Jak bardzo aktywność fizyczna wspomaga odchudzanie?

Gdy planujemy schudnąć, jedną z głównych rad, jakie otrzymujemy to – zacznij się ruszać, zwiększ aktywność fizyczną, zapisz się na siłownię, biegaj, itd. Jednak czy aby na pewno? Czy to ma sens? Dlaczego tak trudno stracić nadmierne kilogramy na aerobiku?

Ćwiczenia to za mało…

Okazuje się, że nie jest tak dobrze, jak może się wydawać, utrata kilogramów nie prowadzi przez nadmierny wysiłek fizyczny…. Komuś zależało, żebyśmy w to uwierzyli, a tymczasem jest całkiem inaczej niż obecnie się twierdzi – to dieta nie ćwiczenia ma kluczowe znaczenie w utracie tłuszczyku z brzucha.

Podstawa to dieta

runner-579129_1280W ostatnich tygodniach w “British Journal of Sports Medicine” ukazał się ciekawy artykuł, w którym naukowcy stawiają śmiałe tezy jakoby ćwiczenia fizyczne nie były aż tak ważne w procesie odchudzania jak nam się wydaje. Ruch ma wiele korzyści – pozwala obniżyć ryzyko cukrzycy, nadciśnienia, chorób krążenia, a nawet wystąpienia nowotworów o 30%. W kontekście utraty wagi najważniejsza jest jednak zmiana nawyków żywienia. Bez małej rewolucji w podejściu do jedzenie nie ma mowy o sukcesie.

Wniosek? Zdecydowanie przeceniamy moc ćwiczeń. Na pierwszym miejscu powinno stać dobrze zbilansowane codzienne menu, dostarczające ważnych do życia witamin i mikroelementów. To jadłospis prowadzi do upragnionego efektu a nie pot spływający po czole na bieżni. Gdy już to wiemy, warto tę wiedzę wykorzystać, zmniejszając apetyt i przyspieszając metabolizm. Jak to zrobić? Odpowiedź na końcu artykułu.

Najważniejsza w tyciu nieodpowiednia dieta

Na łamach czasopisma „Lancet” autorzy zauważają z kolei, że otyłość jest przede wszystkim spowodowana dostarczaniem nadmiernej liczby kalorii pochodzących z niskiej jakości żywności.

Nieodpowiednie menu generuje, według nich, więcej problemów niż brak ruchy, picie alkoholu czy palenie papierosów razem wzięte (!). To swoisty paradoks, bo okazuje się, że najczęściej decydujemy się na zwiększenie aktywności fizycznej w celu kontroli wagi a nie na rzetelne i poważne przyjrzenie się codziennej zawartości talerza.

Skąd tak silne przekonanie, że zrzucenie zbędnych kilogramów powinno odbywać się w pocie czoła na siłowni? Autorzy badań podkreślają, że wynika z interesów wielkich korporacji spożywczych, którym nie na rękę są rewolucje żywieniowe milionów osób chcących dbać o smukłą i zdrową sylwetkę.

Czy ma znaczenie, jak ćwiczysz?

Kolejne wyniki badania udowadniają, że właściwie nie ma znaczenia, jakiego rodzaju aktywność fizyczną wybierzemy.

Przeprowadzono badanie w trzech grupach. Każdej zalecono dietę lekkostrawną, z tym, że pierwsza stosowała ćwiczenia wytrzymałościowa, druga siłowe, a trzecia połączenie obu. Okazuje się, że uzyskane wyniki w każdej grup nie odbiegały znacznie od siebie. Średnia spadku masy ciała i ilości centymetrów była podobna.

Dieta czy ćwiczenia?

Naukowcy coraz częściej zaczynają podkreślać, że ćwiczenia są istotne z punktu widzenia zdrowia i dobrego samopoczucia, a nieszczególnie ze względu na wagę i próby odchudzania. Wygląd sylwetki determinowany jest przez codzienną dietę, od której zależy to, ile ważymy i ile mamy centymetrów w pasie.

Zauważają, że jedna kaloria spożyta nie odpowiada jednej kalorii spalonej podczas biegania, czy jazdy na rowerze.

Bardziej istotne niż ślepe przeliczanie kalorii jest to, z jakiego źródła pochodzą nośniki energii. Lepsze są kalorie pochodzące z tłuszczu niż te z cukru, które prowadzą do tycia oraz sprzyjają odczuwaniu głodu i podjadaniu. Dzisiaj zaleca się wbrew stereotypom dietę niskowęglową, bogatą w warzywa, owoce, nasiona, nabiał, orzechy i tłuszcze. Lepszy niż nadmiar cukru jest nadmiar tłuszczu – nie ma ku temu żadnych wątpliwości.

Co zatem zrobić, by jeść mniej i ograniczyć swoją ochotę na słodycze? Zamiast katować się niepotrzebnymi zestawami ćwiczeń lepiej sięgnąć po sprawdzone rozwiązanie, jakim jest African Mango suplement diety o udowodnionym działaniu zmniejszającym łaknienie i przyspieszającym metabolizm. Kliknij po szczegóły i przestań wierzyć, że karnet na siłownię załatwi wszystko! Zacznij działać naprawdę!

Zostaw komentarz