Grypa żołądkowa – co warto o niej wiedzieć

Atakuje nagle. Niespodziewanie. Właściwie nic nas nie ostrzega, że coś się złego dzieje i że już za kilka godzin nie będziemy w stanie się ruszyć z domu. Choć przypadłość tę nazywamy grypą żołądkową, z grypą ma ona niewiele wspólnego….

Zakażenie przewodu pokarmowego

Grypa żołądkowa, nazywana również grypą jelitową, jest po prostu zakażeniem przewodu pokarmowego. Pojawia się na skutek działania rotawirusów (do dzisiaj odkryto siedem grup rotawirusów, z których trzy są groźne dla człowieka), nieczęsto – notawirusów i adenowirusów.

Dla ogólnie zdrowej i silnej osoby nie jest groźna. Najwięcej szkód może przysporzyć małym dzieciom (do lat 5-ciu) (które zaleca się szczepić na rotawirusy). W ich wypadku choroba może doprowadzać do wielu konsekwencji, w tym bardzo groźnego odwodnienia. Z tego powodu, gdy zaatakuje najmłodszych często konieczna jest hospitalizacja. Drugą grupą ryzyka są osoby, które ukończyły 65-rok życia.

Kiedy można zachorować?

Niestety właściwie przez cały rok, jednak najwięcej zachorowań notuje się zimą, wiosną i jesienią.

Tak zwana grypa żołądkowa jest bardzo agresywną chorobą, która łatwo się przenosi z jednej osoby na drugą (zazwyczaj ma charakter lokalny – kilka, czy kilkadziesiąt zachorowań notuje się w tym samym czasie na niewielkim obszarze). Najczęściej do rozprzestrzeniania wirusa dochodzi drogą kropelkową (wystarczy przebywać w jednym pomieszczeniu z chorą na grypę osobą) lub poprzez pośredni kontakt (dotknięcie przedmiotów, których dotykała chora osoba).

Infekcja rozwija się przez 48 godzin. Dwie doby wystarczą, by wirus zaatakował cały przewód pokarmowy i doprowadził do rozwoju choroby. Grypa żołądkowa tra średnio od dwóch do czterech dni, po czym choroba sama ustępuje. Tylko w nielicznych wypadkach ma cięższy przebieg i trwa ponad tydzień.

Objawy choroby

Objawami grypy żołądkowej są:

 • ostre wymioty (nawet kilkanaście razy na dobę),
 • wodnista, przewlekła biegunka,
 • wysoka temperatura ciała (pojawia się jako pierwsza i często utożsamiana jest z innymi objawami),
 • bóle brzucha,
 • bóle głowy,
 • osłabienie,
 • zmęczenie,
 • brak apetytu.

Jak można zmniejszyć ryzyko zachorowania?

 • Często wietrzyć mieszkanie,
 • Możliwie często sprzątać mieszkanie,
 • Pić tylko przegotowaną wodę,
 • Dbać o higienę osobistą – często myć ręce.
 • Zmieniać często ręczniki,
 • Zmieniać często pościel.

Jak się leczyć?

Grypa żołądkowa to bardzo częsta choroba. Każdego roku notuje się nawet 120 milionów zachorowań. Mimo że o istnieniu choroby oraz o jej przyczynie wiemy już od kilkudziesięciu lat dość sporo, nie wymyślono jeszcze skutecznego leku, który by leczył grypę żołądkową (nie da się skrócić trwania infekcji). To dlatego, że wśród ludzi krąży aż pięć szczepów wirusa, który zaraża i wywołuje charakterystyczne dla grypy objawy.

Czy da się ulżyć chorującej osobie? Tak. W takiej sytuacji stosuje się po prostu leczenie objawowe. Podstawowe zalecenia są takie, by odpoczywać w domu, leżąc w łóżku i unikać kontaktu z innymi osobami.

Podstawa to picie dużej ilości płynów, by nie dopuścić do odwodnienia, które wymaga pobytu w szpitalu.

Innymi metodami, które mają przynosić ulgę jest picie pozbawionej gazu coli. Ponadto poleca się napar z mięty i rumianku. Na czas choroby lepiej zrezygnować z soków, kawy i mleka.

Kiedy do lekarza?

Najlepiej wtedy, kiedy grypa żołądkowa zaatakuje małe dziecku lub osobę w wieku podeszłym (konsultacji wymaga infekcja u osób po skończeniu 65 roku życia). Wizyta u lekarza będzie potrzebna w każdym przypadku wtedy, kiedy objawy nie zmniejszają się po dwóch-trzech dniach.

Zostaw komentarz