Wrastające włosy – jest na nie sposób!

Wrastające włosy sprawiają, że czasem wprost odechciewa się depilacji. Problem rośnie wraz  wraz ze wzrostem popularności depilatorów oraz wosku. Jednak są metody, by mu zapobiec! Przeczytaj!

Dlaczego włoski wrastają?

Niektórzy twierdzą, że winne są nieprofesjonalne zabiegi depilacji. Inni, że problem tkwi w indywidualnych predyspozycjach. Jedni i drudzy mają rację. Nie wszystkie osoby używające depilatorów i wosku będą miały problemy z wrastającymi włosami. Jednak u tych, u których ryzyko jest dużo ze względu na wyższe predyspozycje, problem pojawi się na pewno.

Kłopot z wrastającymi włoskami pojawia się tuż przy skórze, a niekiedy w środku kanału włosowego. To właśnie w tych miejscach urywają się włosy, które zamiast rosnąć w naturalnym dla siebie kierunku, wbijają się w skórę i zaczynają wrastać w nią coraz głębiej.

Włos, który na skutek mocnego pociągnięcia depilatora, odrywanego wosku, czy pęsety urywa się i ulega skręceniu, jest zbyt słaby, by przebić naskórek. W takich sytuacjach powstaje ryzyko, że będzie bardzo głęboko wrastać. W konsekwencji drażnienia skóry od środka dochodzi do podrażnienia, stanu zapalnego i swędzenia. Na tym etapie stan zapalny łatwo wyleczyć, a jeszcze łatwiej zapobiec jego pojawieniu się.

W tym celu możesz wykorzystać popularne preparaty łagodzące podrażnienia lub też profesjonalne preparaty przeznaczone specjalnie dla osób, które miewają różne podepilacyjne problemy. Za moment jeszcze o nich opowiem.

Jednak jeśli włoski wrosną jeszcze głębiej, dochodzi do ropnego zapalenia mieszka włosowego i z tym problemem trzeba już udać się do dermatologa.
W okolicy bikini czy pod pachą niekiedy pojawiają się również guzki, które łatwo wyczuć i które niestety umiejscowione są dość głęboko, stąd ich usunięcie nie jest najprostsze. Domowe metody są w ich przypadku właściwie bezskuteczne. Konieczna jest wizyta u lekarza lub dobrej kosmetyczki.

Problem kobiet, problem mężczyzn

Wrastające włoski to problem, który nie zna płci. Jest równie istotny, bo pogarszający jakość życia, zarówno  kobiet, jak i mężczyzn. U tych pierwszych dotyczy zwłaszcza nóg, pach oraz okolic bikini. U tych drugich pojawia się po goleniu i dotyka twarzy i szyi.

Jak depilować, by włoski nie wrastały?

Odpowiedź jest prosta – najlepiej usuwać włoski trwale czyli laserem lub elektrolizą. W ten sposób już po kilku zabiegach można nie tylko zapomnieć o wrastających włosach, ale o depilacji w ogóle.

Innym bardzo dobrym sposobem, choć wymagającym trochę więcej zachodu, jest pasta cukrowa. Można kupić gotową pastę lub przygotować ją samodzielnie i cieszyć się gładkością bez ryzyka wrastających włosów.

Depilacji pastą trudno się nauczyć, ale warto. Po opanowaniu do perfekcji techniki tej depilacji odetchniesz z ulgą.

Jeśli mimo wszystko wybierasz woskowanie pamiętaj, że i tej techniki musisz się nauczyć. Jedynie prawidłowo przeprowadzona depilacja minimalizuje ryzyko podrażnień i powikłań z wrastaniem włosków włącznie.

Pierwsza pomoc

Jeśli Twoje włoski wrastają na potęgę na początek wzmocnij je po to, by miały one szansę przebić się przez naskórek.

Na jakiś czas zrezygnuj z depilatorów, czy wosku i depiluj się przy pomocy maszynki do golenia w połączeniu z żelem lub pianką.

