Ból oczu – o czym może świadczyć?

Jak często bolą Cię oczy? Czy ta dolegliwość towarzyszy Ci każdego dnia, czy przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu? Może niepokoją Cię problemy, z jakimi musisz się mierzyć i które pogarszają komfort Twojego życia? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co w tym temacie może Cię zainteresować.

W czym tkwi problem?

Ból oczu może być spowodowany  wieloma dolegliwościami. Przyczyna może być niegroźna, mianowicie przeciążenie wzroku spowodowane zbyt długą pracą, czy podrażnienie spojówek, na przykład wywołane przebywaniem w niekorzystnym środowisku – wyjątkowo zadymionym lub klimatyzowanym lub noszeniem soczewek. Niestety ból oczu może sugerować także poważną chorobę, na przykład jaskrę, czy też zapalenie nerwu wzrokowego.

Jak rozpoznać zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek to często efekt reakcji alergicznej, zakażenia drobnoustrojów, czy po prostu symptom towarzyszący nieżytowi górnych dróg oddechowych.
Najczęściej pojawia się jako niewielka dolegliwość, której bliżej do pieczenia niż do innych odczuć bólowych. Charakterystycznym objawem towarzyszącym jest również łzawienie, zaczerwienie oraz wrażliwość na światło. Zapalenie spojówek poznaje się też po ropnej wydzielinie, która gromadzi się w kącikach oka.
Zapalenie spojówek można spróbować leczyć samodzielnie, korzystając ze środków dostępnych w aptece bez recepty. Jednak w ten sposób powinniśmy się leczyć maksymalnie przez kilka dni. Jeśli problem nas nie opuszcza, koniecznie powinniśmy wybrać się do lekarza. Wizyta u okulisty powinna zostać zaplanowana również wtedy, kiedy zapalenie spojówek często powraca.

Czy to jaskra?

Charakterystyczne dla jaskry jest to, że silny ból pojawia się nagle oraz promieniuje często do tyłu głowy. Można również odczuwać ból w kościach, tym samym również w kościach twarzy.
Wraz z tymi zmianami dochodzi również do pogorszenia widzenia. Pojawiają się charakterystyczne plamy światła w połączeniu z otaczającymi je tęczowymi kręgami. Sporo może powiedzieć również  kolor tęczówki. Jeśli jest ona zaczerwieniona oraz obserwuje się również inne symptomy – osłabienie organizmu, obfite pocenie się i wymioty, niemal pewne jest, że problemem jest jaskra. Jaskrze towarzyszą też inne symptomy, często niekontrolowany wzrost ciśnienia w gałce ocznej.
Atak jaskry może być sporym zaskoczeniem. Trudno w takiej sytuacji mieć świadomość, co robić. Jednak zalecenia są proste i jednoznaczne. Wskazane jest siedzenie prosto, z prosto trzymaną głową (na pewno nie opuszczoną). Nie ma co również zwlekać z wyjazdem do lekarza. Należy tam się udać najszybciej, jak to możliwe.

Zapalenie nerwu wzrokowego

To problem, który najdotkliwiej odczuwamy przy poruszaniu gałką oczną. Może dotknąć różne obszary oka. Zarówno widoczne dla lekarza, jak i niewidoczne. Konsekwencją jest zazwyczaj pogorszenie jakości widzenia oraz problemy z rozpoznawanie kolorów. Częstym problemem jest także ból pojawiający się w trakcie otwierania oczu po śnie i zamykaniu po długim dniu.
W przypadku tej nieprawidłowości koniecznie trzeba się zgłosić do specjalisty, który po zbadaniu oczy, oceni, jakie leczenie wdrożyć. Czasami konieczne jest badanie ogólne i diagnoza polegająca na wykonaniu wielu badań, niekoniecznie wzroku.

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka to bardzo częsty problem osób pracujących wiele godzin  przed komputerem, telewizorem oraz przebywających długo w klimatyzowanych pomieszczeniach. Można mu w pewien sposób zaradzić, unikając wspomnianych niekorzystnych czynników otoczenia.
Dla zespołu suchego oka typowe jest uczucie ucisku i niewielki ból oczu. Kolejny problem to przekrwione spojówki. Jak dochodzi do problemu? Główna przyczyna to zbyt mała ilość łez lub łzy o nieprawidłowym składzie. By łzy mogły sprostać potrzebom oczu, potrzebny w nich jest jest specjalny składnik, którego zadanie polega na nawilżeniu oka. Zbyt duża zawartość wody we łzach i wydzielinie oka sprawia, że oczy łatwo się wysuszają.
W problemie w pewnym sensie mogą pomóc specjalne okulary ochronne. Gdy to nie pomoże, można poradzić sobie w inny sposób: mianowicie stosując specjalne zakraplacze. Sposobem na poradzenie sobie z problemem może być wizyta u specjalisty, który zastosuje specjalny sposób na poprawę funkcjonowania kanalików łzowych.

Zapalenie zatok

Zapalenie zatok może powodować ból oczu, choć paradoksalnie nie zawsze bierze się taką ewentualność pod uwagę. Najczęściej zapalenie zatok zaczyna się od serii infekcji przeziębień i grypy, z czasem chorobie towarzyszy gorączka oraz ogólne złe samopoczucie. Jednorazowe wystąpienie problemu może mieć charakter nawracający i wtedy mówi się o zapaleniu nawracającym, w przypadku nieleczonej choroby lub leczonej nieskutecznie dochodzi natomiast do choroby nazywanej – przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych.
Ból oczu może być odczuwany w zapaleniu zatok jako ból na okiem lub za nim. Może być to też ból z jednej strony głowy. Dolegliwościom tym towarzyszy katar i gorączka.

Jęczmień

Ból oczu może wywołać również jęczmień. Jest to infekcja powieki w formie torbielowatej. Najczęściej występuje na jednej powiece i na tym oku powoduje odczucia bólowe. Nieleczona dolegliwość może zamienić się w gradówkę (bolesne zgrubienie, zazwyczaj większe niż jęczmień i dłużej od niego istniejąca), która pojawia się, gdy dochodzi do blokady gruczołów łojowych, których zadaniem jest natłuszczanie powieki.

9 komentarzy

  • U mnie taki ból okazał się początkiem zapalenia spojówek. Przez dłuższy czas siębardzo męczyłam. Dopiero po tym jak zaczęłam zakraplać sulfacetamid, to oczy wróciły do normy.

    • Ja całe święta spędziłam na kuracji sulfacetamidem. Trzeba mieć farta, żeby na święta dostać zapalenia spojówek, ale na szczęście miałam te krople w domu i się wykurowałam.

Zostaw komentarz