Białe zęby a Twoje codzienne posiłki – o czym warto wiedzieć?

Białe zęby dodają pewności siebie i zapewniają swobodę w kontaktach towarzyskich. Pozwalają zwiększyć atrakcyjność oraz otwierają drogę do kariery. Kiedyś nie było licznych środków wybielających: past, pasków, czy żeli. Dzisiaj są, bo zmienił się nasz sposób odżywiania, który sprawia, że zęby żółkną. Co szkodzi zębom najbardziej?

Dieta wpływająca na biel zębów: czy to możliwe?

Białe zęby odejmują lat i sprawiają, że tak zwane pierwsze wrażenie jest pozytywne i przemawia na naszą korzyść. Co jednak robić, by utrzymać biel na długo, bez konieczności częstego wybielania zębów? Okazuje się, że rozwiązanie jest bardzo proste. Polega na baczniejszym zwróceniu uwagi na codzienną dietę. W wielu przypadkach to wystarczy, by poprawić pewność siebie. Tylko w niektórych sytuacjach, gdy to nie pomaga, trzeba sięgnąć po specjalistyczne preparaty wybielające do zębów.

Pogryź sobie

Okazuje się, że zęby można oczyścić bardzo sprawnie nawet bez ich mycia. W ten sposób działają przykładowo warzywa, które funkcjonują podobnie jak papier ścierny. Jabłka, marchew, kalafior, czy seler skutecznie oczyszczają zęby z osadu. To one pozwalały dbać o zgryz, jeszcze na długo przed wynalezieniem szczoteczek, czy past, w czasach, w których nie było fast foodów, słodyczy i żywności wysoko przetworzonej.

Dlaczego twarde, wymagające gryzienia produkty są takie ważne? Również dlatego, że spożywanie warzyw i owoców zwiększa produkcję śliny, a ta z kolei ze względu na swoje właściwości przeciwdziała tworzeniu się płytki nazębnej. Dlatego warto wybierać takie produkty spożywcze, które pozwalają na aktywizację ślinianek i na produkcję chroniącego przed uszkodzeniami płynu.

Nabiał dla zdrowia zębów

Spożywanie nabiału jest korzystne nie tylko ze względu na jego jasny kolor, chroniący przed przebarwieniami. Znaczenie ma też co innego: mianowicie zawartość kwasu mlekowego, który blokuje zęby przed psuciem.

Ponadto nabiał zawiera proteiny, które osadzają się na zębach, chroniąc ich struktury przed niekorzystnym działaniem kwasów doprowadzających do ubytków nazębnych. Znaczenie ma też wysoka zawartość wapnia pozytywnie wpływająca na strukturę zębów oraz kości. Ponadto nabiał pozwala zwiększyć produkcję śliny, która usuwa podstawowe zanieczyszczenia z zębów.

Owoce z kwasami

Zawarte w niektórych owocach kwasy pozwalają usunąć z zębów zanieczyszczenia oraz wybielić ich strukturę. Przykładowo ananas, pomarańcza, czy cytryna niszczą bakterie prowadzące do psucia zębów. Ich spożywanie ma również pozytywny wpływ na świeżość oddechu. Ważna jest także truskawka: ta zawiera enzym – kwas maleinowy, który wyróżnia się właściwościami wybielającymi.

To nie wszystko: owoce pozwalają radzić sobie z przebarwieniami powstającymi na zębach po piciu niektórych napojów, o których wspomnę niżej.

Chroń biel przed barwiącymi zęby produktami

Na drodze do zachowania białych zębów bardzo ważna jest również profilaktyka, czyli unikanie substancji, które odbarwiają powierzchnię zębów. Jak to w ogóle jest możliwe, że posiłki mogą barwić zęby? W gruncie rzeczy może wydawać się to przecież dziwne… jednak, gdy przyjrzymy się bliżej tematowi, to ma to sens.

W rzeczywistości chodzi bowiem o to, że pozornie równa i gładka powierzchnia zębów wcale taka nie jest. Patrząc na nią pod mikroskopem, okazuje się, że jest ona pełna otworów oraz mikroskopijnych dziurek, do których mogą wnikać barwniki z pożywienia, doprowadzając do odbarwiania powierzchni zębów.

Na liście głównych winowajców jest kawa, czerwone wino, ale szczególnie cola, która poza ciemnym zabarwieniem posiada również w swoim składzie kwasy, które negatywnie wpływają na szkliwo zębów. Ponadto niekorzystnie na kolor naszych zębów wpływa także herbata, a nawet sos sojowy oraz wyjątkowo niezdrowe papierosy.

Jak dbać o biel zębów każdego dnia?

Podstawa to higiena. Warto kilka razy dziennie płukać zęby, używając specjalnych płynów oraz w ostateczności zwykłej wody. Ponadto przynajmniej dwa razy dziennie należy myć zęby. Można używać specjalnej wybielającej pasty: to podstawy. Po pozostałych posiłkach dobrze sięgać po gumę do żucia bez cukru, która pozwala usunąć wszelkie zanieczyszczenia oraz wpłynąć na kondycję naszych uśmiechów.

Gdy potrzebne jest wybielanie

Czasami wybielanie zębów przy pomocy diety, czy działań profilaktycznych nie jest wystarczające. Gdy zęby mają już sporo plam, a ich kolor odbiega znacznie od wymarzonego, należy zadziałać w bardziej kompleksowy sposób.

Dobra informacja jest taka, że nie ma potrzeby od razu udawania się do stomatologa i decydowania się na wybielanie zębów na fotelu dentystycznym. Cały zabieg można przeprowadzić w zdecydowanie niższej cenie i to bez wychodzenia z domu.

Przykładowo bardzo łatwy w aplikacji i dający doskonałe efekty jest preparat znany pod nazwą Idol White, który nie tylko, że wybiela zęby, ale dodatkowo je poleruje, co podnosi efektywność zabiegu. Aplikacja jest ekspresowa, a cały proces wybielania zębów całkowicie bezbolesny. Produkt jest rekomendowany przez gwiazdy oraz osoby na całym świecie, chcące wybielić zęby szybko i prosto. Ty również spróbujesz?

1 Komentarz

  • Bardzo ciekawe porady 🙂 Warto z nich korzystać i mimo, że o tym nie wiedziałam, to bardzo często jem jabłko czy marchewkę w pracy – teraz już wiem, że wpływają pozytywnie na zęby 🙂 Dzięki!

Zostaw komentarz