Olej z kryla – tajemnica zdrowia

W Japonii, gdzie przeciętna długość życia może wprowadzać Europejczyka w zdumienie, olej z kryla uznawany jest za typowy smakołyk. Dar od natury, zapewniający szerokie wsparcie dla serca, stawów, mózgu, a nawet układu rozrodczego kobiety. Doskonały sposób na systematyczne dostarczanie cennych kwasów omega-3.

Kryl – co to jest?

Kryl to mały morski skorupiak, podobny do krewetki, powszechnie występujący w niezanieczyszczonych wodach i stanowiący największą biomasę na świecie (szacowaną na 400-420 ton). Nad połowem kryla czuwa specjalna komisja, która planuje limity i czuwa nad ich zachowaniem na poziomie 6 milionów ton. Mimo wyznaczenia tak wysokiego zakresu (zwłaszcza ze względu na wysokie przyrosty kryla każdego roku na poziomie kilkaset milionów ton rocznie), połowy kryla i tak nie przekraczają 2,4% granicy. Część ze skorupiaków jest spożywana przez inne zwierzęta, dzięki czemu ich ilość jest w naturalny sposób normowana.

Co kryje skład?

Z kryla izoluje się olej, który jest doskonałym nośnikiem cennych substancji. Dostarczającym wielonasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3, fosfolipidów i antyoksydantów (witaminy A, E oraz astaksantyny): składników, których bardzo często brakuje w codziennej diecie.

Warto przyjrzeć się bliżej działaniu wszystkich wspomnianych składowych. Kwasy Omega-3 mają korzystny wpływ na serce oraz mózg, poprawiają koncentrację, zdolności zapamiętywania oraz skupiania na dłużej uwagi. Drugi składnik – fosfolipidy – mają z kolei znaczenie w transporcie kwasów tłuszczowych do komórek, by w ten sposób zapewniać ich odpowiednie wykorzystywanie i przyswajanie przez organizm.

Dodatkowe działanie oleju z kryla opiera się na witaminie A i E i astaksantynie (porównywanej do beta-karotenu, jednak o działaniu zdecydowanie silniejszym. Także silniejszej w porównaniu do witaminy E, od której jest 500-krotnie bardziej skondensowana), które są bardzo ważnymi przeciwutleniaczami, chroniącymi organizm przed działaniem wolnych rodników, mających wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale również na funkcjonowanie całego organizmu. W ten sposób „witaminy życia” mogą chronić przed przedwczesnym starzeniem oraz zmniejszać ryzyko zachorowań na nowotwory.

Kiedy warto stosować olej z kryla?

Olej z kryla warto stosować po prostu dla zdrowia. Każdego dnia, niezależnie od wieku. Jego oddziaływanie można zaobserwować szczególnie w średnim wieku, kiedy może być on skuteczną receptą na rozwiązanie problemu szybszego starzenia się.

Dodatkowy efekt, jaki można dzięki niemu osiągnąć to łagodzenie objawów związanych z napięciem miesiączkowym oraz obserwowanych w okresie menopauzy. Olej z kryla polecany jest także dla osób borykających się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Dzięki niemu można zwiększyć ilość dobrego cholesterolu. Ponadto dodatkowe korzyści obserwują osoby aktywne: olej z kryla pomaga w szybkiej regeneracji mięśni po wysiłku, a w trakcie treningu stoi na straży ich wysokiej wydajności.

Olej z kryla stanowi również pomoc dla osób mających problem z obniżoną odpornością: na przykład na skutek przemęczenia, czy stresu. Jego systematyczne zażywanie pozwala udoskonalić barierę ochronną oraz nie pozwolić na rozwój wielu groźnych chorób.

Celem niektórych badań naukowych, było dokładne sprawdzenie działania oleju z kryla. Okazało się, że olej z kryla może być 300 razy bardziej skuteczny w procesie odmładzania niż przykładowo często używana w tym celu witamina A lub E.

Ponadto sprawdzono długofalowe działanie wskazanej substancji. Kobiety, które stosowały olej z kryla przez 180 dni zauważyły, że dzięki niemu udało się w znacznym stopniu poprawić wygląd włosów, skóry i paznokci. W 58% zauważono redukcję zmarszczek, zaczerwień oraz wszelkich oznak zmęczenia skóry.

Olej z kryla może być również stosowany w innych przypadkach: redukcji objawów fizycznych wynikających z wzdęć, wzrostu wagi ciała, bólów brzucha, bólów stawów, nadwrażliwości. Może on także pomóc nam w problemach emocjonalnych, na przykład w walce ze stresem, depresją, nerwowością i przygnębieniem.

Dlaczego olej z kryla jest lepszy od ryb?

Duże zawartości kwasów omega-3, dla których między innymi warto włączyć suplementację olejem z kryla, znajdziemy również w rybach. Te jednak wraz z cennymi substancjami, mogą dostarczać wielu zanieczyszczeń negatywnie wpływających na zdrowie. Do szczególnie groźnych należą: rtęć, toksyny i radioaktywne substancje. To wszystko sprawia, że ryby powinny szczególnie ostrożnie jeść dzieci, kobiety w ciąży i mamy karmiące piersią.

Ponadto olej pozyskiwany z ryb nie ma dużej ilości antyoksydantów, którą zawiera olej z kryla, a trzeba podkreślić, że większa ilość kwasów omega-3 podnosi zapotrzebowanie organizmu na ochronę antyoksydacyjną. Ponadto olej z ryb jest bardzo nietrwały, co nie pozwala z niego skorzystać w pełni.

Liczy się jakość

Podobnie jak ze wszystkim, również i w tym wypadku liczy się jakość. Tylko zażywanie najwyższej jakości oleju z kryla pozwala uzyskać najlepsze efekty, czerpiąc ze wspomnianej substancji wszystko, co najlepsze.

Przy okazji wyboru suplementu diety, warto także zwrócić uwagę na inną kwestię. Mianowicie, czy połowy odbywają się w ekologiczny sposób i zgodny ze standardami. Wybierany produkt powinien posiadać certyfikat jakości, w tym wypadku Certyfikat Rady Zarządzania Zasobami Morskimi. CardioRed Krill Oil to produkt najwyższej jakości, spełniający wszystkie standardy. Dostępny w wygodnych do połknięcia tabletkach może by stosowany przez całe dorosłe życie.

Zostaw komentarz