Rozstępy mięśni – to one mogą przeszkadzać Ci w odchudzaniu brzucha!

Słyszysz „rozstępy” i widzisz je oczyma wyobraźni – czerwone lub białe linie na Twojej skórze. Nieważne czy je masz, czy obawiasz się, że mieć możesz, bez trudu jesteś je w stanie zidentyfikować i opisać. Przynajmniej tak Ci się wydaje…Rzadko szukasz ich głębiej: pod skórą. Tam, gdzie stanowią realną przeszkodę w odchudzaniu brzucha.

Rozchodzenie się mięśni

Rozstępy mięśni to tak naprawdę wewnętrzne „pęknięcie” mięśnia, rozejście lub rozciągnięcie się jego włókien. Najczęściej zmiany te dotyczą mięśni prostych brzucha, najbardziej aktywnych w czasie wykonywania brzuszków i odpowiedzialnych za uzyskanie efektu „kaloryferka” i utrzymanie prawidłowej postury.

Kiedy mięśnie się rozchodzą

Gdy mięśnie brzucha są mocne, dużo trudniej dochodzi do powstawania w ich obrębie rozstępów. Jednak jeśli z jakiegoś powodu są zaniedbane, to kłopot jest właściwie gotowy. Klasycznymi sytuacjami, kiedy mówi się o rozstępach mięśni są:

  • zmiany hormonalne – pojawiające się na różnych etapach życia i prowadzące do tycia, a to w konsekwencji do powstania szczeliny w obrębie mięśni prostych brzucha,
  • okres ciąży – kiedy powłoki brzuszne rozciągają się, by pomieścić rosnące dziecko. W tym okresie wydzielane są hormony rozluźniające mięśnie i jednocześnie sprzyjające wystąpieniu rozstępów.
  • okres poporodowy – kiedy mięśnie ponownie zmieniają swoje położenie.

Jak rozpoznać u siebie rozstępy mięśni?

Z całą pewnością rozstępy mięśni mogą być zidentyfikowane przez specjalistę: lekarza czy fizjoterapeutę. Na własną rękę można stwierdzić problem z dużym prawdopodobieństwem, ale nie w pełni.

Test należy wykonać kładąc się na płaskim podłożu, z nogami ugiętymi w kolanie oraz stopami przyłożonymi do podłogi. Ręce powinny być wyciągnięte wzdłuż ciała. Następnie jedną z dłoni należy położyć na brzuchu, trochę powyżej pępka i podnieść głowę i barki nad ziemią, napinając mięśnie brzucha i robiąc w tym czasie wydech ustami. Dłoń powinna zbadać, jak w tym momencie zachowuje się brzuch.

Jeśli pod palcami Tworzy się w powłoce brzusznej szczelina o szerokości 3 palców i jesteś w stanie wyróżnić za pomocą dłoni dwa wyraźne obszary mięśniowe, najprawdopodobniej masz problem z rozstępami mięśni. Uwaga! Wyczuwalne wgłębienie musi być duże, a nie delikatne.

Co teraz?

Jeśli podejrzewasz u siebie rozstępy mięśni, najlepiej od razu zgłoś się do fizjoterapeuty, który sprawdzi, czy rzeczywiście masz z tym problem i razem zadecydujecie w jaki sposób mu zaradzić.  Warto się wybrać do specjalisty, bo samodzielne wykonywania ćwiczeń korygujących może nie tylko, że nie poprawić stanu mięśni, ale jeszcze go pogorszyć.

Zagrożeniem nie będzie natomiast wykonywanie lekko zmodyfikowanych klasycznych ćwiczeń mięśni brzucha, które poprzez wzmocnienie powłok brzusznych mogą pomóc wrócić do formy. Trzeba jednak ćwiczyć z większą ostrożnością – wykonując każdy ruch starannie i zgodnie ze wskazówkami. Leżąc na plecach, nogi powinny być ugięte w kolanie, stopy przyłożone do podłogi. Następnie należy podnosić głowę i ramiona, kierując prawe ramię do lewej nogi i lewe ramię do prawej nogi.

Tak czy inaczej, jeśli mamy problem z rozstępami mięśni, warto działać. Jeśli zmiany są duże lub jesteśmy z ich powodu zaniepokojeni, koniecznie trzeba iść do lekarza. Jeśli są małe i mamy zgodę na ćwiczenia (np. po ciąży), można działać na własną rękę. Problemu nie można zostawić samego sobie!

Jeśli zdarzy nam się dużo przytyć, możemy mieć w przyszłości problem z deformacją brzucha, który zaczyna odstawać i zwisać. Na tym etapie jedynym rozwiązaniem jest plastyka powłok brzusznych, czyli abdominoplastyka.

Ponadto może się okazać, że Twoim problemem jest przepuklina w kresie białej, które niekiedy współistnieje z rozstępami mięśni gładkich, a w odróżnieniu od omawianego w tym wpisie problemu wymaga hospitalizacji i ingerencji chirurgicznej.

Tak czy inaczej, rozstępom mięśni łatwiej przeciwdziałać niż je leczyć. Dlatego jeśli planujesz w najbliższym czasie dziecko, skup się na ćwiczeniach tego obszaru ciała. O brzuchu ponadto warto pamiętać bez specjalnej okazji – na co dzień i od święta.

Zostaw komentarz