatwa w ocenie, jednak sam sposób działania na poziomie komórkowym nie jest do końca znany. Wiadomo, że kluczową rolę odgrywają tutaj światło czerwone i bliskie podczerwieni (600 nm do 950 nm). Konieczne są dalsze badania, oceniające działanie lasera.

Usuwanie włosów laserem a ich porost

vivicombCo ciekawe najbogatsze informacje dotyczące stymulacji włosów do rośnięcia przy użyciu laserów pochodzą z badań na usuwaniu włosów tę metodą. Efekt porostu włosów został opisany jako niekorzystny w niektórych przypadkach depilacji. Odsetek pacjentów, którzy jednak zauważyli wzrost włosów w przypadku ich usuwania ich laserem, jest niewielki. I to akurat dobra wiadomość. Dotyczy jedynie 1% wszystkich przypadków.

Poza tym zauważono, że pacjenci, u których pojawił się ten problem, zazwyczaj mieli ciemniejszą karnację, co zmniejszało skuteczność laserowego usuwania włosów u nich. Podobne ostrzeżenie można przeczytać na niemal każdego rodzaju opakowaniu laserowego depilatora, gdzie producent wyraźnie zaznacza, że osoby o ciemniejszych odcieniach skóry nie powinny korzystać z urządzenia w celu usunięcia włosów.

Zauważono, że ryzyko wzrostu włosów przy depilacji laserowej dotyczyło również kobiet chorujących na zespół policystycznych jajników. Poza tym nie odnaleziono innych czynników ryzyka wzrostu włosów przy depilacji laserowej u pozostałych pacjentów.

Czy laser pomaga w poroście włosów? Badanie u ludzi

Kolejne ciekawe badanie przeprowadzono z zachowaniem pełnej wiarygodności (zasada podwójnej ślepej próby, test urządzenia laserowego oraz fikcyjnego, by ocenić reakcję placebo) (Leavitt M, et al Clin Drug Invest 2009; 29 (5):.. 283-295). Łącznie przebadano 123 pacjentów z problemem utraty włosów.

Proces leczenia był kontrolowany zarówno przez prowadzących eksperyment (utrwalano zmiany na zdjęciach), oceniano również subiektywne odczucia samych pacjentów. Badano stosowanie grzebienia laserowego na niskim poziomie (655 nm, HairMax LaserComb, Lexington International) 15 minut dziennie, trzy dni w tygodniu, w sumie przez 26 tygodni. Po 6 miesiącach zauważono statystycznie znaczną różnicę między grupą stosującą grzebień z laserem oraz tą, która używała fikcyjnego urządzenia i o tym nie wiedziała – zarówno w ocenie subiektywnej jak i niezależnej wizualnej.

Jakie są opcje?

Obecnie na rynku istnieje kilka urządzeń, które używają mocy lasera do wzrostu włosów. Wszystkie wykorzystują długości fali między 630 nm do 670 nm i są zaliczane do urządzeń typu (NSR), czyli niewielkiego ryzyka. Najpopularniejsze urządzenia laserowe do stymulacji porostu włosów do użytku domowego to: ViviComb, Hair Max LaserComb, Laser Hair Brush.

Bardzo dobre opinie zbiera pierwsze z nich – ViviComb wykorzystujący większą moc lasera skuteczność setek diod, które stymulują wzrost włosów. Wzbogacenie urządzenia w osobny akumulator umożliwia korzystanie z niego wygodnie w każdej sytuacji.

LLT to łatwy w stosowaniu, bezpieczny i dobrze tolerowany sposób leczenia łysienia. Udowodniono w badaniach podwójnej ślepej próby, że laser jest skuteczny i gwarantuje uzyskanie wyraźnie gęściejszych i grubszych włosów, co poprawia stan pacjenta i ma bezpośrednie przełożenie na ocenę jego atrakcyjności.

Wypróbuj najskuteczniejszy sposób na wypadanie włosów w ofercie VitaLab – laserowy grzebień!

Zostaw komentarz