Menopauza – zmiany, które nie muszą przeszkadzać

Menopauza doczekała się sporu określeń. Mówi się o niej jak o przekwitaniu, klimakterium, czy inaczej początku starzenia się, braku miesiączki.  Menopauzę uważa się za fazę pośrednią między okresem, kiedy możliwe jest poczęcie dzieci a kiedy już rozpoczyna się starzenie. To przejście z jednego etapu do drugiego bywa dla wielu kobiet dotkliwe. Pojawia się wiele symptomów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Kiedy rozpoczyna się menopauza?

Okazuje się, że jest to sprawa bardzo indywidualna. Menopauza najczęściej występuje u kobiet między 45 a 55 rokiem życia. Średni wiek to 51 lat. Niekiedy miesiączki pojawiają się znacznie dłużej i wtedy mówimy o późnej menopauzie, która przypada na czas między 55 a 60 rokiem życia.  Zdarza się również, że menopauza pojawia się wcześniej, jeszcze przed 40 rokiem życia, jednak takiej sytuacji nie określamy jako typowej, tylko mówi się o niej jako menopauzie przedwczesnej lub przedwczesnym zaniku funkcji jajników.
Jak rozpoznać, że zmiany typowe dla menopauzy już się rozpoczęły? Wystarczy zbadać poziom dwóch hormonów, który jest wyższy na początku menopauzy: FSH i LH.

Jakie czynniki mają wpływ na przyspieszenie wystąpienia menopauzy?

Za pojawienie się menopauzy przed 40 rokiem życia odpowiedzialne są predyspozycje genetyczne, ale nie tylko. Przyczyna może tkwić także w różnych zaburzeniach, w tym chorobach: nowotworze,  chorobie tarczycy, czy cukrzycy. Co ciekawe menopauza przedwczesna występuje częściej u bliźniąt jednojajowych i dwujajowych (dotyczy aż 5% przypadków). Nie są znane jednak przyczyny tego stanu.

Menopauza może pojawić się również na skutek operacji ginekologicznych, zwłaszcza wycięcia jajników i macicy. Procesy przekwitania mogą być również przedwcześnie zapoczątkowane z powodu stresu oraz złego odżywiania.

Ach te hormony

Wykrycie wczesnej menopauzy to jedno, jednak obserwacja dalszych konsekwencji zmian to drugie. Klimakterium to czas, kiedy ilość żeńskich hormonów płciowych spada: estrogenów nawet o 60%, a progesteronu do minimalnego poziomu. Ta zmieniona gospodarka hormonalna niesie za sobą konkretne konsekwencje, które obserwuje się w postaci objawów menopauzy.

Objawy menopauzy

Objawy menopauzy to sprawa bardzo indywidualna. Ich pojawienie się oraz natężenie uzależnione jest od uwarunkowań określonej osoby. Jedne kobiety przechodzą menopauzę delikatnie, niemal niezauważalnie dla otoczenia, inne w dużym stopniu nie panują nad sobą oraz bardzo cierpią.

Najczęściej pojawiają się: uderzenia gorąca, bóle oraz zawroty głowy, nocne pocenie się, zwiększenie się poziomu cholesterolu, mrowienie oraz drętwienie rąk, wahania nastroju, kłopoty z koncentracją, problemy z pamięcią, stany depresyjne. Wraz z nimi niekiedy również w tym okresie zauważa się pierwsze kłopoty ze snem i kołatanie serca. Kobiety przechodzące menopauzę często skarżą się na symptomy ze strony układu moczowo-płciowego. Najczęściej są nimi: suchość pochwy, ból przy stosunku seksualnym oraz nietrzymanie moczu. Pojawiają się też nawracające infekcje układu moczowego.

W okresie menopauzy kobieta, o ile w odpowiedni sposób o siebie nie zadba, szybko się zmienia fizycznie. Zauważa dynamiczny proces starzenia się skóry. Pojawiają się zmarszczki, skóra staje się sucha. Przerzedzają się włosy, a piersi zmieniają kształt, tracą jędrność i zdają się być puste.

Niemal w każdym wypadku pierwszym objawem menopauzy jest zmiana częstotliwości i obfitości krwawień miesięcznych. Tuż za tym symptomem najczęściej pojawiają się uderzenia gorąca. Niekiedy kobieta je odczuwa już na kilka lat przed wystąpieniem menopauzy.

