Dieta japońska

W Japonii ludzie otyli stanowią jedynie 4% społeczeństwa. Cukrzyca typu II czy choroby układu krążenia są rzadkością. Dla porównania wystarczy napisać, że w USA aż 1/3 mieszkańców ma problem z otyłością. Eksperci przypuszczają, że dlatego, że w Kraju Kwitnącej Wiśni nauczono się celebrować jedzenie, kosztując wszystkiego pomału oraz nie najadając się do syta. Duże znaczenie ma także aktywny styl życia, podróże i korzystanie z dobrodziejstw sportu.
Średnia wieku, do jakiego dożywają kobiety w Japonii to 86 lat, a dla mężczyzn 79 lat. W Polsce mężczyźni żyją średnio o dziesięć lat krócej – do 69 roku życia, a kobiety o osiem lat krócej. W Polsce dożywają średnio 78 lat.

Surowe to jest to!

Dieta japońska opiera się na surowych składnikach. Zawsze świeżych, przygotowywanych tuż przed podaniem. Przykładem może być zupa, którą przygotowuje się na palenisku postawionym na stole, na chwilę przed jej rozlaniem do talerzy.

Poszczególne składniki nie są poddawane długiej obróbce cieplnej. Najczęściej są po prostu na chwilę zanurzane we wrzącej wodzie lub smażone w głębokim oleju. Zminimalizowanie czasu obróbki cieplnej pozwala zachować maksymalną wartość odżywczą, dbając nie tylko o wysokie walory smakowe, ale przede wszystkim o dostarczanie wraz z każdym kęsem skondensowanej porcji witamin i mikroelementów.

W Japonii panuje również kult powolnego jedzenia. Fast food w Japonii ma całkowicie inne oblicze, w wielu kręgach właściwie nie istnieje. Zwraca się uwagę nie tylko na odżywczy aspekt, ale również na walory estetyczne. Jedzenie ma być ładnie podane, wzbudzając niejako zachwyt. Takiego dania nie wypada jeść pośpiesznie i na łapu capu. Nim się zachwyca, pochłaniając każdym zmysłem. Jedzenie to ostatni etap.

Co się je w Japonii?

Oprócz techniki przyrządzania posiłków, ogromnego znaczenia nabiera również rodzaj dobieranych składników. W Kraju Kwitnącej Wiśni podstawą menu są ryby, owoce morza, glony, soja, ryż. Bardzo ważne miejsce zajmują warzywa. Każdy z wyżej wymienionych składników dostarcza innych, bardzo cennych składników odżywczych, dbając tym sposobem o harmonię w menu.

  • Ryby i owoce morza – ich spożywanie pozwala zachować równowagę między dobrymi kwasami omega-3 oraz kwasami omega-6. W ten sposób można chronić organizm przed rozmaitymi chorobami, zwłaszcza układu krążenia, w tym przed zawałem i wylewem. Można również pozytywnie wpływać na wygląd skóry – wygładzić ją, wzmocnić jej strukturę oraz przeciwdziałać jej zbyt szybkiemu starzeniu.
  • Glony – to cenne źródło jodu, który pozytywnie wpływa na pracę tarczycy.
  • Soja oraz jej przetwory – dostarczają białka pochodzenie roślinnego. Są też bogate w błonnik poprawiający pracę jelit i dbającego o prawidłowe wypróżnianie. Warto je jeść także ze względu na magnez, potas, fosfor, wapń i żelazo, które są cenne w naszym codziennym menu. Produkty sojowe są także pomocne w okresach zaburzeń hormonalnych. Dzięki fitoestrogenom, które zawierają, mogą chronić przed osteoporozom oraz zmniejszać negatywne dolegliwości towarzyszące menopauzie.
  • Ryż japoński, makaron sojowy i gryczany – podawane al dente, w ten sposób zapewniają na dłużej uczucie sytości i chronią przed podjadaniem. Ryż japoński ma krótkie ziarenka. Po ugotowaniu kleją się one, ale są  zarazem sypkie, co pozwala je jeść pałeczkami.
  • Warzywa – jedzone systematyczne dostarczają cennych witamin, gwarantując ich odpowiednią ilość w menu. Pozwalają usprawnić działanie układu pokarmowego. Dodatkowo niektóre rodzaje warzyw (np. brokuły, rzeżucha, rzodkiew i kapusta) są dobre w profilaktyce nowotworów okrężnicy, prostaty, czy płuc. To te choroby, na które w Japonii zapada się dużo rzadziej.
  • Zielona herbata – znany antyoksydant, skutecznie pozwalający walczyć z wolnymi rodnikami. Zielona herbata pita codzienne chroni przed zbyt szybkim starzeniem się oraz zwiększa ochronę organizmu przed nowotworami. Ponadto zielona herbata dostarcza wielu cennych witamin: B1, B2, PP, C i K.
  • Sos sojowy, wasabi, sezam, ocet ryżowy, wino ryżowe – mają charakterystyczny smak, który pozwala wzbogacić smak potraw przygotowywanych w Japonii. Dodatkowo wykazują działanie grzybobójcze oraz bakteriobójcze. To bardzo ważne, bo duże spożycie surowych ryb pozwala zachować bezpieczeństwo i uchronić się przed zatruciami.

Niskokaloryczny sukces

Dieta japońska to dieta niskokaloryczna, która nie zawiera prawie w ogóle cukrów prostych i tłuszczy nasyconych. Ma za to sporo błonnika, witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz składników mineralnych. Znaczenie ma także sposób jedzenie – tradycyjnie pałeczkami nie sprzyja pośpiechowi. Każe skupić się na samym fakcie jedzenia, dzięki temu pozwala zjeść mniej.
Nic dziwnego, że takie menu pozwala zachować większości Japończykom szczupły wygląd. Dodatkowo chroni przed rozwojem chorób oraz pozwala na dłużej zachować młodość.

Jak stosować dietę japońską?

Jeśli chcemy stosować dietę japońską, należy stosować menu przez pięć dni w tygodniu minimum przez dwa-trzy tygodnie. Dieta japońska zakłada jedzenie każdego dnia około 1200 kalorii.

Na diecie tej można zdrowo schudnąć – od około pół kilograma do jednego kilograma w tygodniu.
Dieta nie jest wskazana dla dzieci, młodzieży, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Może być stosowana zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn w różnym wieku. Zwłaszcza dla tych, którzy lubią urozmaicone menu.

Dieta zakłada picie każdego dnia około 8-10 szklanek zielonej herbaty lub naturalnej wody niegazowanej. Należy pić napoje niesłodzone.

Przykładowe menu

Śniadanie około 370 kalorii – Omlet hotel Tokio (jajko, 2 białka, 2 łyżki groszku, sos sojowy, ocet jabłkowy, łyżeczka oleju sojowego, 2 kromki chrupkiego pieczywa, 2/3 czerwonej papryki)
Drugie śniadanie – ok. 140 kcal – opakowanie waniliowego deseru sojowego, pól szklanki jagód
Obiad – japońska zupa rybna z makaronem
Podwieczorek – ok. 80 kcal – Sałatka ze szpinaku i tofu (2/3 pęczka szpinaku, 1/3 opakowania tofu, ocet jabłkowy, sos sojowy)
Kolacja – ok. 250 kcal – Chuda ryba (albo krewetki) z bobem

Zostaw komentarz