Niezawodne sposoby na rozstępy

Rozstępy to zmiany, których nikt nie lubi. Nie dodają urody, ani nie są oznaką, jak tradycyjne blizny, trudów walk oraz doświadczeń w ekstremalnych sytuacjach. Rozstępy to zmiany o charakterystycznym wyglądzie, które przybierają formę wrzecionowatych pasm, pokrywających wiele obszarów na skórze – pośladki, brzuch, piersi, uda, czy nawet okolicy pod kolanami. Zanim pozwolisz, by rozstępy oszpeciły Twoją skórę, już dzisiaj rozpocznij z nimi walkę.

Smarowanie ciała to podstawa

Chociaż coraz mniej jest takich osób, które nie smarują niczym ciała, a większość z nas po prostu używa balsamów, to nie brak takich, które robią to w niesystematyczny sposób, nakładając na skórę  balsam jedynie okazjonalnie.

W przypadku profilaktyki rozstępów konieczna jest systematyczność. Tylko takie konsekwentne nakładanie kremów pozwala uniknąć problemu. Rzadko doskonałe efekty przynoszą zwykłe kremy, konieczne jest sięgnięcie po zaawansowane specyfiki. Tylko one pozwolą nam cieszyć się jędrnością i niemal 100% pewnością, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by rozstępy się jednak nie pojawiły.

Kremy na rozstępy pozwalają usunąć istniejące rozstępy oraz przeciwdziałać tym, które mogą się pojawić. Specyfiki te dostępne są w różnej formie: ampułek, żeli, kremów. Kosmetyki te nakłada się na skórę w miejscu najbardziej narażonym na zmiany: piersi, uda, brzuch, pośladki. Należy robić to starannie, okrężnymi ruchami. W trakcie tego standardowego zabiegu pomocne staje się podszczypywanie skóry. Nasze ruchy powinny być lekkie (delikatne), ale zdecydowane.

Skuteczny masaż

Samo nakładanie kremów może nie wystarczyć. Wskazane jest połączenie tego zabiegu z masażem ciała. Najlepiej masaż wykonać pod prysznicem, wyrabiając sobie nawyk, by masować skórę zawsze, każdego dnia.

Do masażu pod prysznicem najlepiej użyć szorstkiej rękawicy, należy to robić od dołu od łydek w kierunku ud. Nasze ruchy powinny być płynne, a dłonie zataczać powinny okręgi. W miejscu, gdzie ryzyko wystąpienia rozstępów jest największe, należy w szczególny sposób skupić się na masażu.

Po kąpieli należy poświęcić parę chwil na nałożenie kremu. W tym momencie, gdy skóra jest rozgrzana oraz pory otwarte, nałożenie specyfiku przynieść może najlepsze efekty. Dodatkowo taką aplikację najlepiej połączyć z masażem.  Najlepiej zdecydować się na takie specyfiki, które wpłyną korzystnie na produkcję kolagenu i elastyny oraz poprawią jędrność skóry.

Zmień dietę

By zmniejszyć ryzyko powstawania rozstępów, warto zadbać również o odpowiednią dietę. Optymalne menu pozwala na zachowanie właściwej wagi oraz przeciwdziała nagłym jej wahaniom. Skóra nie jest wtedy wystawiania na ryzyko pękania i powstawania rozstępów. O odpowiedni przyrost wagi należy dbać także w ciąży. Zbyt duże nabieranie masy nie sprzyja kobiecie spodziewającej się dziecka. Podobna zasada obowiązuje w kontekście osób ćwiczących na siłowni oraz wszystkich tych, którzy dbają nad rozbudowaniem masy mięśniowej. O systematyczne, ale jednocześnie powolne przybieranie na wadze, należy dbać na różnych etapach życia. Także w okresie dojrzewania.

Jaką dietę należy stosować? Pokrótce mówiąc taką, jaką uważa się za zdrową, czyli pięć posiłków dziennie,  w których nie zabraknie cennych witamin i mikroelementów. W tej kategorii największe znaczenie mają witaminy A, B, E, składniki mineralne – chrom, cynk, żelazo, mangan. Gdzie te wszystkie cenne składniki znajdziemy? Większość z nich dostępnych jest w popularnych i ogólnodostępnych warzywach: warzywach liściastych, ziemniakach, fasoli, orzechach. Ponadto dobrze pamiętać o produktach pełnoziarnistych, serach, rybach, owocach morza, kiełkach pszenicy.

Zabiegi na rozstępy

Dobrym sposobem jest również zdecydowanie się na zabiegi u specjalisty. Na liście najbardziej popularnych znajduje się tutaj: mikrodermabrazja, czyli mechaniczne złuszczanie naskórka, którego jedna sesja to koszt około 200 złotych: w zależności od obszaru, na którym się wykonuje zabieg oraz od ilości wykupionych zabiegów.

Równie popularnym zabiegiem jest usuwanie rozstępów przy użycia lasera. Lekarz lub inny specjalista wykorzystuje specjalne urządzenie, które emituje wiązkę światła i może usunąć wszelkie  niedoskonałości na skórze. Impulsy lasera mogą wnikać w skórę, działając na nią z odpowiedniej odległości, dzięki czemu nie powodują oparzeń, ale mogą skutecznie pomagać w usunięciu ze skóry wszelkich niedoskonałości. Niestety ta metoda usuwania rozstępów jest nie tylko bolesna, ale  również dość droga. Na jeden zabieg trzeba przeznaczyć około 250-400 złotych.

Domowe sposoby

Domowe sposoby na rozstępy są skuteczne tylko w niewielkim stopniu. Pewne efekty mogą przynieść jedynie w fazie zapalnej, kiedy zmiany na skórze mają czerwone zabarwienie. Na tym etapie dobre rezultaty może przynieść systematyczne natłuszczanie, masowanie i nawilżanie skóry.

Gdy rozstępy stają się teoretycznie mniej widoczne i zmieniają barwę na perłową, ich usunięcie jest zdecydowanie trudniejsze, a domowymi metodami właściwie nieskuteczne. W takiej sytuacji możemy sięgnąć jedynie po sprawdzone specyfiki drogeryjne, apteczne lub od razu wybrać się do specjalisty: do gabinetu kosmetyczki lub jeszcze lepiej – dermatologa.

Zostaw komentarz