Zumba – to jest to!

Przez jednych uznawana jest za odmianę aerobiku. Przez drugich za aktywność, której bliżej do tańca. Zumba ma coś z jednego i drugiego. Kto raz spróbuje ma wrażenie, że spędził czas na doskonałej imprezie, a nie na treningu.  Zumba to bowiem rozrywka, która uzależnia i bez której ciężko się obejść, gdy się raz spróbuje. Wbrew temu, co mówi wielu, nie taka prosta, jak może się wydawać. Mimo to zumba ma dzisiaj ponad 12 milionów fanów. Można się jej uczyć w wielu klubach na całym świecie, a zajęcia prowadzi tysiące wykwalifikowanych instruktorów.

Przypadek

Powstanie zumby należy przypisać przypadkowi. Jej forma została wytańczona całkiem spontanicznie, kiedy niejaki Alberto Pez zapomniał zabrać na zajęcia płyty potrzebnej do ćwiczenia fitness i zamiast niej, wykorzystał muzyką, jaką miał w samochodzie.
Zumba to efekt improwizacji, poruszania się w rytm muzyki w połączeniu z ćwiczeniami kardio i elementami tańca – salsy, merengue, cumbii oraz reggeaetonu.  Zajęcia zakończyły się oklaskami, co zmotywowało Alberto Pez do stałego wprowadzenia zajęć w formie zumby w dotychczasowy plan.

Zumba tak bardzo się spodobała, że kilka lat później Pez wraz ze wspólnikami zdecydował się na otwarcie w Miami szkoły dla instruktorów. To był strzał w dziesiątkę. Do dzisiaj tytuł instruktora zdobyło około 20 tysięcy osób. Gwarancją utrzymania licencji jest odnawiania szkolenia z zumby raz w roku.

Zumba to marka

Od przypadku do marki z zastrzeżonym znakiem – tak należałoby opisać w skrócie drogę od stworzenia zumby do szaleństwa, czy delikatniej pisząc mody, jaka panuje dzisiaj i mobilizuje do trenowania w rytmie latynoskich dźwięków.
Dzisiaj logo, oryginalne płyty DVD, czy gry w formie konsoli to oznaki zapotrzebowania rynku. Nic dziwnego, skoro do pozytywnych emocji kierowanych do zumby przyznaje się wiele znanych na całym świecie gwiazd, między innymi: Michelle Obama, Madonna, Shakira, Jennifer Lopez, Victoria Beckhamn, Natalie Portman.

Zumba odmiany

Zumbę można trenować w różnych odmianach.  Zaczynając od klasycznej zumby, która jest podstawową wersją zumby, poprzez zumbę toning (czyli zumbę trenowaną ze specjalnymi ciężarkami), aquazumbę trenowaną na basenie, a kończą na zumbie dla dzieci, zajęciach dedykowanych specjalnie dla maluchów Na te ostatnie zajęcia można zapisać dzieci w wieku od czterech do dwunastu lat.

Dla największych pasjonatów zumby w formie maratonu trwającego kilka godzin organizuje się zumboteki, które z jednej strony są czasem treningu i doskonalenia zumby, a z drugiej doskonałym pretekstem do spotkań.

Nie ma podziału grupowego ze względu na płeć uczestników. Na zajęcia mogą chodzić zarówno kobiety, jak i mężczyźni w każdym wieku. Dla osób po 50-tce prowadzone są specjalne zajęcia w wersji gold, podczas których tempo ćwiczeń dostosowane jest do gorszej zazwyczaj kondycji i mniejszych możliwości osób dojrzałych.

Nie ma również podziału ze względu na stopień zaawansowania. Nie znajdziemy osób ćwiczących w grupach zaawansowanych i początkujących. Wszyscy trenują w jednej i tej samej grupie.  Zajęcia zaczynają się od prostych kroków, które z czasem są coraz trudniejsze. Kolejne zajęcia zaczynają się od układów, które zostały już wprowadzone na zajęciach tydzień szybciej. Na każdym spotkaniu wprowadza się jeden nowy zestaw, dzięki temu każdy może nauczyć się zumby i z zajęć korzystać w pełni.

Zumba kalorie

Podczas godziny ćwiczeń zumby można spalić aż 1000 kalorii! Jednak uwaga, taką wartość mogą osiągnąć osoby, które dokładnie odwzorowują kroki i tempo, czyli zazwyczaj instruktorzy. Pozostałe osoby mogą co najwyżej liczyć na spalenie około 600 kalorii. Na tyle może liczyć przeciętny uczestnik zajęć z zumby.

Jak się przygotować?

Wybierając się na zajęcia z zumby, nie trzeba mieć specjalnego stroju. Wystarczy tishirt lub bluzka na ramiączkach i luźne spodnie albo legginsy.
Jeśli obawiamy się pierwszych zajęć, możemy poćwiczyć podstawowe kroki salsy czy samby i w ten sposób niejako przygotować się na wysiłek, jaki czeka nas na zajęciach. Nie trzeba mieć jednak doświadczeń w nauce różnych stylów tańca, by poradzić sobie z nauką zumby.
Nawet jeśli nie znamy kroków, możemy się ruszać w rytm muzyki. Nie jest to takie łatwe, jak przyjmuje się uważać. W trakcie 60 minut trzeba się poruszać intensywnie. Jedynie na samym początku i końcu tempo ćwiczeń tylko trochę zwalnia.

Dlaczego warto?

  • Luźna atmosfera ćwiczeń,
  • Energiczne, pozytywnie nastrajające rytmy,
  • Brak korygowania błędów przez instruktora – każdy uczy się kroków we własnym tempie.
  • Na zajęcia można się zapisać w bardzo prosty sposób, wystarczy wejść na międzynarodową stronę zumba.com, by po wpisaniu miasta i państwa, odnaleźć adresy fitness klubów, godziny zajęć oraz nazwisko instruktora. Program podaje najbliższe kluby, niekiedy także w miastach znajdujących się w niedalekiej odległości.

Zostaw komentarz