Niezdrowe rumieńce

Rumieńce powszechnie kojarzone z poczuciem wstydu, zdarza się, że sugerują wiele innych nieprawidłowości. Często są symptomem delikatnych naczyń krwionośnych, powodując ich rozszerzenie na skutek nagłej zmiany temperatury lub wzrostu ciśnienia. Czasami w ten sposób z powodu wyjątkowo niekorzystnych czynników dochodzi do trwałych uszkodzeń drobnej sieci naczynek i powstania pajączków, które nie znikają, a stają się wątpliwą ozdobą.

Takie zmiany są najczęściej dziedziczone. Jeśli ktoś z rodziny miał z nimi problem, całkiem prawdopodobne, że również i my będziemy go mieli.

Dlaczego na skórze pojawiają się rumieńce?

Oczywiście bardzo często dzieje się to na skutek emocji oraz gorąca. Są jednak także inne powody. Przyczyną może być cienki naskórek lub płytko położone naczynia krwionośne, delikatne i kruche naczynka, nadmierna ekspozycja skóry na działanie promieni słonecznych, silny mróz, gwałtowne zmiany temperatury, wahania hormonalne, zaburzenia krzepnięcia krwi, nieregularne miesiączki, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, nadkwasota lub niedokwaśność żołądka, a nawet zaparcia (często występujące w połączeniu z rumieńcami).

Jak przeciwdziałać pękaniu naczynek?

Pękające naczynka to problem. Można jednak mu przeciwdziałać.  Oczywiście w pewnym stopniu, bo wszystkiego zrobić się nie da.

Podstawa to stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. O taką należy dbać przez cały rok, w tym zwłaszcza latem nie pozwalać sobie na zaniedbywania stosowania ochrony przeciwsłonecznej. Pod największym nadzorem powinny znajdować się: twarz oraz szczególnie narażone na wpływ słońca miejsca. Opalanie może prowadzić nie tylko do pękania naczynek, ale również do innych niezbyt miłych konsekwencji – przebarwień, pierwszych zmarszczek, czy też innych niedoskonałości. Gdy zauważymy, że w trakcie ekspozycji na słońce i tuż po niej na skórze pojawiają się czerwone plamy, oznacza to, że ogóle powinniśmy zrezygnować z opalania. Nie warto również ryzykować gorącymi kąpielami oraz wizytami w saunie, które prowadzą do rozszerzenia naczynek i grożą ich pęknięciem.

Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry także zimą. Warto dbać o to, by pokrywać ją grubym warstwą kremu, tym sposobem chroniąc przed negatywnym wpływem chłodu i wiatru.

Ważna jest ponadto dieta. Ona również ma wpływ na wygląd. Dzięki dostarczaniu odpowiedniej ilości owoców i warzyw można zadbać o optymalną zawartość witaminy C w diecie. Ta uszczelnia naczynia krwionośne i przeciwdziała ich pękaniu. W temacie menu szkodliwe może być zażywanie pikantnych i gorących potraw oraz stosowanie ostrych przypraw.

Kondycję naczyń krwionośnych pogarsza również nikotyna. Dlatego jeśli palisz, koniecznie skończ z tym nałogiem. Papierosy osłabiają kondycję naczyń krwionośnych i doprowadzają do wielu nieprawidłowości w obszarze funkcjonowania układu krwionośnego.
Odstaw także kawę i mocną herbatę, używki, które powodują wzrost ciśnienia krwi i doprowadzają do pękania naczynek.
Ważne jest zachowanie pewnych zasad podczas codziennej higieny. Do mycia twarzy nie należy używać ani zbyt zimnej, ani zbyt gorącej wody. Ponadto do codziennej pielęgnacji należy używać delikatnych środków, które należy stosować z ostrożnością. Twarzy nie wolno szorować, traktować mocnymi peelingami i innymi mocno ścierającymi, drażniącymi jej strukturę produktami.

Jak zmniejszyć popękane naczynka?

Popękane naczynka można tuszować w rozmaity sposób. Jednym ze sposobów jest użycie zielonego korektora.  Ten nakłada się punktowo. Jeśli popękanych naczynek jest więcej, lepiej użyć emulsji, którą będzie się aplikować na większą powierzchnię skóry.

Niekiedy, w przypadku mniejszych zmian wystarczy mocno kryjący puder. Większe skupiska niedoskonałości wymagają z kolei użycia poza korektorem dobrze kryjącego podkładu.

Dobrym sposobem jest także stosowanie na stałe kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry naczynkowej. W niektórych wypadkach sprawdzają się specjalne preparaty pozwalające na szybsze zniknięcie pajączków (o takie preparaty dobrze pytać w aptece).

Gdy natomiast zaczerwienienie spowodowane jest rodzajem skóry (skóra wrażliwa), warto nakładać na jej powierzchnię specyfiki do skóry wrażliwej, te uszczelniają oraz chronią przed negatywnymi czynnikami środowiska.

Innym sposobem, poza zabiegami stricte pielęgnacyjnymi, są metody laserowe. Te polegają na pochłanianiu lasera przez barwnik hemoglobiny. W ten sposób można usunąć niesympatyczne zmiany. Niestety istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegu. Są nimi: ciąża, przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi, cukrzyca, padaczka, łuszczyca, skłonność do powstawania bliznowców oraz picie alkoholu na 24 godziny przed zabiegiem. By usunąć naczynka w salonie kosmetycznym, w zależności od skali zmian potrzeba od jednego do kilku zabiegów. Koszt uzależniony jest od miejsca wykonania zabiegu. Wynosi od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset.

Pękające naczynka symptom trądzika różowatego

Pękające naczynka to często pierwszy symptom poważniejszych zmian, jakim jest trądzik różowaty. Dlatego jeśli odpowiednio szybko nie zacznie się w kompleksowy sposób dbać o skórę, oprócz utrwalonych pajączków na twarzy, mogą pojawić się krostki, grudki i zmiany, które skutecznie zmniejszą naszą atrakcyjność.

W sklepie VitaLab można otrzymać kilka preparatów stworzonych z myślą o potrzebach skóry z trądzikiem różowatym, polecanych do stosowania już przy pierwszych objawach nieprawidłowości, jak i później, kiedy zmiany są większe. Szczególnie polecany jest Revitol Rosacea Cream oraz Pure Guild Rosacea&Redness Relief.

Zostaw komentarz