Fotodepilacja i depilacja laserowa

Propozycja salonów kosmetycznych jest coraz bardziej rozbudowana. Może zaskakiwać także w kategorii metod usuwania włosów. Hitem ostatnich miesięcy jest fotodepilacja. Obok niej ciągle króluje depilacja laserowa. Ciągle niedoceniona, bo mało znana, jest możliwość usuwania włosów w domu przy wykorzystaniu urządzeń do wykonywania depilacji. Którą z tych metod wybrać? Postaram się ułatwić Wam decyzję.

Depilacja a epilacja

Dwa te terminy używane są dzisiaj zamiennie. Jednak jeśli chcemy być precyzyjni to depilacja oznacza po prostu usuwanie włosków (z cebulkami lub bez), z kolei epilacja to trwałe niszczenie włosa, czyli tej części, która jest odpowiedzialna za jego wzrost. W konsekwencji czego epilacja pozwala raz na zawsze uzyskać gładką powierzchnię wybranego fragmentu ciała a depilację trzeba wykonywać, w zależności od metody, co kilka dni lub co kilka tygodni.

W kosmetyce stosuje się dwa rodzaje epilacji. Pierwszą z nich jest elektroliza, natomiast druga fotoepilacja, czyli epilacja światłem, której chciałabym poświęcić ten artykuł.

Jak wygląda fotoepilacja?

Fotoepilację wykonuje się przy wykorzystaniu różnych technologii, stosując do tego celu odpowiednie urządzenia. I tak można do tego celu użyć:

  • laserów, czyli światła o jednym kolorze i jednej długości fali świetlnej (np. Ruby 694 nm wykorzystującego światło czerwone), Alexandrite 755 nm (także światło czerwone), Diode 800 nm (światło podczerwone), czy Nd-Yag 1064 (podczerwień).
  • technologii IPL – metoda ta wykorzystuje określony przedział fal świetlnych (np. od 700 nm do 1000 dnm), dzięki temu można ustalić jaką długością fal podziałać na dany obszar skóry. Niestety jednak ten atut niesie za sobą pewną wadę – mniejszą moc urządzenia.

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa to zabieg fotoepilacji, który pozwala zmniejszyć, a z czasem całkowicie wyeliminować konieczność usuwania zbędnego owłosienia. Dzięki niej można zapomnieć o czasochłonnych i wiążących się z wieloma skutkami ubocznymi zabiegach.

Depilację laserową przeprowadza się dzisiaj najczęściej przy wykorzystaniu laserów typu IPL (Impulsowe Pulsujące Światło, Intense Pulsed Light). Technologia ta różni się od innych rodzajów laserów tym, że pozwala rozprowadzić rozproszoną wiązkę światła o różnej długości fal (klasyczny laser rozprowadza jedną długość fal, które działają punktowo). IPL ponadto jest bezbolesna (podczas zabiegu czuć tylko lekkie mrowienie, kłucie), a w przypadku depilacji laserowej niekiedy ból jest tak duży, że można zagryzać wargi z bólu. Z drugiej strony warto zaznaczyć, że odczuwanie bólu jest uzależnione od naszej wrażliwości na ból oraz od aktualnego etapu cyklu, w jakim się znajdujemy (kobiety). IPL to metoda tańsza niż klasyczne laserowe usuwanie owłosienia.

Ponadto warto napisać o tym, że możliwość rozpraszania lasera IPL sprawia, że długość fal może być dostosowana do indywidualnych potrzeb każdej osoby korzystającej z depilacji laserowej. Można również nadal korzystać z tradycyjnych zabiegów laserowych, które w ocenie niektórych osób, które zdecydowały się na tę metodę depilacji, są silniejsze i dają efekty zdecydowanie szybciej.

Podczas zabiegu depilacji laserowej istnieje możliwość usunięcia włosów znajdujących się w fazie wzrostu. Tylko tych. Pozostałe znajdujące się w fazie spoczynku czy przejściowej mogą być usunięte przy kolejnych zabiegach. Między innymi z tego powodu do trwałego usunięcia włosów z danego obszaru potrzebna jest kilkukrotna wizyta w salonie kosmetycznym. W liczbach można to tak określić, że każdorazowo podczas zabiegu można usunąć od 30-60% włosów. Stąd w zależności od obszaru skóry, zabieg depilacji laserowej należy powtarzać średnio 3-8razy.

