Zalety i wady depilacji laserowej

Depilacja laserowa uważana jest dzisiaj za skuteczny, bezpieczny i bardzo korzystny pod względem cenowym i czasowym sposób usuwania zbędnego owłosienia. Wybierana jest nie tylko przez kobiety, ale również przez mężczyzn. Pozwala poprawić wygląd, ułatwia utrzymanie prawidłowej higieny ciała oraz zwiększa pewność siebie. Dzięki depilacji laserowej można bowiem usunąć zbędne owłosienie z wielu miejsc na ciele – twarzy, bikini, rąk, nóg, pach, pleców. Mimo tak obiecujących właściwości, ma ona również kilka ważnych wad. Warto o nich pamiętać, decydując się na tę metodę usuwania włosków.

Co warto wiedzieć o depilacji laserem?

Depilacja laserem wykorzystuje promienie laserowe do usuwania niechcianych włosków. Laser namierza łodygi poprzez odróżnienie ich barwy od koloru ciała (dlatego depilacja laserowa jest najbardziej skuteczna w przypadku ciemnych włosków oraz u osób z jasną karnacją, na pewno nie u tych, które są mocno opalone). W konsekwencji czego włoski są usuwane. Efekt ten jest porównywalny do nagrzewania się czarnych przedmiotów wyłożonych na słońcu. Jednak tylko te, które znajdują się w fazie wzrostu. Nie da się usunąć za jednym razem wszystkich, mianowicie tych, które są w stanie spoczynku lub dopiero rosną w miejscu tych, co już wypadły.

Promienie laserowe pozwalają usunąć włosy znajdujące się jedynie w fazie aktywnego wzrostu (czyli w anagenie). W konsekwencji uzyskuje się częściowe lub całkowite zaburzenie odrostu włosów. Zawsze włosy odrastają jaśniejsze i cieńsze.  Pozostałe włosy (znajdujące się w telogenie i catagenie) odrastają w późniejszym czasie nieuszkodzone. Z tego powodu trwałe efekty uzyskuje się po powtórzeniu zabiegów w odstępie 4-6 tygodni.

Wady depilacji laserowej

Czytając to, co powyżej łatwo się domyślić, jaka jest podstawowa wada depilacji laserowej. Mianowicie jest nią brak możliwości usunięcia wszystkich niechcianych włosków za jednym razem. Nie da się tym samym uzyskać idealnej gładkości już po pierwszym zabiegu. Do tematu depilacji laserowej trzeba podchodzić kilkakrotnie, by raz na zawsze pozbyć się włosków, które nam przeszkadzają.

Pewne ograniczenia stanowią również wspomniane wyżej: kolor włosów i zabarwienie skóry. Zanim zdecydujemy się na zabieg w salonie kosmetycznym lub kupimy urządzenie do domowej depilacji, należy sprawdzić, czy dana marka urządzenia usuwa jasne włosy, czy tylko ciemne i jakie są przeciwwskazania odnośnie koloru skóry. Dużo trudniej pozbyć się ciemnych włosków z mocno opalonej skóry (nie wspominając o włoskach jasnych) niż usunąć ciemne łodygi z jasnej skóry.

Istnieją również pewne przeciwwskazania do zabiegu. Z depilacji laserowej nie powinny korzystać osoby cierpiące na łuszczycę, bielactwo oraz wszyscy ci, którzy mają skłonność do powstawania bliznowców. Pewnym przeciwwskazaniem jest również trądzik w aktywnym stadium oraz duże i nieestetyczne zmiany.
Trzeba pamiętać również o tym, że usuwanie włosków laserem może być nieprzyjemne.

Pewną wadą, której nie da się zauważyć jest również koszt, który jednorazowo jest dość spory. W zależności od miejsca, w jakim chcemy pozbyć się włosów może on wynosić nawet kilkaset złotych. Trzeba przy tym pamiętać, że dla osiągnięcia naprawdę dobrych efektów zabieg musi być powtórzony kilkakrotnie.  Z drugiej strony wadę tę można zminimalizować, wybierając w miejsce depilacji w salonie depilację domową. W ten sposób kupuje się tańszy sprzęt, który można wykorzystywać na różne partie ciała i tak długo oraz tak często, jak tego potrzebujemy.

Zalety depilacji laserowej

Mimo powyższych wad, depilacja laserowa ma dużo więcej zalet, niż słabych punktów.  Na pierwszym miejscu stoi skuteczność. Usuwanie włosów laserem pozwala pozbyć się ich raz na zawsze. Zazwyczaj kilka seansów pozwala pozbyć się ich na trwałe i zapomnieć o potrzebie golenia i o depilacji. Nie trzeba się martwić również podrażnieniami, ani wrastającymi włoskami, alergiami, pieczeniem oraz żadnymi innymi skutkami ubocznymi, z jakimi mamy do czynienia podczas usuwania włosów innymi metodami. Po zabiegu, stosując się do konkretnych zaleceń, nie pojawiają się żadne podrażnienia ani krostki. Trzeba jednak pamiętać o tym, by nie stosować kosmetyków z alkoholem w składzie. Niewskazane jest stosowanie peelingów, środków o działaniu złuszczających, czy opalanie.

Dodatkowo zaletą jest wygoda stosowania. Szczególnie wtedy, kiedy usuwa się włosy przy użyciu depilatora laserowego stosowanego w domu. Urządzenie zawsze jest gotowe do użyciu i zawsze pod ręką.

2 komentarze

  • Moim zdaniem więcej jest tych zalet niż wad 😉
    Zabieg każdy kosztuje, a depilacja laserowa pozwala na pozbycie się owłosienia raz na zawsze.
    Przekonałam się o tym dzięki Hr Studio.
    Marzenia o gładkich nogach spełniły się w zaledwie kilka zabiegów.
    Polecam!

  • Bardzo fajnie przygotowany artykuł. Przed zabiegiem warto dowiedzieć się jak najwięcej. Pamiętam jak sama bałam się zdecydować na swój pierwszy zabieg. Pamiętam trafiłam wtedy na stronę http://jadoreinstytut.com/depilacja-laserowa/ gdzie znalazłam numer do kosmetyczki która wyjaśniła mi wszystkie zabiegi aspektu. Jeśli nie możecie się zdecydować również polecam poradzić się kosmetyczek wykonujących zabieg w waszych salonach, które na pewno udzielą wam wszystkich niezbędnych informacji.

Zostaw komentarz