Bezsenność, spanie na brzuchu a marzenia senne

Jaka pozycja do snu jest najlepsza? W której spędzasz najwięcej czasu? Naukowcy przyjrzeli się zależności między snem na brzuchu a występowaniem marzeń sennych. Okazało się, że pozycja taka sprzyja marzeniom sennym zwłaszcza o zabarwieniu erotycznym, czy kojarzonym z zagrożeniem: gdy ma się wrażenie bycia związanym, pozbawionym możliwości ruchu, itd. Naukowcom udało się ustalić coś jeszcze…

Badanie nad snem

W badaniu, które przyniosło dość zaskakujące wnioski wzięło udział 670 studentów, w tym 2/3 kobiet.  Ankieta dotyczyła rodzajów marzeń sennych, ich częstotliwości, jak również konkretnych motywów, które w nich się pojawiały. Poza wspomnianymi wyżej często pojawiającymi się marzeniami sennymi, u osób śpiących przede wszystkim na brzuchu istniała większa częstotliwość  snów związanych z wizjami posiadania cichych wielbicieli oraz uprawiania seksu z wieloma osobami.

Główny autor badania zwrócił uwagę, że powiązanie między wspomnianymi marzeniami sennymi a pozycją przybieraną podczas snu może mieć związek z ograniczeniem w dostępie do tlenu.  Autorzy podkreślają, że mózg podczas snu nie jest oderwany od tego, co dzieje się naokoło. Często wszelkie sygnały z otoczenia są bowiem włączane do treści snów.

„Dreaming”, w którym opublikowano wspomniane wnioski, podkreśla, że pozycja, jaką przybieramy w nocy może mieć bezpośredni wpływ na to, o czym dokładnie śnimy.

Co może nam powiedzieć pozycja w trakcie snu?

W ramach psychozabawy możemy się przykładowo dowiedzieć, że leżenie w pozycji z rękami wyciągniętymi ku górze sugeruje, że jest się osobą otwartą i z drugiej strony dobrym słuchaczem.  Jednak gdy sięgniemy do innych źródeł, pojawia się fakt, a nie wniosek pochodzący z prostej zabawy, że osoby leżące i śpiące na brzuchu mają często problem z chrapaniem i trudności z oddychaniem.

Pozycja na brzuchu, o której było powyżej, dobrze wpływa na trawienie, a według różnych psychozabaw sugeruje, że osoba, która ją często przyjmuje jest zamknięta w sobie i bardzo dotkliwie przyjmuje krytykę.

Najbardziej neutralna jest pozycja na boku, gdy ciało jest lekko podkurczone. To tak zwana pozycja embrionalna, czyli ta, którą wybieraliśmy w łonie matki. To ułożenie ciała sugeruje, że potrzebujemy więcej czasu do nawiązywania relacji międzyludzkich oraz jesteśmy ponadprzeciętnie wrażliwi w życiu codziennym.

Można również spać na boku w całkowicie wyprostowanej pozycji. Ma to oznaczać otwartość i łatwość nawiązywania relacji międzyludzkich. W tym tkwi również pewna wada: ryzyko łatwego  zranienia oraz wykorzystania przez wojowniczo nastawione osoby zbyt dużej otwartości.

Pozycja do snu a bezsenność

Pozycja do snu może również sprzyjać bezsenności oraz odpowiednie ułożenie ciała ułatwiać zasypianie. Wszyscy instynktownie wiemy, że tylko wtedy, gdy odpowiednio się ułożymy, będziemy w stanie zasnąć. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Przykładowo w czasie ciąży możemy mieć z tym problem, kiedy rosnący brzuszek może powodować dyskomfort, a samo znalezienie odpowiedniej pozycji może być trudne. W tym szczególnym okresie przydają się akcesoria w postaci specjalnych poduszek do snu w kształcie rogala.

Gdy natomiast nie spodziewamy się dziecka i teoretycznie nic szczególnego się nie dzieje, może się zdarzyć, że na skutek nadmiernych emocji, stresu oraz wewnętrznych lęków, znalezienie odpowiedniej pozycji staje się bardzo trudne. Wtedy specjaliści zalecają, by spróbować się zrelaksować i wyciszyć: np. aromatyczną kąpielą, posłuchać relaksującej muzyki, poprosić partnera o delikatny masaż. Dla niektórych idealnym rozwiązaniem tuż przed snem jest seks, dla innych lepsze okazuje się wyjście na chwilę na balkon czy taras lub poczytanie książki. Zaleca się, żeby do łóżka wracać wtedy, kiedy jest się śpiącym. Pozytywne działanie może przynieść również zażywanie delikatnego, naturalnego preparatu, na przykład Melatrol Sleep Aid, który dzięki melatoninie, 5-HTP oraz GABA działa relaksująco i ułatwia wyciszenie.

1 Komentarz

  • Na sen nie wpływa, testowałem spanie na każdej pozycji, kiedyś spałem tylko na brzuchu, teraz na boku lub plecach, sny przychodzą tak samo. Większy wpływ na sen mają nasze myśli, przeżycia i podświadomość… Jednak faktem jest, że przyzwyczajając się do pewnej pozycji spania, ciężko jest zasnąć inaczej. Bezsenność jest często spowodowana nadmiarem myśli lub ważnymi przeżyciami, wtedy mogą pomóc takie preparaty jak 5htp i tym podobne, najważniejsze jest uspokojenie.

Zostaw komentarz