Przed zabiegiem skórę poddawaną zabiegowi należy ogolić (jeśli oczywiście nie jest potrzebna ocena włosów – ich grubości i koloru – o tym powinniśmy zostać poinformowani w salonie). Dodatkowo należy unikać wyrywania włosków pęsetką, czy stosowania wosku. Niewskazane jest naświetlanie danego obszaru (bezpośrednio, czy w sposób pośredni). Należy zadbać o to, by skóra poddawana depilacji była czysta i pozbawiona makijażu. Na dwa dni przed zabiegiem skóra nie powinna być drażniona żadnymi preparatami ani smarowana żadnymi maściami- lekami.

Koszt jednorazowego zabiegu depilacji laserowej wynosi od 100-400 złotych (w zależności od obszaru, jaki depilujemy). Alternatywą jest kupienie nowoczesnego urządzenia do wykorzystywania w domu, na przykład Rio IPL Hair Remover, który wykorzystuje technologię IPL i pozwala usuwać włoski niemal z każdego obszaru ciała.

Fotoepilacja w wersji E-Light

Fotodepilacja to sposób usuwania włosów, który łączy zalety depilacji laserowej (technologię IPL) z technologię fal radiowych (RF). Co daje nam takie połączenie? W ten sposób możemy usunąć owłosienie w bezbolesny i skuteczny sposób, docierając głębiej pod skórę niż w przypadku wykorzystania jedynie technologii IPL.

E-light umożliwia usuwanie włosów nawet z bardzo wrażliwych miejsc, jak okolice bikini czy wąsik. Najczęściej po zabiegu włosy wypadają i odrastają słabsze. Niekiedy jednak trzeba wykonać aż 20 zabiegów na daną partię ciała, by całkowicie pozbyć się włosów. Pomiędzy poszczególnymi zabiegami należy odczekać minimum 4-6 tygodni.

Zabieg polega na oddziaływanie na melaninę włosa pulsacyjnej wiązki światła i zniszczeniu mieszka włosowego. Podobnie jak do depilacji laserowej w ten sposób można usunąć włos w fazie wzrostu.

Do zabiegu fotoepilacji należy się odpowiednio przygotować. Na miesiąc przed nie należy wykonywać depilacji woskiem, depilatorem, ani nie wolno usuwać włosów pęsetą. To ważne, ponieważ światło IPL działa na cebulki i nie oddziałuje na torebki włosowe ich pozbawione. Na miesiąc przed zabiegiem należy zapomnieć o opalaniu. To dlatego, że opalona skóra pochłania zbyt wiele energii świetlnej i usuwanie włosków jest wtedy zbyt trudne. W tym czasie należy również zapomnieć o kremach z retinolem, witaminą C i kwasami owocowymi, z drugiej strony nie jest polecane stosowanie leków i ziół fotouczulających, na przykład dziurawca, bratka, skrzypu, nagietka. Warto również odstawić soki z beta karotenem. Przed zabiegiem, na 2-3 dni, należy ogolić włosy, by miały one około 2-3 mm.

Po zabiegu należy chronić skórę przed działaniem słońca. Trzeba ją koniecznie smarować kremami z filtrami o wartości minimum 30 SPF przez co najmniej miesiąc po zabiegu. W tym samym czasie nie należy używać środków, które mają działanie fotouczulające.

Koszt zabiegu zaczyna się od 99 złotych za jedną część ciała.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegów

Niestety nie wszyscy powinni poddawać się zabiegom depilacji laserowej. Podstawowe przeciwwskazania to:
ciąża, karmienie piersią,

  • choroby skóry (np. bielactwo, łuszczyca),
  • nadwrażliwość skóry na światło,
  • opryszczka,
  • cukrzyca, epilepsja
  • nowotwory skóry,
  • implanty wewnątrz ciała,
  • leczenie retinoidami (retinoidy należy odstawić na 6 miesięcy przed zabiegiem),
  • stosowanie steroidów i kosmetyków zawierających hormony w okresie ostatnich 3 miesięcy.

Zostaw komentarz