Wybielanie zębów: kiedy przestać?

Olśniewające, zadbane, piękne. O takich właśnie zębach marzymy. Jednak gdy w grę wchodzi  określenie ich konkretnej barwy w skali porównawczej, bywa trudniej. Często cel, jaki chcemy osiągnąć, jest niełatwy w zdefiniowaniu. To rodzi miejsce dla powtarzania zabiegów wybielania zębów w nieskończoność, co może być niebezpieczne.

Zabieg numer jeden

Wybielanie zębów to dzisiaj bardzo popularny zabieg kosmetyczny, przez wielu uważany za najważniejszy, będący bezsprzecznym liderem na rynku usług poprawiających wygląd. Według amerykańskiej instytucji Academy Of Cosmetic Dentistry, zabieg wybielania zębów jest bardzo chętnie wykonywany zarówno w gabinecie stomatologicznym, jak i poza nim. Tylko w zeszłym roku na poprawę koloru zębów sami Amerykanie wydali 1,4 miliardów euro.

Dlaczego wybielamy zęby?

Wybielanie zębów jest zabiegiem stosunkowo tanim, zwłaszcza, jeśli odbywa się w domu, przy użyciu chociażby Idol White, i dającym natychmiastowe efekty. Za jego pośrednictwem można zwiększyć pewność siebie, poprawić wygląd, a nawet odjąć sobie parę lat. Wybielanie zębów pozwala usunąć plamy po kawie, winie, jak również przebarwienia powstające wraz z wiekiem, czy podczas palenia papierosów.

Niestety tradycyjne wybielanie w salonie często jest bolesne, a jeśli zabieg powtarzany jest zbyt często, wbrew wskazówkom, może poczynić prawdziwe szkody. Stomatolodzy podkreślają, że niektórzy nigdy nie mają dosyć. Mimo że ich zęby nabierają odpowiedniego koloru, oni umawiają się na zabiegi dalej. To sprawia, że zamiast śnieżnobiałej bieli otrzymują barwę przezroczystą, niebieską lub niebiesko-szarą – wyjątkowo nienaturalną. Taki wygląd ich zębów jest skutkiem zbyt ekspansywnego potraktowania szkliwa. Nie jest bowiem tajemnicą, że to, co odpowiednio stosowane pomaga, w nadmiarze, jak w wielu innych przypadkach szkodzi.

Skutki uboczne

O ile domowe sposoby wybielania zębów, na przykład wspomniany Idol White, nie powodują skutków ubocznych, o tyle bardziej inwazyjne metody już nie są od nich wolne. Głównym efektem, z jakim trzeba się liczyć, to zwiększenie wrażliwości zębów. Pojawiać się może delikatne mrowienie, a nawet wrażliwość na ciepło, zimno, powiew powietrza czy dźwięki.

Jaki kolor powinny mieć zęby?

Zanim zaczniemy wybielanie zębów, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże nam wybrać kolor zębów, do jakich należałoby dążyć. Można również trzymać się zasady, że należy wybielać do czasu aż zęby będą miały kolor gałek ocznych.

Nie należy dążyć za wszelką cenę do uzyskania bieli podobnej do tej na armaturze w łazience. Nie będzie to naturalny efekt, a zbyt wybielone zęby staną się przezroczyste. Jakby umieścić światło za nimi, można byłoby zobaczyć wszystko przez nie.
Nie jest wskazane porównywanie koloru własnych zębów do barwy zębów innych osób. Dla każdego bowiem inny odcień bieli będzie najlepszy. Ślepo porównując swój odcień zębów z barwą innych osób, możemy jedynie nabawić się frustracji.

Fałszywy uśmiech Hollywoodu

Nie brak marzeń „zwykłych ludzi”, by ich uśmiech był podobny do tego prezentowanego w Hollywood. Tymczasem mało kto zastanawia się nad realnością zębów gwiazd filmowych. Rzadko się mówi, że w przeważającej większości nie są to naturalne zęby, ale wyrównane i udoskonalone pod każdym względem uśmiechy powstałe przy wykorzystaniu licówek. Dla przeciętnej osoby tak piękne szkliwo nie jest osiągalne. Nie dość, że zęby aktorów i piosenkarek są chirurgicznie zmieniane, to ciągle są udoskonalane. Goniąc za nimi, próbujemy złapać coś nieosiągalnego.

Historia wybielania zębów

Potrzeba wybielania zębów nie pojawiła się kilka lat temu. Nie jest ona charakterystyczna nawet dla czerwonego dywanu. Ludzie poprawiają kolor swoich zębów zdecydowanie dłużej. Specjaliści historię wybielania zębów liczą w tysiącach lat. Grecy rozpoczęli wybielanie zębów pierwszymi preparatami już w okresie renesansu. Niestety pierwsze metody pozwalały poprawić wygląd na chwilę, a potem skutkiem zastosowanych metod było pogorszenie kondycji szkliwa. Dzisiaj na szczęście mamy dostępne zdecydowanie lepsze sposoby wybielania zębów, które wykorzystywane zgodnie z instrukcjami pozostają bezpieczne i bardzo skuteczne. Dlatego warto je stosować i cieszyć się piękniejszym wyglądem!

Zostaw komentarz