Jak wybrać dobrą poduszkę?

O jakości naszego snu decyduje wiele czynników. Jednym z nich jest dobór odpowiedniej poduszki. Ta powinna podpierać kręgosłup, powinna być dostosowana do pozycji, w jakiej się śpi, dobrze, gdy jest po prostu wygodna i elastyczna. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt, jeśli się jest alergikiem, trzeba wybierać poduszkę, która jest wykonana z materiału hypoalergicznego i odpornego na działanie roztoczy.

Pozycja, w jakiej śpisz:

  • Jeśli śpisz na plecach, poszukaj wyższej, średnio miękkiej poduszki. Może posiadać ona kształt anatomiczny, bo dzięki temu, zapewnia odpowiednie podparcie ramionom i szyi. Dla osób śpiących na plecach można wybrać poduszkę z wypełnieniem naturalnym, na przykład z pierzem lub puchem. Można również wybrać poduszki ergonomiczne, które pasują do każdej pozycji leżenia.
  • Jeśli śpisz głównie na brzuchu, najlepsza będzie miękka i niska poduszka, której kształt będzie pomagał utrzymać kręgosłup we właściwej pozycji. Taka poduszka może być wypełniona mikrowłóknem lub jedwabiem. W ten sposób poduszka może dopasować się do wagi ciała.
  • Jeśli śpisz na boku, Twoja poduszka powinna być wyższa niż w pozostałych przypadkach i bardziej twarda. Najlepiej sprawdzi się poduszka anatomiczna. Należy wybierać elastyczną poduszkę, która będzie stanowiła odpowiednią podporę dla szyi i ramion.
  • Jeśli śpisz w różnych pozycjach i nie możesz się zdecydować, w której z powyższych pozycji spędzasz najwięcej czasu, na rynku jest wiele propozycji, które pozwalają pogodzić komfort ze zdrowiem. Są to najczęściej poduszki anatomiczne, które dostosowują się do aktualnie przyjmowanej pozycji ciała.

Rodzaj wypełnienia

Podczas poszukiwania najlepszej pozycji znaczenie ma również rodzaj wypełnienia.

Najtańsze są poduszki z wypełnieniem syntetycznym. Są to produkty, które wypełnione są włókniną lub granulkami z poliestru lub silikonu. Taka poduszka pod ciężarem, odkształca się i dostosowuje do tego, w jakiej pozycji leżymy. Specjaliści są jednak zdania, że jednocześnie wraz z nią zmienia położenie kark, który przyjmuje niekorzystny układ. Plusem poduszek syntetycznych jest na pewno to, że można je prać w pralce. Zapewniają one jednak lekkość, oddychalność i dobrą izolację cieplną oraz puszystość. Niestety poduszki syntetyczne nie sprawdzą się w przypadku osób, które mają kłopoty z kręgosłupem.

Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce najpopularniejsze były poduszki z naturalnym wypełnieniem. Najczęściej w tej roli wykorzystywano puch lub pierze. Niestety wraz ze wzrastaniem liczby zachorowań na alergie, poduszki te przestały być praktyczne, a dla wielu osób stały się nieodpowiednie. Głównie ze względu na gromadzenie roztoczy kurzu. Inną wadą poduszek z naturalnym wypełnieniem jest to, że są one ciężkie. Poduszki z pierzem lub puchem nadają się dla osób śpiących w każdej pozycji.

Pianka z pamięcią kształtu (termoelastyczna) to generalnie nowy materiał. Został on stworzony przez NASA w celu zmniejszania napięć pojawiających się podczas wypraw kosmicznych.  Atutem pianki jest to, że doskonale dostosowuje się ona do kształtu osoby podczas snu, reagując na temperaturę ciała. Taki materiał jest polecany dla alergików i astmatyków. Jest szczególnie dobry dla osób lubiących spać na boku.

Łuski gryki – to poduszki naturalne. Powstałe z materiału uzyskanego przy obróbce gryki (kaszy gryczanej).  Poduszki z takim wypełnieniem mają o tyle dobre właściwości, że nie nagrzewają się, są chłodne w dotyku, są przewiewne, sprawdzają się w przypadku alergików. Doskonale dopasowują się do kształtu ciała, mogą być formowane w dowolny sposób.  Brak efektu sprężynowania daje solidne podparcie dla kręgosłupa i szyi. Niektórzy jednak są zdania, że poduszki z wypełnieniem z gryki te są twarde, niewygodne i wyjątkowo niepraktyczne.

Poduszki dla alergików

Jeśli jesteś alergikiem, masz najtrudniejsze zadanie. Musisz poświęcić większą ilość czasu na wybór odpowiedniej poduszki. Najlepiej sięgnąć po taką, która ma włókna nasączone specjalnymi środkami zapobiegającymi roztoczom, przy zachowaniu odgórnej zasady, aby wystrzegać się poduszek z naturalnym wypełnieniem.

A Wy na jakich poduszkach lubicie spać? Być może używacie specjalnych „rogali” podczas podróży?

2 komentarze

Zostaw komentarz