Najczęstsze choroby skóry – czy wiesz jak je leczyć?

Skóra to bardzo ważny organ człowieka, który jest jednocześnie największy. Fakt ten decyduje o tym, że wystarczy krótkie spojrzenie, by na podstawie jej wyglądu ocenić wiek i stan zdrowia. Atakujące skórę choroby mogą sygnalizować poważne zmiany zachodzące wewnątrz organizmu. Kiedy choroby skóry są groźne, a kiedy to tylko defekt kosmetyczny oraz jak je leczyć? Przeczytajcie!

Liszaj

Liszaj to bardzo popularna choroba skóry występująca najczęściej między 30 a 60 rokiem życia objawiająca się grudkami oraz łuszczeniem. Najczęstszą odmianą liszaja jest liszaj płaski, który występuje jako czerwone, a czasami granatowe wykwity o różnej wielkości, które dodatkowo wywołują swędzenie oraz uczucie pieczenia i są przy tym obecne na skórze przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Gdy znikają, na szczęście nie pozostawiają po sobie blizn.

Poza skórą, infekcja obejmuje także błony śluzowe, włosy oraz paznokcie. Dotąd lekarze nie znają pełnych przyczyn występowania choroby, jednak pewne jest to, że liszaj nie powoduje zmian wewnętrznych.

Na pojawienie się liszaju wpływ mają procesy autoimmunologiczne, jak również obniżenie odporności na skutek przeżywania stresu.

Jak leczy się liszaja? Konieczna jest wizyta u lekarza, który przepisuje leki: przeciwhistaminowe, a czasami terapię sterydami, czy cytostatykami. Pomocna w leczeniu może być też fototerapia. Czasami lekarz zaleca również płukanki, które poprzez łagodny wpływ na skórę mogą poprawiać jej wygląd.

Drożdżyca

Drożdżyca to bardzo częsta infekcja grzybicza, która atakuje skórę, paznokcie i błony śluzowe. Bardzo rzadko może mieć charakter ogólny.

Zarażeniu sprzyjają niedobory witamin (zwłaszcza witaminy B), urazy skóry, zaburzenia hormonalne, otyłość, cukrzyca, ciąża, obfite pocenie się, alkoholizm oraz fakt niedawnego odbycia inwazyjnej operacji.

Drożdżyca na skórze najczęściej rozwija się między palcami dłoni i stóp (3 i 4 oraz 4 i 5), w pachwinach, czy w fałdach skórnych. Na wystąpienie drożdżycy narażone są osoby często korzystające z basenów, osoby, które pracują poprzez moczenie często narażonych na wystąpienie zmian części ciała (kucharz, sprzątaczka). Pierwszymi objawami jest zaczerwienienie skóry, wystąpienie wykwitów, złuszczający się naskórek. Następnie pękanie skóry.

Przez te same drobnoustroje, które wywołują drożdżycę, dochodzi do wystąpienia łupieżu pstrego. Jest to zmiana, która objawia się żółto-brunatnymi plamami, zwłaszcza na klatce piersiowej, które łuszczą się i przy opalaniu skóry pozostają białe. Choroba jest popularna, ale raczej niegroźna.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry często nazywane jest egzemą. Jest to choroba prawdopodobnie o podłożu genetycznym i stanowi odpowiedź alergiczną na działanie antygenu, kiedy organizm występuje niejako wbrew sobie. Produkuje zdecydowaną i zbyt dużą ilość przeciwciał w kontakcie z substancją uczulającą.

Atopowe zapalenie skóry może pojawiać się po kontakcie z uczulającymi skórę kosmetykami, roztoczami, kurzem, sierścią zwierząt, itd. Najczęściej zmiany występują na twarzy, w okolicy szyi, łokci oraz na kolanach. Czasami mikroskopijne krostki mogą występować na całym obszarze ciała.

Na rynku jest sporo kosmetyków oraz maści, które są w stanie poradzić sobie z egzemą.

