Dziedziczenie łysienia

Łysienie się dziedziczy, podobnie jak kolor oczu, wzrost, czy predyspozycje do zachorowania na wiele dolegliwości. Oczywiście w tej kwestii nie ma gwarancji, jednak jest wysokie prawdopodobieństwo, że jeśli ojciec szybko zaczął tracić włosy, to również syn odziedziczy tę skłonność.

Wszystko zapisane jest w genach

Geny dziedziczymy po rodzicach. Jednak ci mają je po dziadkach. Często te cechy, które nie ujawniły się w pierwszej linii, dochodzą do głosu w kolejnej. Jednak największe prawdopodobieństwo na to, że zaczniemy tracić włosy pojawia się wtedy, kiedy włosy tracił zarówno nasz ojciec, jak i dziadkowie z obu stron. Z drugiej strony zapisana w genach predyspozycja może się nie ujawniać przez wiele pokoleń. Oznacza to, że jeśli w kilku pokoleniach nie ujawniła się dana cecha, może ona dojść do głosu całkiem nieoczekiwanie.

Mimo to, nadal nie jest w pełni jasne, w jaki sposób dochodzi do dziedziczenia łysienia oraz które geny są odpowiedzialne za ten proces. Naukowcy ciągle intensywnie badają to zagadnienie, starając się je poznać w każdym zakresie.

Najczęstszą grupą osób, która ma problem z łysieniem genetycznym są mężczyźni między dwudziestym a pięćdziesiątym rokiem życia. Z każdym rokiem obserwuje się, że proces wypadania włosów rozpoczyna się coraz szybciej.

Łysienie dziedziczne nie jest wyrokiem

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, gdy mężczyźnie zaczęły wypadać włosy wiele osób machało na to ręką. Żyło w przekonaniu, że nic się z tym nie da zrobić. Bywały sposoby: zaczesywanie, noszenie tresek i peruk, jednak nie myślano poważnie o metodach na zatrzymanie łysienia. Dzisiaj o problemie wiemy dużo więcej…

Mamy świadomość tego, że za dziedziczenie łysienia odpowiada zazwyczaj dihydrotestoren, czyli DHT, który produkowany jest w organizmie mężczyzny i to u niego prowadzi do licznych zmian. Tylko niekiedy może stanowić kłopot u kobiet, jednak u pań nie prowadzi do całkowitego wyłysienia. Najczęściej bowiem panie nie mają zbyt dużo testosteronu, który jest podstawową formą dihydrotestosteronu, a hormon ten jest równoważony przez żeński estrogen, poprawiający najczęściej wygląd włosów.

Zmiany, do jakich doprowadza DHT, zostały dobrze zbadane. Po pierwsze wiadomo, że DHT powstaje z testosteronu, w wyniku działania 5 Alfa Reduktazy. Po drugie podatność na DHT to kwestia genetyczna. Mieszki włosowe mogą nie być na nie odporne, co jest zapisane w genach. Dlatego to nieredukowanie ilości testosteronu, jak kiedyś uważano, ale właśnie 5 Alfa Reduktazy pozwala poradzić sobie z problemem łysienia.

Dziedziczenie łysienia: jak to wygląda?

Dziedziczenie łysienia rozpoczyna się od pogorszenia kondycji włosów. Początkowo proces to tak zwane „zcieńczenie” włosów, kosmyki stają się delikatniejsze i słabsze, potem dochodzi do ich nadmiernego wypadania. Najczęściej proces przebiega dwuetapowo: w pierwszej kolejności obejmuje okolice skroni, a następnie przechodzi na obszar czubka głowy. Na najbardziej zaawansowanym stadium łysienia włosy pokrywają jedynie obszar z tyłu głowy i na jej bokach.  W przypadku kobiet rzadko dochodzi do całkowitego wyłysienia. Najczęściej proces jest bardziej rozległy, jednak polega na równoległym przerzedzeniu włosów na całym ich obszarze.

Łysienie dziedziczne to problem około 50% mężczyzn przed ukończeniem 50 roku życia oraz 40% kobiet przed ukończeniem 50 lat.

Czy dieta ma wpływ na dziedziczenie łysienia?

Generalnie dieta nie odgrywa w tym zakresie znaczącej roli, jednak jest bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na funkcjonowanie wielu narządów oraz na ogólny dobrostan organizmu. Dlatego swoją walkę z łysieniem warto wspomóc stosowaniem diety. Najlepszym rozwiązaniem będzie wzbogacenie menu w witaminy A, D oraz E. Dobrze zwrócić uwagę na systematyczność spożywania posiłków oraz takie ich skomponowanie, by dostarczały one cennej energii oraz bardzo ważnych składników odżywczych.

Najnowsze sposoby na łysienie dziedziczne

Walka z łysieniem dziedzicznym może być przeprowadzana na wiele różnych sposobów. Jedne uważa się za bardziej skuteczne, inne za mniej.

Przez długi czas dobrą opinią cieszyły się zabiegi zaawansowane w formie, polegające na wykonywaniu cięć chirurgicznych. Za jedynie skuteczne uważane były: przeszczepy włosów, zabiegi chirurgiczne i przenoszenie płatów skóry.

Ostatnie jednak tygodnie pokazały, że są również inne metody walki z łysieniem dziedzicznym, nie tylko, że wygodne w stosowaniu, ale również bezbolesne i bardzo skuteczne. Do takich należy używanie specjalnego grzebienia laserowego typu ViviComb. Urządzenie to dzięki specjalistycznie zaprojektowanemu kształtowi oraz profesjonalnemu światłu dociera bezpośrednio do mieszków włosowych oraz blokuje wypadanie włosów. Produkuje ATP, czyli składnik, który prowadzi do zwiększenia metabolizmu oraz aktywności komórek. Dzięki czemu dzień po dniu fryzura może odzyskiwać swoją gęstość, a proces wypadania włosów może być zatrzymany.
ViviComb ma radzić sobie z problemem wypadania włosów u 9 na 10 mężczyzn. Skuteczność jest wysoka, a zadowolenie sprawia, że produkt jest rekomendowany kolejnym osobom, dzięki czemu zostaje coraz powszechniej doceniany w Europie i na całym świecie.

Zostaw komentarz