Jakie czynniki powodują łysienie i jak z nimi walczyć?

Przyjmuje się, że normą jest utrata 100 włosów dziennie i szacuje się, że każdego dnia około 90% włosów na głowie jest w aktywnej fazie wzrostu. Prawidłowo przebiegająca proces wzrostu trwa 6 lat.

Pozostałe 10 procent znajduje się na etapie spoczynku, który przy właściwym funkcjonowaniu może trwać kilka miesięcy, a kończy się wypadnięciem martwych włosów.

Po utracie włosa w tym samym miejscu, z tego samego pęcherzyka wyrasta nowa łodyga, ponownie zostaje uruchomiony cykl włosa i cały proces się powtarza.

Jak szybko rosną włosy?

Przeciętnie włosy rosną nieco ponad centymetr na miesiąc. Z wiekiem jednak szybkość rośnięcia zazwyczaj spada.

Tempo to jest uzależnione również od wielu czynników zewnętrznych, a szczególnie od sposobu pielęgnacji i diety.

Kiedy włosy zaczynają wypadać?

woman-586185_1280U około 1/4 trzydziestoletnich mężczyzn rozpoczyna się proces łysienia (może on się rozpocząć dużo szybciej, już w okresie dojrzewania). Proces ten trwa przez wiele lat aż do około 60 urodzin, kiedy większość panów jest albo łysych, albo mają mocno przerzedzone fryzury.

Jakie czynniki przyspieszają wypadanie włosów u mężczyzn?

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na szybkość wypadania włosów u mężczyzn. Oczywiście kluczowa jest genetyka, ale proces ten jest bardziej skomplikowany niż nam się wydaje. Należałoby dodać również:

  • zmiany hormonalne,
  • niedobory żywieniowe,
  • niepożądane działania leków,
  • choroby,
  • negatywny wpływ stresu.

Łysienie androgenowe u mężczyzn

W 95% przypadków wypadanie włosów u mężczyzn jest spowodowane przez łysienie typu męskiego. Zazwyczaj zaczyna się ono przerzedzeniem włosów w obrębie skroni poprzez wypadanie ich na czubku głowy, a kończąc na pozostaniu łuku z włosami z tyłu głowy. Pozostały obszar staje się łysy.

Łysienie androgenowe uważane jest za zmianę genetyczną, którą częściej się dziedziczy po przodkach mamy niż ojca. Predyspozycja genetyczna polega na uwrażliwienie mieszków włosowych na działanie hormonu zwanego dihydrotestosteronu lub DHT.

DHT to forma testosteronu, która decyduje o tym, że włosy wyrastają słabsze, a z czasem nie pojawiają się wcale.

Łysienie telogenowe

Dużo rzadziej u mężczyzn obserwuje się tak zwane łysienie telogenowe, które powstaje wtedy, kiedy pod wpływem czynników zewnętrznych lub wewnętrznych – np. stresów czy zażywania leków pojawia się reakcja organizmu w postaci skrócenia fazy rozwoju włosów. Kosmyki, które powinny być na aktywnym etapie wzrostu przechodzą do etapu spoczynku i wypadają.

Jednak uwaga, włosy nie wypadają od razu – zazwyczaj po sytuacji stresowej, chorobie, czy innej traci się je w dużych ilościach po około 60 dniach.

Inną przyczyną łysienia telogenowego może być przebycie infekcji z wysoką gorączką, czy przebycie poważnej operacji. Włosy mogą wypadać również z powodu chorób przewlekłych, w tym chorób tarczycy, a także terapii nowotworowych.

Inne przyczyny wypadania włosów to niedobory białka w diecie, niski poziom żelaza, czy niedobory witamin.

Łysienie plackowate – choroba autoimmunoligiczna

W rzadkich przypadkach przyczyną wypadania włosów jest choroba autoimmunologiczna, w której organizm sam atakuje siebie, kierując agresję przeciwko własnym komórkom, w tym przypadku cebulkom włosów.

Łysienie plackowate początkowo zaczyna się od przerzedzenia włosów w okrągłych obszarach na głowie, z czasem może prowadzić do całkowite utraty włosów nie tylko na głowie, ale także na całym ciele.

Jak skutecznie leczyć łysienie?

Przede wszystkim należy ustalić, jaka jest przyczyna wypadania włosów. Tylko bowiem walka z powodem wypadania włosów pozwala wyleczyć skutki przerzedzania fryzur.

Jeśli przyczyną są niedobory, warto uzupełnić w diecie braki, sięgając po witaminy i minerały, dostarczając kwasów omega 3, witaminę B6, C, E, biotynę, selen. Ostatnie badania sugerują, że skuteczna może być również suplementacja witaminy D, która ma stymulować komórki do produkcji nowych mieszków i porostu włosów.

Leczenie łysienia typu męskiego zazwyczaj koncentruje się na podawaniu minoksydylu w odpowiednim stężeniu tak jak w preparacie Spectral. DNC. Substancja ta działa w prosty sposób – poprzez zwiększenie przepływu krwi pozwala dostarczyć więcej tlenu i substancji odżywczych do mieszków włosowych i tym samym wymusić lepszy wzrost włosów. Badania pokazują, że to bardzo skuteczny sposób, który jednak daje wymierne efekty, jeśli jest stosowany wystarczająco długo, na przykład przez co najmniej 12 miesięcy. Trzeba się jednak liczyć z tym, że przestanie leczenia wiąże się z powrotem problemu, dlatego tak istotna jest regularność i systematyczne dbanie o wygląd.

Skuteczne w przypadku łysienia mogą być także zioła takie jak Saw Palmetto, które hamują zmianę testosteronu w DHT i blokują wypadanie włosów. Poza tym ostre przyprawy mające w składzie kapsaicynę oraz curry zwiększają przepływ krwi i stymulują włosy do porostu.

Inne skuteczne metody to Avodart, Proscar i Propecia, leki wydawane na receptę, które blokują przejście testosteronu w dihydrotestosteron i w ten sposób chronią przed nadmiernym wypadaniem włosów.

Ważny jest też sposób pielęgnacji. Należy dobrać odpowiedni szampon, najlepiej na bazie naturalnych składników – aloesu, ekstraktu z zielonej herbaty, ekstraktu z nasion jojoby, które będą wolne od zbędnych składników takich jak parabeny czy SLS. Dobrze wzbogacić pielęgnację w stosowanie wcierek, które odżywiają cebulki i sprawiają, że włosy odrosną silne i zdrowe – tu kluczowe składniki to papaja, mniszek lekarski, ekstrakt z paczuli, masło shea.

Można również zdecydować się na bardziej zdecydowaną metodę leczenia łysienia. W grę wchodzi operacja przeszczepu włosów. Jest to bardzo skuteczny, ale dość kosztowny sposób i niestety wiąże się ze skutkami ubocznymi.

Jak przeciwdziałać łysieniu? Poprzez stosowanie sprawdzonych i skutecznych metod: minoksydylu zawartego w preparacie Spectral.DNC oraz odpowiedniej delikatnej, nie podrażniającej skóry głowy pielęgnacji! Do dzieła!

Zostaw komentarz