Co nowego wiemy o rzucaniu palenia?

Każdego roku z powodu palenia papierosów umiera aż pięć milionów ludzi. Niestety liczby te w niewielkim stopniu oddziałują na świadomość tych, którzy powinni być nimi najbardziej zainteresowani. Osób rzucających palenie jest ciągle mniej niż rozpoczynających swoją przygodę z dymkiem. Niewielkim pocieszeniem jest to, że dzisiaj mamy teoretycznie większe szanse na rzucenie palenia. Bo o nałogu wiemy więcej niż jeszcze kilka lat temu.

Kobietom trudniej rzucić palenie

To niestety pewne. Zasada ta obowiązuje nie tylko w stosunku do palenia, ale także do picia alkoholu. Wszystko za sprawą tego, że jak odkryli naukowcy, kobiecy mózg inaczej reaguje na nikotynę. Udowodniono, że nikotynowa terapia zastępcza nie przynosi w przypadku kobiet równie dobrych efektów jak w odniesieniu do mężczyzn. Eksperci jednak każdorazowo podkreślają, że receptą na sukces jest dostosowanie terapii do indywidualnych predyspozycji każdej z osób. To, co sprawdzi się u jednej z nich, może nie zdać regulaminu u drugiej i na odwrót.

Kobiety bardziej narażone na ryzyko chorób serca

Badania udowodniły, że palenie papierosów w przypadku kobiet jest bardziej obarczone ryzykiem wystąpienia raka płuc. Pismo “The Lancet” dowodzi, że mężczyźni uzależnieni od papierosów są mniej narażeni na najdalej idące i najgroźniejsze skutki palenia.

Udało się podać także pewne liczby. Ryzyko wystąpienia chorób serca jest nawet od 25% większe u kobiet niż u mężczyzn. Natomiast palenie papierosów podnosi ryzyko wystąpienia zawału serca – u mężczyzn o 180%, u kobiet 230%.

Skąd te rozbieżności? Naukowcy zauważają, że panie mogą być bardziej narażone na zawarte w papierosowym dymie substancje toksyczne oraz przyczyna może leżeć w sposobie palenia – panie jak sugerują naukowcy, mogą wypalać większą część papierosa i bardziej się zaciągać niż mężczyźni.

Palenie papierosów utrudnia zajście w ciążę

Niepłodność w Polsce dotyka co czwartą parę. W 35% wypadków problem leży po stronie kobiety, a w 35% po stronie mężczyzny, mimo że zwykło się uważać, że winna jest zawsze lub dużo częściej kobieta.
Palenie papierosów jeszcze bardziej pogarsza te statystyki. Zmniejsza szansę na zajście w ciąże, ale również niekorzystnie wpływa na sam przebieg ciąży – zwiększa ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego lub innych komplikacji.

Ważny odpowiedni plan

Naukowcom udało się również ustalić, że poczucie skuteczności to sposób na osiągnięcie sukcesu. Rzucanie palenia będzie efektywne, jeśli uda nam się znaleźć w niedalekiej przeszłości powód do dumy, potwierdzenie, że jeśli się staramy, to nam po prostu wychodzi. Można do tego dojść dzięki podjęciu decyzji o działaniu, sporządzeniu możliwie szczegółowego planu oraz pomyśleniu o tym, co się stanie, gdy pewne założenia planu nie pójdą po naszej myśli. Lepsze efekty w rzucaniu palenia osiągnie realista, który nie będzie rzucał się z motyką na słońce niż patrzący na rzeczywistość przez różowe okulary optymista.

Publiczne poinformowanie o swoich planach

Ostatnie badania pokazują, że większą szansę na skończenie z nałogiem mają te osoby, które wspomniały o tym głośno, deklarując chęć pozbycia się papierosów z życia publicznie. Dlatego jeśli zamierzamy rzucić palenie, najlepiej, żebyśmy powiedzieli o tym największej liczbie osób. Eksperci polecają, by zrobić to w cztery oczy w bezpośredniej rozmowie. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, zawsze możemy to zrobić, korzystając z portali społecznościowych, czy komunikatorów internetowych. Im więcej osób dowie się o naszych planach, tym lepiej, tym większą szansę na sukces i mniejsze ryzyko rezygnacji z raz objętej drogi.

Palenie papierosów pomaga rzucić palenie

Brzmi absurdalnie? A jednak to prawda. Naukowcom udało się ustalić, że wystarczy wypalić jednego papierosa, by wzmocnić swoją silną wolę i oprzeć się przed sięgnięciem po kolejne papierosy. Potwierdził to eksperyment przeprowadzony na 132 osobach, którego wyniki zapisano w „Journal of Abnormal Psychology”. Okazało się, że nikotyna wzmacnia pamięć i koncentrację.  Poprawia nastrój oraz pomaga wzmocnić silną wolę. Podobną rolę odgrywa zjedzenie czegoś słodkiego, jednak ratowanie się jedzeniem podnosi poziom glukozy i ma niekorzystny wpływ na zdrowie (sylwetkę), stąd to nie do końca dobre rozwiązanie.
Naukowcy starają się odkryć, czym można byłoby zastąpić nikotynę i wysokowęglowodanowe przekąski, by uzyskać wspomniany efekt bez skutków ubocznych i by skutecznie rzucić palenie. Na wyniki ich badań musimy jeszcze poczekać…

Bez papierosa i bez stresu żyje się lepiej

Naukowcy z Uniwersytetu w Wisconsin dowiedli, że rzucenie palenia zmniejsza poziom stresu oraz ma korzystny wpływ na samopoczucie. To wbrew temu, co myślą palacze, którzy są przekonani, że decydując się na rzucenie palenia, sprawią, że będą bardziej nerwowi.

Wyżej wspomniany wniosek wysnuto na podstawie przeprowadzonego badania na grupie 1500 osób, które postanowiły rzucić palenie (wśród nich kobiety i mężczyźni). Wspomniane osoby wypełniły ankietę, która została powtórzona po roku i trzech latach. W kwestionariuszu badane osoby oceniały: swoje zdrowie, relacje z rodziną i z sąsiadami oraz samopoczucie. Im data rzucenia palenia stawała się dalsza, tym badane osoby wyżej oceniały swoje życie. Im bardziej odległy był nałóg, tym byli bardziej zadowoleni: mniej narzekali na zdrowie oraz na kontakty z innymi osobami. Rzucenie palenia poprawiło jakość ich życia.

4 komentarze

Zostaw komentarz