Łuszczyca

Łuszczyca to jedna z najczęściej występujących chorób skóry, na którą cierpi od 2 do 4% osób. Jest to dolegliwość dziedziczona, stąd nie ma obawy przed zarażeniem się nią od drugiej osoby.  Często nazywana jest poprzez nawiązanie do łacińskiej nazwy: psoriasis, pochodzącej od „psora”, czyli świąd.

Łuszczyca to choroba przewlekła, nawracająca, wyróżniająca się okresami remisji oraz nawrotami. Gdy choroba jest w fazie aktywnej, na skórze pojawiają się czerwone lub różowe grudki. Najczęściej występują na łokciach i kolanach oraz na owłosionej skórze głowy. Obszary chorobowe mogą mieć różną wielkość oraz różną fakturę.

Najpopularniejszą odmianą łuszczycy jest łuszczyca Psoriaris Vulgaris, która występuje u 80-90% wszystkich chorych osób. Objawia się łuszczącymi obszarami pokrytymi białymi łuskami. Poza tym częstymi odmianami są: łuszczyca paznokci oraz łuszczyca stawowa.

Leczenie łuszczycy polega na terapii objawowej. Dotąd nie wynaleziono środków, które mogłyby wyleczyć zmiany w pełni, przeciwdziałając ich pojawianiu się. Jednak przy wysokim zaawansowaniu stosowanych dzisiaj specyfików, istnieje możliwość skutecznego zmniejszania objawów choroby. Stosowanie na przykład Revitol Dermasis pozwala wyeliminować pieczenie oraz zapomnieć o przykrych konsekwencjach związanych z łuszczycą.

Świerzb

Świerzb to choroba zakaźna, przenoszona przez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub za pośrednictwem przedmiotu (ręcznik, odzież, itd.). Najczęściej narażone na zakażenie są dzieci.

Chorobę wywołuje pasożyt – świerzbowiec, który porusza się z dużą prędkością, jak na tak małe żyjątko, bo przemieszczając się o dwa centymetry w trakcie jednej minuty. Dodatkowo świerzbowiec może przeżyć przez cztery dni bez kontaktu z żywicielem, uśpiony na przedmiotach, oczekując na dobry moment do ataku.

Pierwsze objawy świerzbu pojawiają się około miesiąc po zakażeniu, kiedy samica przemierzając powierzchnię skóry i drążąc w niej mikroskopijne korytarze, składa jaja, roznosząc chorobę. Symptomy choroby najczęściej obserwuje się na udach, gdzie pojawiają się zaczerwienione obszary oraz krostki. Te zaczynają swędzieć dopiero w kilka miesięcy po zakażeniu. Z czasem nieleczone zakażenie przenosi się na pośladki, brzuch, piersi i genitalia.

Leczenie świerzbu jest proste i polega na nanoszeniu na skórę specjalnego preparatu, który pozwala sobie poradzić z przykrymi objawami choroby. Kuracja zazwyczaj kończy się po dwóch-pięciu dniach stosowania maści zgodnie z zaleceniami lekarza.

Trądzik

Na koniec najpopularniejsza choroba skóry, która ze względu na częstotliwość występowania nazywana jest cywilizacyjną. Kiedyś charakterystyczna dla nastolatków, a dzisiaj często nieznikająca na długo po ukończeniu dwudziestu, a nawet trzydziestu lat.

Trądzik może mieć różną formę i przebieg. Obok zaskórniaków, często obserwuje się krostki, grudki oraz zmiany zapalne. Sposób leczenie w dużym stopniu uzależniony jest od stopnia zaawansowania choroby. Najefektywniejszą w doświadczeniu wielu chorych osób oraz w obserwacji lekarskiej okazuje się terapia łączona – poprzez stosowanie preparatu nakładanego na skórę oraz tabletek stosowanych od środka, na przykład Acnezine.

Zostaw komentarz