Pilniki do paznokci – jak wybierać?

Pilnik to niezbędny element w kosmetyczce każdej kobiety. Skraca, nadaje kształt i wygładza krawędź paznokcia. Teoretycznie nic prostszego, by wybrać jeden i nosić go zawsze przy sobie. Praktycznie jednak, złym wyborem można wyrządzić krzywdę paznokciom. Gdy płytka jest cienka, skłonna do rozdwajania i pękania, problem gotowy.

Podstawa to wybrać odpowiedni rodzaj pilnika. Jest ich kilka. Czym się wyróżniają i kiedy najlepiej używać ich określonych typów? Przeczytaj!

Pilniki szklane

To najwyżej oceniane dzisiaj pilniki do paznokci. Uznawane za najnowocześniejsze i najlepsze. Zazwyczaj proponowane w wersji drobnoziarnistej.

Idealnie nadają się do wygładzania krawędzi paznokcia, jego modelowania, w mniejszym stopniu skracania. Niektórzy uważają, że pilniki szklane skracają paznokcie zbyt szybko. Jeśli będziesz mieć podobne zdanie, używaj pilnika szklanego do kończenia manicure, a do skracania paznokci wybierz pilnik papierowy.

Pilniki szklane doskonale wyrównują poszarpane paznokcie. Są również polecane do modelowania delikatnych, cienkich i kruchych paznokci, skłonnych do pękania. Systematycznie używane chronią przed rozdwajaniem i pękaniem.

Wszystkie wykonuje się z wysokiej jakości szkła hartowanego. Najczęściej powierzchnia ścierna wykonywana jest techniką laserową, dzięki czemu uznawana jest niemal za niezniszczalną. Nawet kilkumiesięczne stosowanie nie niszczy jej.

Pilniki szklane są bardzo higieniczne, można je myć pod bieżącą wodą, wykorzystując do tego łagodne mydło.  Jedyny znaczny minus to ich podatność na złamanie i pękanie. Wystarczy je upuścić na twarde podłoże lub przypadkowo na nie usiąść, by pilnik rozsypał się i tym sposobem stał się niezdolny do użytku.

Wśród pilników szklanych są pilniki dwustronne oraz propozycje w kilku rozmiarach/długościach (np. pilnik Donegal). Dostępne są również wersje profesjonalne, wyjątkowo komfortowe w użyciu i dające naprawdę dobre efekty, na przykład: Szklany pilnik do paznokci, Sephora Professionnel, za którego trzeba zapłacić około 40 złotych. Cena może odstraszać, jednak podobno zakup ten  podobno się opłaca. Pilnik zdobywa naprawdę doskonałe recenzje.

Pilniki hypoalergiczne

Wśród pilników szklanych znajdziemy propozycje pilników hypoalergicznych, na przykład Hypoallergenic Glass Nail File Nail Care System, Top Choice.

Co oznacza, że pilnik jest hypoalergiczny? Miej więcej tyle, że jego producent w sposób szczególny zadbał o to, by wszystkie składniki oraz technologia, które posłużyły do jego powstania nie podrażniały, ani nie wywoływały żadnych stanów alergicznych.

Przy temacie higieny warto pamiętać o jednej bardzo ważne zasadzie: pilników do paznokci nie wolno pożyczać. W ten sposób można bowiem zarazić się grzybicą.

Pilniki papierowe

Pilniki papierowe kupimy w różnych kształtach (np. pilnik banan ułatwiający piłowanie paznokci na całej ich długości, także blisko skórki), w rozmaitych rozmiarach oraz o różnej ziarnistości.

Propozycje o małej ziarnistości sprawdzają się w przypadku naturalnych paznokci, natomiast gruboziarniste polecane są do piłowania paznokci sztucznych. Kosmetyczki zalecają po użyciu pilnika papierowego użyć pilnika sztucznego.

Pilnikami papierowymi bez trudu skrócimy paznokcie, czy nadamy im odpowiedniego kształtu. Niestety ich wadą jest to, że dość szybko się zużywają oraz są odpowiedzialne za rozdwajanie i pękanie paznokci.

Pilniki metalowe

Pilniki metalowe to relikt z przeszłości. Niestety ciągle straszący swoją klasyczną, prostą formą w wielu kosmetyczkach. Dlaczego ich nie wycofano z drogerii? Zapewne dlatego, że niestety ciągle się ich używa. Mimo że bardzo niszczą paznokcie, szarpią ich płytkę i ogólnie potrafią poczynić prawdziwe spustoszenie w przypadku paznokci delikatnych i łamliwych: tworzą zadry poprzez które dostaje się woda i rozmiękcza paznokcie od środka…

Pod pewnymi względami pilniki metalowe można zaakceptować tylko w kontekście mocnych paznokci lub tych, na które nałożono tipsy.

