Migrenowe dylematy

Migrena to ból głowy. Nie wiadomo czym wywoływany. Na tę dolegliwość cierpi zdecydowanie więcej kobiet, jednak dolegliwość może również dotyczyć dzieci. Neurolodzy nie znają dokładnej przyczyny migren. Na szczęście potrafią kontrolować jej ataki. To ważne, bo na migrenę cierpi co szósta osoba.

Jak się zaczyna atak migreny?

Na początku u niektórych osób (naukowcy szacują, że co u trzeciej osoby) pojawiają się mroczki, błyski, problemy z mówieniem, niekiedy można wyraźnie odczuć drętwienie połowy ciała. Po wspomnianych objawach, które stanowią niejako zapowiedź, pojawia się charakterystyczny ból głowy. Zazwyczaj wystarczy 15-30 minut do wystąpienia klasycznie rozumianej migreny.

Ból głowy nazywany migreną utrzymuje się od kilku godzin do kilku dni (zazwyczaj do trzech dni). Towarzyszą mu często nadwrażliwość na światło, intensywne odczuwanie dźwięków i zapachów. Mogą pojawić się też nudności oraz wymioty.

Jak odróżnić zwykły ból od migreny?

Gdy mamy migrenę, ulgę przynosi zasłonięcie okien, cisza i leżenie w łóżku. Bóle głowy innego pochodzenia często mijają po spacerze na świeżym powietrzu. Gdy chcielibyśmy wyjść na zewnątrz podczas bólu migrenowego, nawet tego typu wysiłek okazałby się bardzo kłopotliwy. Ból narasta bowiem podczas poruszania się, schylania, itd.

Dlaczego występuje?

Migrena jest uznawana za schorzenie genetyczne. Nie są znane dokładnie jej mechanizmy powstawania.
Napady mogą pojawić się pod wpływem stresu, diety, hormonów, zmian pogodowych, skoków ciśnienia.
Ataki migreny mogą wywoływać jedzenie oraz napoje. Często prostą reakcję powodują: lampka wina, ser (żółty lub pleśniowy), ostre potrawy, czekolada. Z tego powodu warto obserwować i notować to, co się je i kiedy pojawia się atak, zidentyfikować jedzenie lub picie, które je wywołuje.

Napady może wzmagać zbyt duża ilość snu (to tłumaczy, dlaczego napady często występują w weekend). Dlatego chorującym osobom zaleca się spanie każdego dnia przez podobną liczbę godzin.

Migrenowy stres

Migrenę ma około 14% Europejczyków, a tylko 4% mieszkańców Afryki (dane WHO). Stres to bardzo ważna przyczyna występowania bóli migrenowych.

Migrena miesiączkowa

Migrena występuje dużo częściej u kobiet niż u mężczyzn. Nawet trzy razy częściej niż u panów. Najczęściej obserwuje się migrenę miesiączkową. Ból w jej wypadku pojawia się tuż przed menstruacją lub już w trakcie jej trwania.

Lekarzy przypuszczają, że ból głowy mogą wywoływać zmiany hormonalne. Często zmniejszają się one w trakcie ciąży i karmienia piersi, a także w okresie menopauzy.  Taka hipoteza ma potwierdzenie w tym, że niekiedy można je zmniejszyć poprzez zażywanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Niestety jednak nie zawsze. Czasami trzeba się liczyć z tym, że pigułka dodatkowo zwiększy niemiłe dolegliwości i jest niebezpieczna u kobiet mających migreny, bo zwiększa ryzyko wystąpienia niekorzystnych konsekwencji stosowania pigułek antykoncepcyjnych.

Migrena u dziecka

Jeśli przypuszczamy, że na migrenę cierpi nasze dziecko, warto od razu skonsultować się z lekarzem. Ból głowy tego typu może pojawić się najczęściej u chłopców.
Migrenę się dziedziczy. Jeśli oboje rodziców ją mają, ryzyko istnieje na wysokości 70%. Jeśli tylko jedno ma migrenę, szansa, że maluch będzie cierpiał z powodu charakterystycznego bólu głowy wynosi 50%.

Jak odczuwany jest ból migrenowy?

Gdy boli, wiele osób nie potrafi się skupić na tym, jak boli. Jednak udało się to ustalić specjalistom.  Ból jest jednostronny. Zazwyczaj umiejscawia się w okolicy oka lub skroni.
Niestety mimo tego, że wiemy wiele o charakterze bólu migrenowego, można go pomylić również z innymi chorobami: bólem zęba (zapaleniem zęba), ucha lub zatok.

Jak sobie radzić?

W wielu wypadkach pomocne jest zażycie tabletek przeciwbólowych, takich jak: paracetamol, ibuprofen, kwas acetylosalicylowy (aspiryna).

Jeśli ból jest mocno dotkliwy, warto zgłosić się do internisty, a w bardziej zaawansowanych stadiach do neurologa. Zanim udamy się jednak do specjalisty, warto notować, prowadząc kalendarz i zapisując w nim, jak często pojawia się ból (określać intensywność od 0 do 1), w jakich okolicznościach, ile trwa, czy towarzyszą mu inne objawy, zapisywać, co się jadło.

Profilaktyka migrenowa

Jeśli objawy migreny pojawiają się częściej niż 3 razy w miesiącu i są one na tyle niepokojące, że nie pozwalają normalnie funkcjonować, warto udać się do specjalisty. To wskazanie do wprowadzenia profilaktyki migrenowej.

W ten sposób wpływa się na wyciszenie naczyń krwionośnych, przyjmując codziennie przez trzy miesiące wskazane przez specjalistę leki. Każdorazowo pigułki dobierane są indywidualnie. Dlatego niezbędny jest szczegółowy wywiad i spotkanie ze specjalistą.

Niestety taka terapia może mieć także skutki uboczne: problemy z koncentracją, przyrost masy ciała, może wywoływać nadmierną senność.

Kuracja pozwala wyeliminować napady migrenowe w pełni lub sprawić, że staną się one dużo lżejsze i rzadsze.

Ile to kosztuje? Na szczęście niedużo. Za miesięczną kurację zapłacimy około 20-50 złotych. Trzy miesiące wystarczą, by poprawić jakość życia.

Działanie profilaktyczne w przypadku migreny wykazuje również akupunktura. Pomóc już w trakcie ataku może relaksujący masaż karku, ramion i głowy. Jeśli migrena ma podłoże nerwowe, pomocna może być także psychoterapia.

Zostaw komentarz