Depilacja od A do Z

Nadmierne owłosienie może być dzisiaj usuwane na wiele różnych sposobów. Bardziej lub mniej skutecznych, pozwalających podtrzymać efekty przez kilka tygodni, a nawet miesiące lub po kilku seansach pozostawić skórę gładką na zawsze. Różnice kryją się nie tylko w efektywności, ale także w cenie. Są sposoby usuwania zbędnego owłosienia dostępne za kilka złotych, kilkadziesiąt złotych lub nawet kilka tysięcy. Obok metod bolesnych, są też takie, na których dyskomfort świadomie godzą się tylko nieliczni. Jakie są zalety i wady każdej z nich? Przeczytajcie!

Krótka historia depilacji

Usuwanie włosów nie było modne od zawsze. Jeszcze kilka pokoleń temu naturalne było pozostawianie w przypadku kobiet włosów pod pachą, czy na nogach.

Depilacja upowszechniła się wraz ze zmianami w modzie. Usuwanie włosów zaczęto uważać za konieczne wraz z coraz śmielszym odsłanianiem ciała: zarówno w kontekście sukienek, jak i bikini, które zastąpiło zabudowane stroje jednoczęściowe.

Trwałe efekty= większe koszty

Najtańsze sposoby na usunięcie owłosienia to metody, których efektami cieszymy się najkrócej. W tym temacie na pierwszym miejscu znajduje się usuwanie włosów przy użyciu maszynki jednorazowej. Za taki zabieg w zaciszu domowym zapłacimy kilka złotych. Trochę droższy sposób to usuwanie zbędnego owłosienia przy użyciu kremu, na który musimy przeznaczyć kilkadziesiąt złotych. Oczywiście cena nie zawsze jest wyznacznikiem jakości, ale już czas proponowania danego produktu i jego popularność pozwalają zweryfikować wiele. Pod tym względem sporym zainteresowaniem cieszy się preparat znany pod nazwą: Revitol Hair Removal Cream. Krem do usuwania włosów na całym ciele. W 100% skuteczny i bezpieczny. Oczywiście na samym końcu tej listy znajdują się metody wykorzystujące laser, które pozwalają osiągnąć najlepsze efekty: trwałe usunięcie włosów z każdej wybranej powierzchni.

Golenie

Najprostszą i w wielu kręgach najpopularniejszą metodą usuwania zbędnego owłosienia jest ciągle golenie. Metoda ta jest tania, prosta w zastosowaniu, „akcesoria” niezbędne do jej wykonania można otrzymać właściwie wszędzie: w każdej drogerii, a nawet w kiosku. Usuwanie włosków za pomocą maszynki nie wymaga dodatkowych umiejętności. Z jej obsługiwaniem poradzi sobie właściwie każdy. Niestety golenie to najmniej trwała metoda, która wystarcza na góra dwa-trzy dni. Po tym okresie włoski odrastają, a często jeśli dodatkowo o to nie zadbamy, obserwuje się niekorzystne efekty w postaci wrastania, podrażnień oraz zaczerwień.

Wosk

Na drugim miejscu najlepiej poznanych i najdłużej stosowanych metod znajduje się depilacja woskiem. Jest to metoda dająca bardziej trwałe efekty niż popularne golenie (efekty utrzymują się przez trzy do sześciu tygodni). Pozwala usunąć włosy z dużych obszarów.

Koszt jest raczej niewielki. Włosy odrastają bardziej miękkie i jaśniejsze, co daje przewagę tej formy usuwania włosów nad goleniem. Za pośrednictwem wosku włosy można usunąć nawet w domu, samodzielnie depilując obszar skóry i jednocześnie chroniąc skórę przed podrażnieniami, świądem i pieczeniem. Niestety również woskowanie ma wady. Zabieg, by dawał naprawdę dobre efekty musi być powtarzany co kilka tygodni. Nie należy przy tym do najprzyjemniejszych, a nie ukrywając prawdy, trzeba napisać, że jest wręcz niemiły. Trzeba się liczyć z ryzykiem oderwania włosów pod powierzchnią skóry, co spowoduje ich wrastanie (będą one za słabe, by wybić się ponad powierzchnię skóry). Ponadto przy depilacji woskiem trzeba uważać na ryzyko powstania stanów zapalnych.

Depilacja elektryczna

Innym sposobem usuwania włosów jest depilacja elektryczna polegająca na mechanicznym usuwaniu zbędnych włosów. Jakie wady i zalety ma ta metoda? Podstawa korzyść to możliwość wyboru urządzenia dostosowanego do indywidualnych potrzeb. W sklepie AGD jest szeroki wybór tego typu urządzeń o rozbudowanej funkcjonalności. Niestety użycie depilatora mimo wielu funkcjonalności tego typu urządzeń oraz rozbudowanych możliwości, ciągle łączy się z odczuciami bólowymi (zwłaszcza przy pierwszych depilacjach). Plusem jest jednak to, że po użyciu depilatora włosy odrastają dłużej niż po goleniu, a efektem gładkości można cieszyć się dłużej. Niestety w przypadku większości osób częstotliwość wrastania włosów wydaje się większa po depilacji niż po goleniu. Ponadto w przypadku wielu osób stosowanie depilatora jest możliwe jedynie na nogi, bo na innych obszarach zbyt dużą barierą jest ból.

