Jak poprawić wygląd zębów? Nowe możliwości

Czasami zwykła poprawa koloru zębów nie wystarcza. Do pełnej satysfakcji niezbędne są bardziej zaawansowane działania, które wpłyną w bezpośredni sposób na kształt zębów, pozwolą je wyrównać oraz wyprostować. Co oferuje nam obecnie nowoczesna stomatologia? Przedstawiamy krótkie zestawienie.

Plombowanie według potrzeb

Na szczęście minęły już czasy, kiedy ubytki uzupełniało się plombami w metalicznych, rzucających się w oczy kolorach. Dzisiaj dentysta ma do wyboru przebogatą listę kompozytów oraz kolorów do wyboru. Mimo że jest ich naprawdę wiele, to często ich dopasowanie do ubytku bywa trudne, na przykład w przypadku zębów z przebarwieniami. Na szczęście i na to jest rada. Prosty sposób to nałożenie na wypełnienie specjalnej farbki, która czyni plombę właściwie niewidoczną oraz utrwalenie tak uzyskanego koloru nowoczesnymi technikami.

Licówki do zadań specjalnych

Są bardziej trwałe oraz radykalne zabiegi. Jednak nie zawsze są one dobrym wyjściem. Czasami najlepiej sprawdzają się właśnie licówki, które nałożone na zęby pod postacią cienkiej warstwy porcelany i zamocowane na specjalny cement skutecznie poprawiają wygląd uśmiechu. W ten sposób można zmienić barwę zębów oraz w pewnym sensie wpłynąć też na ich kształt i wielkość. W niektórych sytuacjach można nawet wyrównać szereg i krzywe ułożenie zębów.

Licówki zakłada się na żywe i zdrowe zęby. Tylko w nielicznych sytuacjach można je nałożyć na ząb martwy. Niestety uzyskana za ich pośrednictwem zmiana wyglądu zębów nie jest metodą trwałą i idealną. Licówki są dość kruche i wrażliwe na uszkodzenia. Mogą pęknąć przy gryzieniu twardszych pokarmów. Dlatego mając je założone, trzeba po prostu uważać.

Ponadto pewnym ograniczeniem jest to, że z raz założonej licówki nie zrezygnujemy tak łatwo. Ząb przed jej nałożeniem trzeba oszlifować, stąd jego pozostawienie bez dodatkowej ochrony nie jest możliwe.

Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zmiana licówek na korony, czyli rozwiązanie bardziej trwałe. Z drugiej strony zamiana taka niesie za sobą większą inwazyjność w struktury zębów i znowu nieodwracalność.

Proste zęby

Krzywe, nachodzące na siebie zęby to nie tylko defekt estetyczny. To również problem zdrowotny, który sprzyja rozwoju próchnicy, paradontozy, problemom z gryzieniem, zaburzeniom gastrycznym, a nawet bólom głowy. Krzywe zęby trudniej się myje, trzeba wyjątkowo starannie podchodzić do utrzymania ich w higienie, a i tak może się nie udać uchronić ich przed osłabieniem.

Dlatego warto na zęby spojrzeć trochę szerzej, doceniając ich miejsce oraz rolę, która nie zamyka się tylko na gryzieniu i ścieraniu pożywienia. Warto mieć na uwadze, że utrata tylko jednego zęba pociąga za sobą przesuwanie się aż sześciu z nich, stąd jeśli nie chcemy dać naszym zębom pełnej dowolności, jak będzie wyglądał zgryz w razie wypadnięcia jednego z nich, dobrze po prostu szybko reagować.

Z jednej strony taka skłonność do wędrowania zębów to dobra wiadomość, bo nawet bardzo pokrzywiony zgryz można poprawić, z drugiej zła, ponieważ nawet już ładnie wyprostowane zęby po wielu latach leczenia mogą się znowu pokrzywić, co może doprowadzić do tego, że znowu będą one wymagały ingerencji ortodonty.

