Przebarwienia zębów – jak się przed nimi bronić?

Na przebarwienia zębów wpływa wiele czynników, czasami niezależnych od nas. Jednakże wielu z nich można zapobiegać. Dowiedz się jakie są przyczyny zmiany kolorytu powierzchni zębów i jakie środki pomogą Ci przywrócić piękny uśmiech.

Często wskazuje się, że problem erozji szkliwa oraz zmiany jego barwy to choroba XXI wieku, która stale postępuje. O ile szkliwo wzmocnić można jedynie udając się do gabinetu stomatologicznego, o tyle zwalczyć jego przebarwienia możemy sami, za pomocą różnych, ogólnodostępnych środków. Do tych najskuteczniejszych zaliczyć można np. żele wybielające, m.in skuteczny Idol White. Podstawowym plusem jest właśnie możliwość prowadzenia takiej kuracji w domowym zaciszu.

W której części zęba powstają przebarwienia?

Każdy ząb zbudowany jest z kilku “warstw”, począwszy od szkliwa, które chroni przed zewnętrznymi czynnikami, żuciem oraz gryzieniem. Jest także najtwardszą częścią zęba. Największa ilość przebarwień powstałe właśnie w tym miejscu. Choć bardzo trwałe – szkliwo podatne jest na pęknięcia, odpryski, które pojawiają się zwłaszcza z wiekiem. Dobrze zmineralizowane szkliwo ma białą barwę, jednak bardzo często jest ono półprzezroczyste, a kolor nadawany jest ze znajdującej się pod nim zębiny. Ta wspiera szkliwo oraz stanowi największą część zęba. W niektórych przypadkach przebarwienia mogą pojawiać się właśnie na zębinie, o czym napiszę za chwilę. Pod zębiną znajduje się natomiast rdzeń zęba – nazywany miazgą. Jest to część unerwiona, dzięki której ząb “żyje”. Tu przebarwienia tworzą się w przypadku urazu – krwawienia w obrębie miazgi lub powikłań leczenia kanałowego.

Przyczyny powstawania przebarwień

Jest ich wiele, różne jest też źródło ich pochodzenia. Jak wskazuje dr R. Danoff, przebarwienia, które tworzą się w wewnętrznej części zęba (m.in. na zębinie) powstają m.in na skutek:

 • podłoża genetycznego,
 • niektórych chorób, np. hiperbilirubinemii,
 • nadmiernego spożycia fluoru,
 • przyjmowania niektórych leków (m.in. tetracykliny).

Przebarwienia zewnętrzne, powstające na szkliwie powodowane są m.in:

 • pęknięciami, szczelinami na powierzchni zęba,
 • spożywaniem niektórych pokarmów (najczęściej owoce: jabłka, jagody, warzywa: pomidory, soda, sos sojowy, curry) oraz napoi (kawa, herbata, cola, alkohol, wino) zwłaszcza te kwaśne,
 • tytoniem (zarówno paleniem papierosów jak i żuciem tytoniu),
 • słabą higieną jamy ustnej,
 • materiałami stomatologicznymi (wypełniacze),
 • nadużywaniem środków do płukania jamy ustnej, zawierających chlorheksydynę i chlorek cetylopirydyniowy,
 • nadmiernym spożyciem fluoru,
 • niektórymi lekami, m.in.: przeciwhistaminowymi, przeciwpsychotycznymi, oraz wykorzystywanymi do kontroli nadciśnienia tętniczego,
 • wiekiem.

Do podstawowych sposobów walki z przebarwieniami należy więc dbanie o dokładne mycie zębów po każdym posiłku, używanie nici dentystycznych, uniknanie zbytniego spożywania produktów, które barwią zęby a które możemy ograniczyć. Przebarwienia usuwać możemy w gabinetach dentystycznych, bądź… w domu. Podobne efekty uzyskać możemy np. dzięki żelom wybielającym wspomaganym zastosowaniem technologii niebieskiego światła – jak w zestawie Rio Blue Light Teeth Whitening. Pamiętać należy przy tym o starej zasadzie, że łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć.

Zostaw komentarz