Depilacja chemiczna

Depilacja chemiczna to po prostu usuwanie włosów przy zastosowaniu specjalnie dobranego kremu do depilacji. Metoda ta opiera się na usuwaniu włosów tuż przy nasadzie. Działanie polega na rozpuszczeniu widocznej nad powierzchni skóry części włosa.

Najlepsze efekty depilacja chemiczna przynosi w przypadku osób o jasnych i delikatnych włosach. Sprawdza się także w przypadku osób o skórze wrażliwej z tendencją do pękania naczynek.  Plusem tej metody jest to, że można ją stosować na każdym obszarze skóry, także wyjątkowo wrażliwej, na przykład usuwając wąsik. Na rynku są dostępne specyfiki dostosowane do usuwania włosów na różnych obszarach ciała. Zarówno w postaci kremu, jak i pianki. Część z nich dostosowane są do użytku pod prysznicem.

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa to najnowsza metoda usuwania zbędnych włosów. Polega ona na trwałym usuwaniu włosów z różnych obszarów ciała. Do pozbycia się włosków używa się specjalistycznego lasera. W zależności od typowego dla każdej osoby progu bólu oraz indywidualnych predyspozycji zabieg może być całkiem bezbolesny lub może być uznawany za nieprzyjemny. W przeważającej większości wypadków jest jednak uznawany za „do przeżycia”.

Depilacja laserowa ma jedną podstawową wadę – jest droga (to po pierwsze) oraz dostępna w nielicznych salonach kosmetycznych (to druga). Najważniejsze jest jednak to, że jedna i druga wada może być w pewnym stopniu ograniczona, jeśli zdecydujemy się na usuwanie włosów w domu. Depilacja laserowa dostępna jest w postaci nowoczesnych urządzeń do użytku w domu. Najlepsze urządzenia pozwalające na sprawne przeprowadzenie depilacji w domu można otrzymać tutaj.

Rozjaśnianie

Rozjaśnianie włosów na ciele jest sposobem alternatywnym dla licznych metod depilacji, które nie przynoszą takich efektów, jakich można by się było spodziewać. Rozjaśnianie pozwala na wizualne zmniejszenie widoczności włosów. Zamiast ciemnych, rzucających się w oczy włosków, włoski są jaśniejsze, dzięki czemu nie są zauważane, choć oczywiście nadal są tam, gdzie były. W dotyku skóra się nie zmienia, jednak włosków nie widać.

Produkty do rozjaśniania włosów nie uczulają, dostępne są w wygodnych opakowaniach. Są też łatwe w użyciu. Dla wielu osób są doskonałym wyborem, a jednocześnie delikatne działanie preparatów chroni przed skutkami ubocznymi.

Elektroepilacja

Elektroepilacja pozwala na stałe usunąć zbędne owłosienie. Jest to metoda polegająca na pozbyciu się włosów razem z cebulką.  Do osiągnięcia zadowalających efektów potrzeba serii zabiegów, które po podliczeniu dają sporą sumę. Plusem tej metody jest możliwość usuwania włosów na każdym obszarze ciała.

W tej kategorii zabiegów wyróżnia się trzy najważniejsze. Po pierwsze elektrolizę, która do usuwania włosów używa prądu stałego. Metoda ta jest skuteczna, choć dość czasochłonna. Wymaga bowiem aż 30 sekund na usunięcie każdego mieszka włosowego. Metoda ta jest jednak równie skuteczna w przypadku wszystkich włosków (także osłabionych po innych formach depilacji).

Drugi sposób to termoliza, która wykorzystuje prąd o zmiennym napięciu i wysokiej częstotliwości.  W ten sposób powstaje wysoka temperatura, która prowadzi do usunięcia zbędnych włosków. Plusem tej metody jest jednak to, że nie potrzeba do niej tak wiele czasu, jak do elektrolizy. Co za tym idzie nie jest w stanie poradzić sobie z każdego typu włosem. Uszkodzony i osłabiony włos może nie zostać usunięty.

Blend to kolejny sposób na usuwanie włosów. Metoda ta łączy założenia dwóch innych metod: elektrolizy oraz termolizy. W ten sposób w jednym zabiegu jednocześnie wykorzystuje się prąd stały oraz zmienny. W konsekwencji czego dochodzi do chemicznego i termicznego uszkodzenia mieszków włosowych, a przy tym uzyskuje się bardziej komfortowy sposób usuwania włosów, o mniejszych odczuciach bólowych. Z drugiej strony dla uzyskania najlepszych efektów potrzeba większej liczby zabiegów.

1 Komentarz

  • Ja mam zawsze problem z czarnymi punkcikami odrastających włosków. Peelingi ledwo co pomagają? Moze znacie cos niezawodnego na ten problem?

Zostaw komentarz