10 mitów na temat życia seksualnego

To jeden z tych aspektów życia każdego człowieka, którego dotyczy chyba największa liczba niedomówień, czy też pewnego rodzaju mitów. Wynika to między innymi z wciąż słabej edukacji seksualnej. Rozprawmy się więc z kilkoma z takich nieprawdziwych stwierdzeń.

Jednym z częściej powtarzanych zdań, szczególnie przez młodych ludzi jest to iż bycie dziewicą/prawiczkiem to wstyd. I to właśnie można uznać za pierwszy mit dotyczący życia seksualnego. Liczba partnerów jest pewnego rodzaju wyznacznikiem, tego jak młody człowiek będzie traktowany przez swoje otoczenie. To błąd, bo wczesne rozpoczęcie życia seksualnego może źle wpłynąć chociażby na psychikę nastolatka.

Antykoncepcja

Sporo część mitów dotyczy antykoncepcji. Jest to „tajemniczy” i niepoznany obszar, szczególnie przez młodych ludzi. Badania wskazują, że co piąta para uprawia tak zwany stosunek przerywany, wierząc że może to uchronić przed niechcianą ciążą. To oczywiście mit, ale niestety bardzo popularny. Podobnie jest ze stwierdzeniem iż podczas pierwszego stosunku nie można zajść w ciążę. To bardzo często powtarzany przez (po raz kolejny) młodych ludzi – rozpoczynających dopiero swoje życie seksualne – mit. Kolejnym pomysłem, który ma „uratować” przed ciążą jest metoda kalendarzykowa. Opiera się ona na założeniu, że zajść w ciążę można tylko w czternastym dniu cyklu. Tak naprawdę trzeba go obserwować przez dłuższy czas, a i to nie do końca daje nam pewność.

Czy klimat wpływa na seks?

sex-lifeSporo jest też mitów dotyczących ogólnie tematu życia seksualnego. Przykładowo, czy to gdzie mieszkamy (w jakiej strefie klimatycznej) ma wpływ na naszą potencję i libido? Istnieje przekonanie, że tam gdzie jest cieplej, temperatura życia seksualnego rośnie. To jednak mit. Sporo nieprawdziwych stwierdzeń dotyczy mężczyzn i ich potencji. Funkcjonuje mit, który mówi o tym, że kiedy już osiągniemy pewien wiek nasze życie erotyczne się kończy. To nie prawda, chociażby z tego powodu, że istnieje wiele sposobów na poprawę potencji. Przykładem niech będą preparaty: Vialafil i Vialafil-CR Gel. Zresztą mitów ogólnie dotyczących naszej seksualności (nie tylko u mężczyzn) też jest niemało. Często powtarzanym mitem jest to, że kobieta która nie osiąga orgazmu jest oziębła. Nie jest to prawda, bo w ogromnej liczbie przypadków wina leży po stronie mężczyzny, pomijającego grę wstępną.

Mity o chorobach przenoszonych drogą płciową

Te stwierdzenia mogą być groźne dla naszego zdrowia. Dlatego warto z nimi walczyć i uświadamiać jak w przypadku chorób przenoszonych drogą płciową jest naprawdę. Po pierwsze, jeśli partner/partnerka wygląda na zdrową, to znaczy że na pewno nie jest chory. To mit. Większość chorób tego typu przez długi czas nie daje w ogóle objawów. W zasadzie tylko testy są wiarygodne. Prezerwatywy mimo iż nie są w 100%, to jednak chronią przed chorobami. Mitem jest to, że są one kompletnie nie przydatne w kwestii ochrony.

Na zakończenie jeszcze jeden mit dotyczący możliwości zakażenia chorobą przenoszoną drogą płciową. Istnieje przekonanie, że seks oralny jest bezpieczny. Nie jest to prawda. Istnieją choroby dla których punktem zapalnym jest tak naprawdę każda forma aktywności seksualnej.

Zostaw komentarz