Przed goleniem koniecznie dezynfekuj skórę, ale nie używaj do tego spirytusu lub środków zawierających alkohole, które zdecydowanie nie należą do sprzymierzeńców Twojej skóry.

Po goleniu, oraz każdej innej depilacji zmiękczaj skórę , systematycznie smarując ją balsamami lub kremami z kwasem salicylowym (lub kwasami owocowymi AHA), które dodatkowo “rozpulchniają” naskórek i pozwalają na łatwiejsze jego przebicie. W ten sam sposób podziała delikatny peeling do ciała lub stosowanie szorstkiej myjki do ciała, złuszczającej martwy naskórek (należy masować skórę pod włos). Po każdej depilacji możesz też złagodzić podrażnienia wykonując masaż skóry przy pomocy kostek lodu oraz smarować naskórek oliwką dla dzieci.

Łagodzenie podrażnień dla wymagających

Jeśli typowe, popularne środki łagodzące (rozpuszczona w wodzie i glicerynie aspiryna, maści z alantanem lub pantenolem) na Ciebie nie działają spróbuj  powalczyć o zminimalizowanie problemu z wrastającymi włoskami przy pomocy profesjonalnych specyfików łagodzących przeznaczonych specjalnie dla osób borykających się z problemem wrastania włosków.

Stosuj po depilacji:

Bump Eraser Triple Action Roll On – ergonomiczny, ekonomiczny (bardzo wydajny) i niezwykle skuteczny preparat w formie lotionu. Łagodzi podrażnienia, zmiękcza skórę, umożliwia włoskom przebicie się przez warstwę naskórka, szybko zmniejsza zaczerwienienia, likwiduje krostki. Niezwykle łatwo rozprowadza się w pachwinach, ale z powodzeniem możesz stosować go również na inne partie ciała – sprawdź ceny i dostępność.

Bump Eraser Medi Paste – preparat w kremie o działaniu identycznym z płynem choć nieco silniejszym. Przeznaczony dla osób, które wolą klasyczne metody aplikacji kosmetyków – sprawdź ceny i dostępność.

Produkty Tend Skin są liderami w swoich kategoriach, a co najważniejsze są: wydajne i tanie.

 Co jeszcze możesz zrobić?

  • sięgnij po kremy do depilacji lub kosmetyki po depilacji, które opóźniają odrastanie włosków, a jednocześnie pielęgnują (w tym zmiękczają i ujędrniają skórę), szukaj ich w tej kategorii
  • unikaj opalania skóry przez 3 dni po depilacji – uchroni Cię to przed przebarwieniami oraz podrażnieniami,
  • wybieraj maszynki i kosmetyki do wrażliwej skóry,
  • kilka dni po depilacji nie noś obcisłych ubrań, które mogą drażnić skórę,
  • jeśli włoski będą wrastać, unikaj przez kilka dni kąpieli morskich, staraj się nie korzystać z basenu.

Jeśli włoski wrastają bardzo głęboko, zgłoś się do kosmetyczki, która poprzez nakłucie skóry, pozbędzie się problemu. Niestety zabieg ten nie jest zbyt przyjemny, ale czasami nie ma wyjścia i bardziej zaawansowanych zmian nie ma co leczyć na własną rękę. Dodatkowo, jeśli wrastających włosków jest więcej, lepszym sposobem będzie wykonanie mikrodermabrazji lub peelingu ziołowego, które odsłonią łodygi włosów. Dodatkowa korzyść z tego typu zabiegów to usunięcie przebarwień pozostających na skórze po wrastających włoskach.

 

19 komentarzy

  • ja miałąm problem z wrastającymi włoskami po goleniu, koleżanka przywiozła mi z Niemiec Bump eraiser- nie wiem czy jest on dostępny w Polsce, ale bardzo mi pomógł. Oprócz tego oczywiście peeling.

Zostaw komentarz