Wizyta u ortodonty

Jeszcze kilkanaście lat temu oferta gabinetów ortodontycznych nie była tak bogata jak teraz. Dzisiaj lekarz ma do zaproponowania wiele rozwiązań, które są skuteczne i wygodne zarówno dla niego, jak również dla samego klienta.

Aparaty ortodontyczne nie są już tak niekomfortowe jak kiedyś. Nie straszą już, a ich używanie może być pozbawione wielu wad, które kiedyś były nie do uniknięcia. Dzisiaj aparat ortodontyczny może być niemal niewidoczny. Wykonuje się go z przezroczystego szkła szafirowego, a widoczność aparatu jest ograniczona do cieniutkiego metalowego druciku.

Ponadto aparaty ortodontyczne mogą być noszone przez dorosłych. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było to możliwe. Dzisiaj to właśnie osoby dorosłe są częstymi pacjentami w gabinetach ortodontycznych. Stanowią wręcz 40% wszystkich pacjentów.

Dodatkowy atut to możliwość korygowania kształtu i układu zębów także u osób chorujących na paradontozę. Dzięki temu uzyskuje się efekt jednocześnie poprawy wyglądu zębów i ich ochrony przed wypadaniem u osób, u których do tej pory nie było to możliwe, u tych, którzy byli narażeni dotychczas na utratę zębów w młodym wieku.

Nie ma obawy, że aparat zniszczy szkliwo. To nie prawda. Nie ma takiego ryzyka. Aparat przykleja się do zębów specjalnym klejem wzbogaconym we fluor. Z tego powodu zęby są dodatkowo chronione. Nie ma ryzyka, że oderwie się od nich część szkliwa lub że zostaną uszkodzone w inny sposób. Istnieje co prawda większe ryzyko odwapnienia, ale zdarza się ono u osób, które nie dbają o higienę.

Jedyny poważniejszy minus, że aparat stały trzeba nosić latami, zazwyczaj około dwóch lat, co w przypadku niektórych osób stanowi spore ograniczenie.

Gdy potrzebne jest wybielanie

Na nasz wygląd oraz na estetykę naszego uśmiech wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest kolor zębów.

Barwę szkliwa można zmienić na ładniejszą na wiele różnych sposobów. Jedną z możliwości jest udanie się na wizytę do stomatologa.  Podczas kilkugodzinnej sesji specjalista nałoży na dziąsła specjalną osłonkę, a na zęby środek wybielający o różnej intensywności działania oraz różnej zawartości substancji czynnej. Dentysta oprócz drażniąco działających nadtlenków może także zastosować laser, który wybieli i poprawi wygląd zębów.

Na szczęście rozwój techniki idzie tak daleko, że wybielić zęby można również w domu. Metoda ta jest zdecydowanie tańsza od zabiegów u dentysty oraz zawsze pod ręką, kiedy tylko uznamy, że potrzebujemy wspomnianej pomocy.

Do wyboru mamy różnego typu środki w rozmaitej formie pasków, płynów oraz wykorzystujące światło oraz żel wybielający. W sklepie VitaLab w sprzedaży jest Idol White, Alta White oraz Rio Blue Light Teeth Whitening.

Pamiętajmy jednak o tym, że wybielać można jedynie zęby zdrowe, wyleczone oraz takie, które mają dobrze położone plomby. Jeśli cokolwiek budzi naszą wątpliwości, przed poddaniem się zabiegowi wybielania zębów w domu, powinniśmy udać się na wizytę kontrolną do dentysty. Taką nawet jeśli nic nas nie pokoi, powinniśmy zaplanować raz w roku.

2 komentarze

  • Sposobów na poprawę wygladu jest wiele. Generalnie najlepiej aby zajął się tym stomatolog bo samodzielnie to ciezko coś zrobić 🙂 Ja jakiś czas temu wybielałam zeby a teraz zastanawiam się nad korektą kształtu zębów.

  • Ja zdecydowałam się na licówki i jestem bardzo zadowolona. Żałuję tylko, że nie zrobiłam tego wcześniej, bo przez lata miałam okropne kompleksy przez zęby.

Zostaw komentarz