Jaki trening będzie najlepszy, czyli o tym, jak warto ćwiczyć

Do tego samego celu można dojść różnymi drogami. Potwierdzeniem tej zasady jest chociażby możliwość odbywania treningu w odmiennym stylu oraz z nastawieniem na osiągnięcie konkretnego celu: kształtowanie mięśni, spalanie tłuszczu, poprawę skoczności, czy wzmocnienie sylwetki. Dzięki temu zestawieniu dowiesz się, jak ćwiczyć, by uzyskać to, na czym Ci najbardziej zależy.

Trening aerobowy

Trening aerobowy, czy inaczej tlenowy jest polecany przez ekspertów do osiągnięcia wymarzonej sylwetki, a przede wszystkim do zredukowania masy ciała. Zanim bowiem zaczniemy kształtować konkretne mięśnie ciała, poleca się pozbycie tkanki tłuszczowej. Jednak to oczywiście nie wszystkie zalety, jakie można w ten sposób osiągnąć.

Oczywiście trening aerobowy nie jest uprawiany tylko po to, by można było schudnąć, ale również dla innego celu: by poczuć się lepiej we własnej skórze oraz wyciszyć kłębiące się w głowie natrętne myśli. To również sposób na dodanie ciału oraz umysłu energii, obudzenie go z marazmu oraz zaktywizowanie do pracy. Trening aerobowy tym różni się od innych form aktywności fizycznej, że umożliwia uzyskanie energii w procesach spalania tlenowego. Organizm sięga po energię do białek oraz tłuszczu, a nie tak jak bywa podczas szybkich zrywów treningowych po glukozę, czyli substancje na bieżąco uzyskiwane z posiłkiem.

Jednak to nie wszystko, co należy wiedzieć o treningu aerobowym. Bardzo ważna jest również jego intensywność. Mięśnie podczas treningu nie mogą być za bardzo obciążone, w takiej bowiem sytuacji dociera do nich za mało tlenu. Tętno nie może być za szybkie. Trening aerobowy powinien się odbywać na poziomie od 55 do 85% maksymalnego tętna. Tak szeroki zakres uwzględnia kondycję oraz możliwości każdej z osób, które należałoby rozpatrywać bardzo indywidualnie.

Ponadto ćwiczenia muszą być tak skonstruowane, żeby nie angażowały jednej partii mięśni, ale skupiały się na rozwoju całego obszaru ciała.

Dzięki temu, że zyskuje się więcej energii, można uzyskać większy apetyt na życie oraz cieszyć się lepszym humorem, jak również zdecydowanie częściej się uśmiechać, co przydaje się nie tylko w życiu prywatnym, ale też oczywiście zawodowym. Wystarczy kilka godzin w tygodniu, by ograniczyć ilość spożywanej kawy oraz zyskać lepszą koncentrację oraz lepszą efektywność w pracy.

Trening HIIT

Ta z kolei forma treningu pozwala na szybkie i skuteczne spalenie tkanki tłuszczowej. Obco brzmiący skrót pochodzi od pierwszych liter nazwy HIIT (High Intensity Interval Training), a sama aktywność dedykowana jest osobom chcącym osiągnąć dobre efekty bez konieczności spędzania zbyt wielu godzin na męczącej aktywności.

Trening HIIT składa się z interwałów, czyli ćwiczeń o przeplatanej intensywności: wyjątkowo angażujących na poziomie 90-100% tętna oraz ćwiczeń o średniej intensywności, zakładających 60-70% tętna. Oczywiście zdecydowana większość wysiłku skupia się na treningu o średniej intensywności, a dużo w mniejszym stopniu na dużej, jednak o HIIT mówimy tylko wtedy, kiedy łączy się te dwie formy treningowe.

Co ciekawe i dla większości szczególnie korzystne w tej formie aktywności, trening HIIT zamyka się w krótkim czasie. Trwa od 10 do 20 minut. Ma również maksymalny czas treningowy, który powinien się zamknąć w 28 minutach. Dodatkowo należy uwzględnić czas potrzebny na rozgrzanie ciała i przygotowanie do ćwiczeń oraz rozluźnienie go po intensywności. Zbyt duże i zbyt długo trwające zaangażowanie partii mięśniowych może być bowiem niebezpieczne. Dlatego należy obserwować organizm i gdy pojawia się uczucie palenia w mięśniach, należy zmniejszyć wysiłek. Niepokoić powinny wszelkie bóle w klatce piersiowej oraz trudności w oddychaniu, które powinny nas zmotywować do zmniejszenia intensywności treningu lub nawet jego przerwania.

Co zapewnia HITT? Podstawa to zwiększenie sprawności funkcjonowania układu krążenia, zwiększenie wytrzymałości oraz poprawa kondycji, możliwość utraty tkanki tłuszczowej.

