Najzdrowsza kuchnia, czyli z którego narodu brać przykład

Mieszkańcy niektórych zakątków świata żyją dłużej, zachowują zdrowie oraz zdecydowanie młodszy wygląd. W porównaniu do swoich rówieśników mają więcej energii i chęci do życia. To zasługa diety. Zatem, sprawdźmy, która kuchnia jest najzdrowsza.

Kuchnia japońska

Japończycy na całym świecie słyną z długiego życia, doskonałej kondycji fizycznej oraz dobrego zdrowia. Przeciętna długość życia wynosi tu 82 lata, a problem otyłości jest najmniejszy na całym świecie.

Naukowcy wielokrotnie podkreślali, że tajemnica tej zagadki jest łatwa w rozwiązaniu. Przyczyną długowieczności jest dobrze skomponowana dieta. Jadłospis w Japonii dobrze wpływa na serce oraz pozwala sprawnie funkcjonować układowi pokarmowemu. Dieta jest niskokaloryczna, uboga w cholesterol i tłuszcze.

Jako źródło białka wykorzystuje się ryby oraz soję. Dostarczanie dużej ilości kwasów omega 3 gwarantuje zachowanie dobrej sprawności intelektualnej aż do późnych lat. W codziennych posiłkach nie brak również warzyw i owoców morza. Bardzo charakterystycznym składnikiem dla kuchni japońskiej jest tofu, które jest cennym źródłem wapnia, witamin i soli mineralnych oraz fitestrogenów wykazujących podobne działanie do estrogenów. Tofu ma bardzo korzystne działanie: chroni serce i cały organizm przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Ma niski indeks glikemiczny i niewielką zawartość soli.

Oprócz doboru składników liczy się również sposób przygotowywania dań. W Japonii potrawy są bardzo rzadko smażone, a jeśli jest to konieczne, to wykorzystuje się do tego celu najlepszej jakości zdrowy olej sezamowy. Dodatkowo na stołach nie królują gazowane, słodkie napoje, w Kraju Kwitnącej Wiśni powszechna jest tradycja picia zielonej herbaty. Według Japończyków, zielony napój chroni przed zachorowaniem aż na 61 bardzo groźnych chorób.

Kuchnia chińska

Znana w Polsce z restauracji i barów kuchnia chińska jest nieco inna niż ta, do której przywykli Chińczycy stołujący się u siebie w domu. Do przyrządzania posiłków wykorzystuje się przede wszystkim warzywa, owoce, dziki ryż (bogaty w antocyjany), wodorosty i rośliny strączkowe. Bardzo popularnymi składnikami jest soja i rzodkiew japońska. Jako przyprawy, które dodają smaku oraz jednocześnie przyspieszają trawienie wykorzystuje się: czosnek i imbir.

Gotowanie w Chinach to oddawanie pokłonu filozofii. Dania się komponuje w ten sposób, by łączyły one wszystkie znane smaki: ostry, słodki, słony, gorzki i kwaśny. Potrawy są duszone, gotowane i pieczone. Jeśli są smażone, to krótko i najlepszymi metodami. Posiłki, a właściwie ich składniki podawane są jako półtwarde, podawane krótkiej obróbce termicznej pozwalają zachować wysoką ilość cennych substancji odżywczych.  Często również przygotowuje się posiłki na parze i to także szybkie przekąski, które w Europie bardzo często są wysokokaloryczne i niezdrowe.

Metody stosowane w Chinach pozwalają żyć Chińczykom w zdrowiu i dożywać średnio do 73 lat.

Kuchnia francuska

Większość Francuzów to osoby rozmiłowane w przyjemności. Naród ten znany jest ze swojej miłości do sera i czekolady. Jednak sukces szczupłych sylwetek jest osiągnięty za sprawą zachowywania umiaru w codziennym menu.

Menu we Francji jest różnorodne, bogate w wiele cennych składników i zdrowe. Bazę kuchni stanowi 370 gatunków serów, mule, ryby i owoce morza. Jako narodowe przysmaki królują ślimaki (mające jedynie 2,5% tłuszczu), ostrygi oraz żabie udka.  Dla obcokrajowców znamienne jest to, że serwowane we Francji porcje są niewielkie. Spożywane na słodko śniadania dają wrażenie, że trudno się nimi najeść. Naukowcy i dietetycy nawet zbadali, że serwowana we Francji porcja jest średnio o 25% mniejsza niż w Stanach Zjednoczonych. We Francji królują również pomidory, bakłażany, cukinie, karczochy, szparagi i właściwie każdego rodzaju sałata.