Pilniki szafirowe

Z wyglądu trochę przypomina pilnik metalowy. Powstaje poprzez nacinanie powierzchni ściernej z dwóch stron i pokrywaniu jej szafirem.

Pilniki szafirowe są łagodne w użyciu, raczej niechropowate, dzięki czemu chronią płytkę paznokcia, nie doprowadzając do jej rozwarstwienia.

Pilniki szafirowe znajdziemy, między innymi, w ofercie producenta: Top Choice, jak również Rossmann. Przykładowo szafirowy pilnik do paznokci For Your Beauty, Rossmann posiada dwie warstwy: grubszą, która została zaprojektowana do wstępnego piłowania oraz drugą: delikatniejszą, którą stosuje się do polerowania płytki paznokcia. Pilnik szafirowy można czyścić przy użyciu szczotki oraz wody.

Pilniki mineralne

Pilniki mineralne powstają poprzez użycie jako formy ściernej bardzo delikatnych ziaren pochodzenia mineralnego. Są produkowane z myślą o osobach posiadających miękkie, delikatne i skłonne do łamania paznokcie. Nie nadają się do piłowania paznokci sztucznych, czy wyjątkowo mocnych, twardych paznokci naturalnych.

Jako reprezentanta pilników mineralnych można wskazać pilnik KillyS dostępny w sprzedaży wraz z etui. Producent zaprojektował ten pilnik jako przyrząd dwustronny, z jedną stroną przeznaczoną do czyszczenia paznokci od spodu lub do użycia do odgarniania skórek.

Pilniki bloki

Bloki stosowane jest zazwyczaj do obróbki paznokci akrylowych lub żelowych. Niekiedy również paznokci naturalnych. Dostępne są one w formie brył, jako tak zwane bloczki, najczęściej prostopadłościanu, z których każda ściana przystosowana jest do innego celu (używa się jej w ściśle określonej kolejności). Zazwyczaj dla ułatwienia producent oznacza je odmiennym kolorem. Można je otrzymać również w formie „płaskiej”, przypominającej klasyczny pilnik do paznokci.

W zależności od ziarnistości bloki służą do obróbki wstępnej lub ostatecznej. Pozwalają wyrównać krawędzie paznokcia, chroniąc przed ich zadzieraniem, jak również stosowane są w celu nadawania płytce połysku (polerki) lub na początku manicuru– do zmatowienia.
Najlepsze pilniki bloczki to pilniki elastyczne, którymi łatwo się manipuluje i które łatwo się obraca między palcami.

Pilniki i ziarnistość

 • ziarnistość oznacza ilość ziarenek na 1cm2. Im jest ich mniej, tym pilniki są delikatniejsze. Im jest ich więcej, tym są one większe, pilnik piłuje mocniej i szybciej.
 • pilniki o ziarnistości od 80 do 100 stosowane są w przypadku paznokci sztucznych (do wstępnej obróbki),
 • pilniki o ziarnistości 150 używane są najczęściej do wyrównywania miejsca naturalnej płytki z tipsem,
 • pilniki o ziarnistości 180 stosuje się do obróbki masy akrylowej lub żelowej, ale także przygotowania płytki naturalnej do przedłużania,
 • polerki, pilniki stosowane do polerowania powierzchni paznokcia, mają ziarnistość 240, 280, 320, 460.

Jak piłujecie paznokcie? Jakie kształty im nadajecie? Zaokrąglone, bardziej kwadratowe? Macie paznokcie naturalne, czy sztuczne? Jaką technikę piłowania stosujecie? Na co na pewno byście się nie zdecydowały podczas pielęgnacji paznokci – jakiś kolor lakieru, wzór? Podyskutujmy!

6 komentarzy

 • Pani Doroto nie próbowałam, ale duzo dobrego o nich slyszałam :).
  Ja kiedys miałam zele przez 4 miesiące. teraz jestem zdania, ze naturalne sa najpieprzniejsze.

 • Mam akryle i zanim je spiłuję mija trochę czasu 😉 na początku stosowałam droborziarniste pilniki, ale zorientowałam się, że piłują bardzo powoli i przestawiłam się na gruboziarniste. Jest ok.Jednak muszę je często zmieniać, bo szybko stają się bezużyteczne

 • Ja osobiści używam pilników papierowych. W prawdzie szybko sie zuzywaja, ale sa na prawde delikatne i nie niszcza płytki.
  Najczęściej jest to pilnik kwadratowy z polerkami. Polecam.

Zostaw komentarz