Czy Ty też masz problemy z zasypianiem?

Jeden bok, ale coś jednak uwiera. Patrzysz w sufit albo w okno. Ciemno. Wszyscy wokół chyba śpią. Wstajesz sprawdzić, czy gdzieś jednak za oknem się nie świeci. Może gdzieś w jakimś mieszkaniu jest ktoś taki jak Ty. Ktoś cierpiący na bezsenność.

To coraz poważniejszy i zataczajacy duże kręgi problem. Wynika przede wszystkim ze zmiany trybu życia, jaka to dokonała się w ciągu tej dekady XXI wieku. Jakie są przyczyny bezsenności, co może powodować przedłużający się brak snu i w końcu – czy możną ją leczyć?

Przyczyny problemów z zasypaniem

Łacińska nazwa bezsenności to insomnia. Z medycznego punktu widzenia jest to stan, w którym następuje znaczne zmniejszenie liczby godzin snu. Dotyczy to także jakości tegoż. Ten drugi aspekt związany jest głównie z niedostatecznym wysypaniem się. Przyczyn bezsenności upatrywać można w naprawdę wielu czynnikach. Warto też zauważyć, że sam problem nie jest jednorodny. Bezsenność może być chroniczna lub na przykład epizodyczna. Jej przyczyny najczęściej leżą w nas samych. Stres, brak aktywności fizycznej, a także problemy z dietą – to właśnie główne czynniki powodujące bezsenność. Trzeba sobie też zdać sprawę z tego, że niezwykle często przez swoje pobłażanie w ramach trzymania się pewnego rytmu dobowego, jesteśmy w stanie doprowadzić do problemu ze snem.

Do czego prowadzi bezsenność?

To dość istotny temat, bo dzięki wiedzy na temat możliwych zagrożeń, dużo szybciej podejmiemy decyzję o leczeniu tego problemu. Zacznijmy od tego, że długotrwałe problemy ze snem mogą prowadzić do obniżenia fizycznych możliwości naszego organizmu. Kolejnym skutkiem przedłużającego się braku snu jest zmniejszenie zdolności poznawczych. Oznacza to mniej więcej tyle, że dużo trudniej będzie nam się uczyć. Bezsenność to także większe prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia w przyszłości. Pogorszenie koncentracji, a także mniejsza wrażliwość na ból – to kolejne skutki zbyt długiego rozbratu ze snem. Może trochę mniej znane, ale bez wątpienia zauważalne. Niewyspanie to także dużo gorsze samopoczucie.

Jak radzić sobie z problemami z zasypianiem?

To dość rozległy temat, skupmy się tylko na paru kwestiach. Po pierwsze, zmieńmy dietę. Zapomnijmy o jedzeniu przed samym snem. To bardzo często powód problemów z zasypianiem. Warto zastanowić się, czy przypadkiem stresujący tryb życia nie powoduje bezsenności. To też kwestia, która wymaga rozwiązania. Dobrym pomysłem może być zmęczenie organizmu. Aktywność fizyczna przed snem? Dlaczego nie. 3-4 godziny przed pójściem spać możemy pobiegać i to powinno pomóc zasnąć. Pewnym rozwiązaniem wydają się też być preparaty wspomagające zasypianie. Najlepsze są bez wątpienia te, które są oparte na naturalnych składnikach. Przykładem może być Melatrol Sleep Aid. Preparat oparty o melatoninę. Niezależnie od wyboru metody, istotne jest to, abyśmy w końcu się wyspali.

Zostaw komentarz