We Francji podobnie jak w dwóch powyższych krajach zwraca się uwagę również na technikę przygotowywania dań. Zamiast smażenia preferuje się pieczenie i duszenie potraw. W miejscu mięsa wybiera się często zdecydowanie zdrowsze owoce morza.
Ponadto posiłki są celebrowane. Częste przerwy w ciągu dnia pozwalają jeść spokojnie i dzięki temu wpłynąć na lepsze trawienie. Obowiązkowa lampka wina dodatkowo korzystnie wpływa na serce. Ponadto duża ilość spożywanej wody decyduje o tym, że przeciętna długość życia we Francji wynosi 81 lat.

Kuchnia włoska

Większość z nas myśląc kuchnia włoska, ma przed oczami pizze z ogromną ilością sera oraz makarony ze smażonym mięsem i nie zawsze zdrowymi dodatkami. Tymczasem tradycyjna kuchnia włoska to przede wszystkim radość z gotowania, świeże składniki spożywcze, mało składników przetworzonych oraz świeże zioła służące do przyprawiania przyrządzanych dań. Kuchnia włoska jest bardzo urozmaicona i oparta na sezonowości. Włosi lubi się bawić, zestawiając ciekawe smaki oraz gotowanie traktować jako dobry sposób spędzania czasu z najbliższymi.

Zamiast tłuszczów zwierzęcych w kuchni włoskiej wykorzystuje się oliwę z oliwek najlepszego pochodzenia. Makaron to produkt domowego wyrobu, często przygotowywany z mąki pełnoziarnistej. Dodatkowo wykorzystuje się duże ilości warzyw oraz roślin strączkowych. Podstawa kuchni to dojrzałe pomidory bogate w witaminy i minerały: duszone, zapiekane, służące jako składnik główny i dodatkowy oraz przyprawy nadające mocnego, charakterystycznego smaku: czosnek oraz bazylia i oregano. Zamiast ciężkich ciast sięga się po rozgrzane słońcem owoce: pomarańcze, winogrona i cytryny, które smakują tu zdecydowanie najlepiej. Nie może też zabraknąć owoców morza: krewetek, kalmarów i małż. Ponadto w miejscu smażenia Włosi preferują grillowanie, pieczenie i gotowanie. Również dodawanie do posiłków wina oraz picie dużej ilości wody sprawia, że Włosi żyją około 79 lat.

Kuchnia szwedzka

Szwedzi uważani są za jeden z najzdrowszych narodów świata. Na dobre warunki życia wpływa tutaj nie tylko doskonała kuchnia, ale również dobra opieka medyczna.

W codziennych posiłkach w kuchni szwedzkiej co prawda nie ma dużo owoców i warzyw, jednak w zamian znajdują się: produkty mleczne, ciemny chleb, ryby (szczególnie łosoś i śledź, mające dobry wpływ na serce, mimo że są tłuste) oraz jagody bogate w cenne dla zdrowia antyoksydanty. Ponadto w kuchni szwedzkiej bardzo popularny jest rak.

Średnia długość życia Szwedów wynosi 81 lat. Naród jest raczej szczupły i wysportowany. Otyłość jest problemem w niewielkim stopniu.

Kuchnia grecka

Podobnie jak powyższe kuchnie świata tradycyjna kuchnia grecka jest smaczna i zdrowa. Najczęściej do przyrządzenia posiłków wykorzystuje się rośliny strączkowe, oliwę z oliwek, warzywa i ryby. Wśród warzyw królują pachnące słońcem bakłażany i ogórki.

Grecja słynie też z tzatziki, czyli jogurtowego sosu z ziołami i ogórkiem, chętnie wybieranego na całym świecie. Obok niego wykorzystuje się sosy pomidorowe mocno przyprawione czosnkiem, który już nieraz był doceniany przez naukowców za działanie antynowotworowe, a który w połączeniu z pomidorami działa jeszcze lepiej. Tradycyjnymi posiłkami są między innymi sałatki, do których przygotowania często używa się oliwy z oliwek i białego sera. Na uwagę zasługuje też ośmiornica oraz inne owoce morza, które nigdzie nie smakują tak dobrze jak właśnie w Grecji.

Kuchnia grecka uważana jest za jedną z najlepszych. Badania wskazują, że na wyspie Kreta jest najmniejsza zapadalność na choroby wieńcowe. A średnia długość życia Greka wynosi 80 lat.

Niezależnie od tego, na jaką kuchnię się zdecydujemy, warto zadbać o to, by posiłki połączyć z aktywnością fizyczną. Nasz apetyt zmniejszy African Mango i jednocześnie doda siły do trenowania dla zdrowia…

Zostaw komentarz