Czy palenie wpływa na poziom IQ?

Nałóg nikotynowy jest określany jako choroba cywilizacyjna XX wieku i ciężko się temu dziwić. Mimo prowadzonych od co najmniej kilkunastu lat kampanii na rzecz rzucenia palenia, wciąż jest to poważny problem.

Ilość negatywnych efektów palenia naprawdę robi wrażenie. Problem polega na tym, że nie każdy z nas zdaje sobie z nich sprawę. Czasem po prostu nie chcemy o nich wiedzieć. Pewne rozwiązanie w tej kwestii ma zostać wprowadzone w Australii, gdzie na paczkach papierosów mają być zdjęcia tego, co nikotyna robi z naszymi narządami wewnętrznymi. Zanim o wpływie palenia na poziom IQ, parę słów o innych skutkach tego zgubnego nałogu.

Jak szkodzi palenie?

Skupimy się w tym momencie na czynnym paleniu. Przede wszystkim nałóg ten wywołuje liczne choroby krążenia. Szacunkowe liczby wskazują, że znaczna część „zawałowców” to właśnie nałogowi palacze. Nikotyna utrudnia też transport tlenu do poszczególnych komórek. Serce w związku z tym jest zmuszone do dużo większego wysiłku. Nałogowe palenie może też zaszkodzić naszym planom powiększenia rodziny. Okazuje się, że nikotyna ma negatywny wpływ na jakość plemników. Kobiety również nie mogą się czuć bezpieczne, bo u nich nikotyna zmniejsza szansę na zajście w ciążę, poprzez przedostanie się do komórki jajowej.

Palenie, a poziom IQ

Wpływ nikotyny na nasz Iloraz Inteligencji to najnowsze odkrycie, które być może przemówi do wyobraźni palaczy. Naukowcy z Izraela przeprowadzili doświadczenie, które pokazało, iż różnica w IQ między palaczami, a osobami, które nigdy nie paliły wynosi aż 7 punktów – to dość sporo. Badaniom poddano prawie 20 tysięcy izraelskich żołnierzy. Co ważne wybierano ich losowo. Dlaczego to tak istotne? Otóż, do tej pory sądzono, że nałogowi palacze wywodzą się z nizin społecznych, a ich sytuacja ekonomiczna utrudnia im naukę. Ich poziom inteligencji „musiał” być niższy. Takie funkcjonowało założenie. Wspomniane badania przeczą jednak tej tezie. Wynika z nich jeszcze jedna koncepcja, która zresztą została przez izraelskich naukowców poruszona. Według nich ludzie, którzy mają niższy poziom inteligencji są nie tylko bardziej narażeni na palenie, ale i inne nałogi.

Jak rzucić palenie?

Powyższe informacje mogą spowodować, że ktoś zdecyduje się na rzucenie tego zgubnego nałogu. Tylko pytanie brzmi, jak to zrobić. Metod jest tak naprawdę wiele, ale kilka elementów jest wspólnych. Przede wszystkim istotna jest motywacja. Wyżej wymienione, negatywne skutki palenia mogą nią być. Niektórzy próbują rzucać ten nałóg poprzez medytację, a inni przez bardzo tajemnicze substancje sprowadzane z najdalszych zakątków świata. Inni uważają, że tak naprawdę wystarczy sama silna wola. Jedni rzucają palenie z dnia na dzień, drudzy wolą ten proces rozciągnąć w czasie. Można również wykorzystać do rzucenia palenia konkretne preparaty, których na rynku jest ogromna ilość.

Pewną ciekawostką może być urządzenie AcuOne Anti-Smoking. Zakłada się je na nadgarstek, jak najbliżej dłoni. Wykorzystuje ono elektro-akupunkturę. To właśnie dzięki działaniu na pewne punkty, zgromadzone w okolicach naszego nadgarstka zmniejsza się chęć zapalenia papierosa.

Zostaw komentarz