Jak radzić sobie z hormonalnymi zmianami trądzikowymi?

Trądzik nie jest problemem tylko nastolatków. Według badań Women’s Health, zmiany łojotokowe występują nawet u 26% kobiet w trzeciej dekadzie ich życia.

Coraz częściej zdarza się, że niedoskonałości na skórze towarzyszą paniom aż do momentu, kiedy rozpoczyna się proces starzenia i powstają pierwsze zmarszczki. Jedne niedoskonałości przechodzą w drugie i sytuacja ta powtarza się coraz częściej. Nie jest rzadka, ale niemal powszechna.

Trądzik po trzydziestce to obecnie norma. Winą za to obarcza się współczesny styl życia, bardzo częste zaburzenia hormonalne, stres i nieodpowiednie jedzenie.

Dlaczego masz trądzik?

Między innymi dlatego, że trądzik nie jest wywoływany tylko przez bakterie (P. acnes) i pojawiające się stany zapalne, ale również przez zaburzenia hormonalne. Nadmiernie wrażliwe receptory adrogenowe u kobiet sprawiają, że wzrasta produkcja sebum, co z kolei prowadzi do zatykania porów skóry i gromadzenia się w nich zanieczyszczeń.

Po czym poznać trądzik hormonalny?

hormone-pillsZmiany spowodowane przez działanie hormonów najczęściej skupiają się na obszarze skóry żuchwy. Bardzo często pojawiają się również na dekolcie i zaostrzają się w okolicy miesiączki. Najgorzej naskórek wygląda tuż przed okresem menstruacyjnym, a lepiej w środkowej fazie cyklu.

Dotychczas na trądzik hormonalny niemal zawsze zapisywało się tabletki antykoncepcyjne, które dzięki zawartości estrogenu i progesteronu zmniejszają ilość androgenów i wpływ tych hormonów na stan skóry.

Zalecenie zażywania tabletek antykoncepcyjnych nie zawsze przyjmowane jest z entuzjazmem. Nie wszyscy chcą łykać hormony w tabletkach, które przecież nie są wolne od skutków ubocznych. Mogą prowadzić do tycia, spadku libido, problemów z włosami, drażliwością, sennością…Negatywnych efektów terapii hormonalnej może być znacznie więcej.

Jak radzić sobie z trądzikiem hormonalnym w naturalny sposób?

Niestety nie jest to proste, bo krostki mają tendencje do pojawiania się i znikania, jednak można to zrobić kilkoma sposobami.

Przede wszystkim zaleca się mycie skóry dwa razy dziennie dobrej jakości kosmetykami stworzonymi z myślą o pielęgnacji cery z problemami. Systematyczne oczyszczanie pozwala usuwać nadmiar makijażu, pot, brud oraz martwe komórki, które zatykają pory i prowadzą do powstania niedoskonałości.

Tuż po umyciu skóry stosuje się kremy działające miejscowo, które wykazują działanie antybakteryjne lub przeciwzapalne, na przykład te zawierające w składzie nadtlenek benzoilu (Acnezine).

Nie zapomnijmy o nawilżaniu skóry i róbmy to szczególnie starannie w obszarze suchym, na tłustych partiach stosując lekki krem, stworzony do skóry z problemami. Wybierajmy ten, który nie zatyka porów.

Systematycznie wykonujmy peelingi. Można umówić się z dermatologiem na zabiegi przy użyciu kwasu glikolowego lub alfa-hydroksykwasów. Dzięki tym zabiegom usuniemy ze skóry lepkie komórki, które zatykają pory i prowadzą do powstawania niedoskonałości.

Zwróćmy uwagę na dietę, raz dziennie jedzmy jogurt z dobrym bakteriami, który pozwoli wyeliminować stan zapalny z organizmu, w tym ma szansę poradzić sobie z nieprawidłowościami w pracy jelit – niesprzyjającym dobrej kondycji skóry. Poza tym zaleca się wyeliminować z diety mleko krowie, zwłaszcza chude, którego spożycie zwiększa problemy skórne – zastępując je mlekiem migdałowym czy kokosowym. Ograniczamy również do minimum spożywanie białego pieczywa, makaronu i ryżu. Wszystkie posiłki zwiększające indeks glikemiczne są zakazane. Dbanie o dietę wspomagamy zażywaniem Nonacne – tabletek, które dostarczają wielu cennych substancji oraz wspomagają staranie o piękną skórę. W naturalny sposób regulują pracę skóry i walczą z przyczynami pojawiania się nierówności na jej powierzchni.

Wskazane są również systematyczne ćwiczenia, które pomagają poprawić krążenie i w ten sposób zmniejszyć pojawiające się stany zapalne. Poza tym dobrze nauczyć się panować nad stresem, wypróbowując metody takie, jak joga, medytację, spacery, czy wszystkie inne, które poprawiają nam nastrój.

Zwróćmy uwagę na przyczyny trądziku hormonalnego. Zdecydujmy się na zmiany w stylu życia i na Nonacne – tabletki walczące z niedoskonałościami od środka. Nie pozwólmy, by trądzik zniszczył nam najpiękniejsze lata życia! Kliknij po więcej informacji.

Zostaw komentarz