Zaburzenia równowagi hormonalnej mają również wpływ na funkcjonowanie całego organizmu i jego poszczególnych organów. Typowe staje się większe ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia: zawałów, udarów mózgów, chorób wieńcowych. Mogą się pojawić również problemy ze strony układu kostnego, zwłaszcza z powodu odwapnienia kości oraz zwiększenia ryzyka wystąpienia osteoporozy.

Typowe w tym okresie są również problemy ze strony układu pokarmowego, w tym zwłaszcza zwiększenie apetytu, które prowadzi do przytycia oraz zgromadzenia nadmiernych kalorii najczęściej w okolicy talii.

Naturalne sposoby na menopauzę

Już pierwsze objawy menopauzy powinny nas skłonić do rozpoczęcia leczenia. Pomocne może być kontynuowanie pracy lub znalezienie sobie interesującego hobby, uprawianie sportów oraz stosowanie zdrowego menu.

Dobrze również postawić na naturalne, nieobarczone wystąpieniem skutków ubocznych metody, takie na przykład jak stosowanie zaawansowanych tabletek Menozac Menopause, na które producent daje 90-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, z której można skorzystać, kiedy nie jesteśmy zadowoleni z efektów rozpoczętej terapii. Menozac Menopause to preparat zawierający fitoestrogeny pozwalające poradzić sobie z wahaniami nastroju oraz ze złym samopoczuciem.

Można także zdecydować się na hormonalną terapię zastępczą (w postaci tabletek doustnych, globulek dopochwowych, zastrzyków wykonywanych co jakiś czas lub plastrów). Jednak ona ze względu na możliwość wystąpienia skutków ubocznych (np. rak sutka oraz choroby układu krążenia) oraz różny stopień tolerancji powinna być dokładnie skonsultowana z lekarzem, a w trakcie zażywania hormonów należy zadbać o odbywanie systematycznych kontroli.

Odpowiednia dieta

Na złagodzenie objawów menopauzy można wpłynąć także, stosując odpowiednią dietę. Jadłospis powinien być bogaty w witaminy: C, D, E, A. W diecie nie powinno zabraknąć: wapnia, witamin i fitoestrogenów.

Codziennie należy jeść mleko i jego przetwory: maślankę, kefir, jogurty. Wskazane są sery, ciemnozielone warzywa, warzywa czerwone, tłuste ryby, pełnoziarniste pieczywo, kasza, soja, warzywa strączkowe, owoce. Należy zminimalizować ilość słodyczy, ciężkostrawnych dań oraz kawy.

Warto wybrać również aktywność fizyczną i systematycznie ją uprawiać. Odpowiednie będą: spacery, nordic walking, pływanie, taniec oraz wszystko to, co sprawia przyjemność.

2 komentarze

 • MOTTO:
  KOBIETY W MENOPAUZIE
  MUSZĄ MIEĆ ENERGIĘ, NAJLEPIEJ Z
  POŻYWIENIA. *****

  ZDROWIE ORAZ
  DOBRE SAMOPOCZUCIE POWINNY
  BYĆ WYNIKIEM JEDZENIA,
  CZYSTEGO ORAZ ENERGETYCZNEGO POŻYWIENIA:

  Głównie bez toksyn i
  oczywiście nie powodującego; otyłości
  czy też cukrzycy typu 2. Zdecydowanie uważam,
  że konsumowanie różnych produktów spożywczych w oparciu o tabele tzw. INDEKS
  ŻYWIENIOWY TJ. IŻ PRODUKTU; wystarcza aby menopauzę lub
  nawet przejściowe osłabienia przechodzić sprawnym żwawym krokiem.

 • “Już pierwsze objawy menopauzy powinny nas skłonić do rozpoczęcia leczenia”. Hm… Ciąże też powinno się leczyć i pokwitanie też…Menopauza jest stanem fizjologicznym i nie ma tu nic do leczenia! Natomiast warto leczyć to, co ze sobą niesie starzenie się. Ja np. miałam spore problemy ze stawami. I to nie biodrowymi czy kolanowymi, ale z barkowymi. Pracuję dużo przy komputerze, sporo piszę i, niestety zaniedbałam miejsce pracy. Moje łokcie, zamiast spoczywać na podłokietnikach, wisiały w powietrzu. Lekarz stwierdził ubytek w chrząstce, jej wytarcie. Zaczęłam zażywać krople Vital3 i po pełnej 6 tygodniowej kuracji nastąpiła znaczna poprawa. Ale… nie widzę ty związku z chorobą jaką jest menopauza, choć zapewne gdybym miała 20 lat to mogłabym tak fatalnie pracować jeszcze przez parę lat…

Zostaw komentarz