Łupież: domowe sposoby. Jak z nim walczyć?

Może zdarzyć się każdemu, warto więc wiedzieć jak sobie z nim poradzić. Istnieje wiele sposobów przeznaczonych do walki z łupieżem. Metodologia to jedno, ale warto również znać czynniki, które mogą negatywnie wpływać na stan skóry głowy, co w konsekwencji skutkuje pojawieniem się łupieżu.

Zacznijmy jednak od sposobów na tę chorobę skórną. Ciężko byłoby w jednym miejscu zebrać wszystkie sposoby na łupież, jakie możemy wykorzystać, dlatego skupmy się przede wszystkim na domowych metodach, które wykorzystują do walki z łupieżem wszystko to, co możesz znaleźć w lodówce, czy spiżarni. Ich główną zaletą jest to, że łatwo je przygotować.

Maseczki, nacieranie…

Zacznijmy od sposobu, który akurat wykorzystuje nie to, co znajdziesz w kuchni, a to co kupisz chociażby w drogerii, czy w sklepie zielarskim. Zielona glinka jest bardzo popularnym składnikiem domowych kosmetyków na różnego rodzaju dolegliwości skórne. Można ją również wykorzystać w sytuacji, gdy męczymy się z łupieżem. Zawiera ona bowiem krzem, magnez, cynk i fosfor. Ma działanie antyseptyczne i ściągające. Wystarczy zmieszać zieloną glinkę z wodą. Powstanie papka, którą należy regularnie przemywać włosy i skórę głowy.

W każdej lodówce na pewno znajdzie się cytryna. Wiele osób poleca jej stosowanie w przypadku, kiedy mamy problem z łupieżem. Plasterek cytryny wcieramy w skórę głowy – przez około 5 do 6 minut. Potem myjemy głowę i dokładnie spłukujemy. Tutaj należy jednak dodać, że cytryna może wysuszać skórę, a to nie jest dla nas zbyt dobre. Ciekawym sposobem wydaje się być stosowany przez nasze babcie czosnek. Rozgniatamy dwa ząbki i mieszamy z ciepłą wodą. Potem wcieramy w skórę głowy i czekamy. Czosnek jest ponoć cudownym lekiem na łupież. Jest jednak pewien problem. Może działać podrażniająco. Większość domowych metod nie ma na szczęście skutków ubocznych, ale różnie jest z ich skutecznością i o tym warto pamiętać.

Co wpływa na łupież

Żeby skutecznie walczyć z łupieżem warto poznać swojego „wroga” jak najlepiej. Istnieją pewne czynniki, które niejako determinują, w jakim nasileniu wystąpi ten skórny problem. Jeśli na przykład mamy nadmiar gruczołów łojowych, to niestety łupież w naszym przypadku będzie obfity. Wiele do powiedzenia ma również nasza płeć. Ta choroba skóry występuje dużo częściej u młodych mężczyzn. A jeśli do tego są akurat między 18, a 24 rokiem życia to ryzyko łupieżu znacznie się zwiększa. Sami sobie również możemy zaszkodzić. Jeśli nie będziemy zbyt dokładnie spłukiwać szamponu, to najprawdopodobniej będziemy mieć z łupieżem problem. Ciekawostką jest to, że czynnikiem warunkującym wystapienie tego skórnego problemu jest nieodpowiednia dieta. Brak witamin z grupy B i cynku jest wysoce niewskazane.

Leczyć i zapobiegać

Domowe sposoby powinny być jedynie elementem wspomagającym kurację. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego (czytaj skutecznego) preparatu. Obecnie najbardziej popularnym typem są szampony. Dobrze by było, aby jego skład był kompleksowy. Zwalczał i zapobiegał jednocześnie. Przykładem takiego szamponu może być Dandrene – wykorzystujący Climbazole, który jest uznawany obecnie za najlepszy środek na łupież. W kwestii zapobiegania warto zwrócić uwagę na wyżej wymienione czynniki. Na niektóre co prawda ciężko mieć wpływ (chociażby płeć i wiek), ale w przypadku diety możemy jednak coś zrobić.

Jeśli zależy nam na zdrowym wyglądzie – dbajmy o skórę głowy. I pamiętajmy, że łupież to choroba, a poza tym jest bardzo negatywnie odbierany przez nasze otoczenie.

Zostaw komentarz