Trening izometryczny

Najczęściej trenujemy mięśnie poprzez uginanie ich, napinanie oraz rozluźnianie. Nierzadko wydaje się nam, że to jedyny sposób na poprawę ich wyglądu. Tymczasem jest również inna metoda. Mianowicie jest nią właśnie trening izometryczny, który wykorzystuje siłę skurczu. Mięsień nie musi się poruszać, przedłużany jest jednak czas ich napięcia.

Taki „nieruchomy” trening wielu osobom się podoba. Tak bardzo, że z chęcią ćwiczyliby jedynie w ten sposób. Niestety nie jest to możliwe, mimo że czynione były takie próby. Ponadto nawet jeśliby się nam to udało, to nie moglibyśmy osiągnąć pełnego rozwoju mięśni, w których byłyby trenowane tylko obszary odpowiedzialne za skurcz.

Efekty, jakie daje trening izometryczny mogą być bardzo kuszące dla początkujących kulturystów, czy osób, które dopiero zaczynają ćwiczyć, jednak nie warto przesadzać. Należy do treningu izometrycznego podchodzić rozsądnie, nie przedłużając nadmiernie skurczu mięśni i kierując się zasadą, by nie trwał on dłużej niż trzy sekundy (w przypadku napięcia mięśni na końcu treningu, jak i w trakcie wykonywania kolejnych ćwiczeń). Na początek wystarczy zdecydowanie tak krótki czas.

Trening plyometryczny

Trening plyometryczny to trening siłowy doskonalący siłę oraz pracujący nad szybkością. Zestaw ćwiczeń, który generuje w krótkim czasie maksymalny skurcz mięśni lub też dba o maksymalny  rozkurcz – wszystko w ekspresowym czasie.

Według naukowców, będących specjalistami w zakresie treningów plyometrycznych, wysiłek fizyczny można podzielić na trzy fazy. Pierwsza z nich polega na napinaniu mięśni oraz akumulowaniu w nich nich niezbędnej do ćwiczeń energii. W drugiej fazie dochodzi do przygotowania ciała do maksymalnego wysiłku, który następuje w fazie trzeciej.

Co zapewnia trening plyometryczny? To proste. Pozwala on nauczyć się, jak wygenerować maksymalną siłę w bardzo krótkim czasie. W konsekwencji dochodzi do wzrostu energii, skoordynowania pracy kilku mięśni, wypracowania zdecydowanie większej wytrzymałości.

Trening boot camp

Znany przede wszystkim jako boot camp fitness to sportowa, wojskowa odmiana fitnessu. Pozwalająca zmierzyć się z własnymi słabościami oraz poznać kres swoich możliwości. Jako zestaw trenowany na świeżym powietrzu zdobywa szerokie grono zwolenników. Wyróżnia się przede wszystkim formą: interwału oraz łączeniem ćwiczeń siłowych z wytrzymałościowymi.

To sposób na poprawę sylwetki, pracę nad wytrzymałością i znajdywaniu granic swoich możliwości tylko dla najbardziej wytrzymałych. Trening bowiem nie kończy się dla wszystkich wtedy, kiedy brak energii. Istnieje potrzeba jego kontynuowania nawet wówczas, kiedy ćwiczące osoby opadają z sił.

Program treningowy obejmuje zazwyczaj kilka tygodni. To czas, w trakcie którego osoby trenujące muszą żyć zgodnie z góry ustalonym rytmem, podporządkowując się odgórnym zaleceniom bez zbędnego wahania. To również czas pracy w grupie oraz organizowania takich treningów, podczas których można liczyć na życzliwe wsparcie drugiego osoby. Tworzone w trakcie ćwiczeń grupy są zazwyczaj kompletowane ze względu na rodzaj zainteresowań oraz typ wykonywanej na co dzień pracy.

Podczas kilku tygodni treningów, uznawanych za treningi wytrzymałościowe, uczestnik musi wstawać wcześnie rano, zaczynać dzień od długich biegów oraz próbując swoich sił w trudnych konkurencjach. Z tego powodu boot camp to nie są ćwiczenia dla wszystkich. Mogą z nich skorzystać jedynie osoby, które wyróżniają się już pewną kondycją oraz mają przynajmniej podstawowe doświadczenie w kształtowaniu swojej sylwetki oraz w pracy nad wytrzymałością.

Oczywiście istnieje dużo więcej rodzajów treningów. Te wymienione powyżej dają jednak pewny obraz sytuacji i pozwalają wybrać z nich takie, które mają szansę się sprawdzić w naszym wypadku. W każdym wypadku warto wesprzeć swoje starania Isotropin Energize. Które podobają Ci się najbardziej?

Zostaw komentarz