Sposoby na blizny różnego pochodzenia

Kto nie ma pamiątki po bolesnym upadku z roweru, zadraśnięciu przez ostrą gałąź, zadrapaniu przez kota, oparzeniu, trądziku, operacji, czy też  młodzieńczej bójce? Blizny są tak powszechne, jak typowe są upadki, skaleczenia oraz choroby skóry. Jak z nimi walczyć? Czy każdą bliznę można usunąć? Przeczytaj!

Podstawy, czyli skąd biorą się blizny?

W wyniku urazu, uszkodzenia skóry, operacji podczas gojenia się rany powstają blizny. Wielkość i wygląd blizny zależy od indywidualnych cech każdej z osób, miejsca występowania niedoskonałości oraz okoliczności jej powstania.

Najłatwiej usuwa się świeże blizny (pełne przekształcanie blizn trwa rok, czasami dłużej). Dużo trudniej pozbyć się tych, które mają już kilka[pullquote align=”right” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=”15″]Im “świeższa” blizna, tym łatwiej jest ją usunąć.[/pullquote]

lat. Te, które są oporne na działanie kremów i maści, poleca się usuwać (a tak naprawdę zmniejszać ich widoczność lub czynić całkiem niewidocznymi) w trakcie zabiegów chirurgicznych oraz w terapii laserowej. Czytając dalej, poznasz wady i zalety każdej z metod.

cytryna na bliznyCytryna, ogórek i  tak zwane domowe sposoby

Generalnie szkoda marnować czasu na takie metody, tym bardziej, że im starsza blizna, tym trudniej się ją usuwa, jednak nie brakuje osób, które decydują się na usuwanie niedoskonałości przy pomocy soku z cytryny (zanurzając wacik lub patyczek w soku i nakładając na zmienione miejsce, bez spłukiwania), sok z ogórka (podobno najskuteczniejszy w leczeniu blizn potrądzikowych. Nałożony na twarz, pozostawiony na niej i spłukany po 15 minutach ma działać cuda), sok ze świeżych liści mięty (wystarczy nałożyć na bliznę, pozostawić do wchłonięcia, nie spłukiwać).

Terapia domowymi metodami ma tę zaletę, że jest wolna od skutków ubocznych i tania. Na efekty jednak trzeba czekać miesiącami – zazwyczaj można liczyć na spłycenie oraz wybielenie niedoskonałości, bez gwarancji ich całkowitego zniknięcia.

Cepan

Cepan działa na blizny różnego pochodzenia – wypukłe, płaskie, zabarwione, itd. (raczej nie na blizny potrądzikowe). Stosowany profilaktycznie zapobiega powstawaniu tego typu niedoskonałości. Można go kupić w każdej aptece bez recepty. Kosztuje około 16 złotych (tubka 35 gramów). Ma naturalny skład: wyciąg z cebuli, wyciąg z rumianku, alantoinę, sól sodową.

[pullquote align=”right” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=”15″]Cepan to maść dla osób bardzo wytrwałych i tolerujących zapach cebuli.[/pullquote]

Niestety preparat ten jest dla wielu osób nie do zaakceptowania ze względu na zapach cebuli. Jego stosowanie pod tym względem jest mocno niekomfortowe. Jeszcze kilka lat temu można było zamiennie stosować maść Tointex, której zapach nie był drażniący, jednak specyfik ten został wycofany ze sprzedaży. Wiele osób, które zdecydowało się na stosowanie Cepanu narzeka również na konsystencję kremu oraz na długi okres stosowania preparatu, który przynosi rezultaty dopiero po kilku miesiącach a nawet roku systematycznego nakładania. Dodatkowo pewnym utrudnieniem jest sama aplikacja, która jest skuteczna tylko w połączeniu ze wcieraniem, masowaniem obszaru z blizną.
Specyfik dla cierpliwych i osób tolerujących zapach cebuli!

Cepan jest dostępny w aptekach.

Contratubex

Jako zamiennik Cepanu można polecić droższy żel Contratubex,w którego składzie można znaleźć ekstrakt z cebuli, alantoinę i heparynę. Preparat ułatwia gojenie się ran, zapobiegając powstaniu blizn, redukuje już istniejące niedoskonałości. Za 20 gramów żelu trzeba zapłacić około 30 złotych.

[pullquote align=”right” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=”15″]Contratubex to żel idealny do malutkich blizn.[/pullquote]

Żel jest łatwy w aplikacji, generalnie przyjemnie się go stosuje. Jego dość często powtarzana wada to jednak…brak skuteczności. Wiele osób narzeka, że nie jest on w stanie poradzić sobie nawet z niewielką blizną (a tam, gdzie działa musi być wcierany kilka razy dziennie przez kilka miesięcy a nawet rok), a co dopiero mówić o większych niedoskonałościach. Nie brakuje głosów, że Cepan jest skuteczniejszy. Ponadto Contratubex to preparat, który w przypadku niektórych osób podrażnia skórę oraz powoduje zaczerwienienia oraz wysyp krostek.

Podsumowując – można polecić do niewielkich blizn, dla osób cierpliwych, nieoczekujących efektów od razu. W przypadku większych blizn, gdzie niezbędna jest szybka pomoc, lepiej stosować co innego.

Contratubex można kupić w aptekach.

Skinception Dermefface FX7

skinception_dermefface_fx7Krem Revitol Scar Cream działa na blizny różnego pochodzenia: po zabiegach chirurgicznych, zadrapaniach, oparzeniach. Bardzo dobrze sprawdza się w usuwaniu rozstępów i plam starczych. Swoją skuteczność preparat opiera na specjalnym blendzie aktywnych składników roślinnych (pełen skład znajdziesz tutaj). Producent poleca serum jako tańszą alternatywę zabiegów laserowych. Efekty są widoczne już po 3 – 4 tygodniach.

Jego działanie to:

  • Przyspieszenie procesu gojenia się ran nawet o 30%.
  • Zwiększenie produkcji kolagenu typu I o 1,190%.
  • Zwiększenie produkcji kolagenu typu III o 1,257%.
  • Zwiększenie nawilżenia skóry o 100% w ciągu 2 tygodni.

Aplikację należy połączyć z delikatnym masażem. Krem trzeba nakładać aż 2-3 razy dziennie. Wadą jest również cena – prawie 308 złotych za 15 ml preparatu. Plusem jest na pewno gwarancja satysfakcji. Producent daje 90dni na wypróbowanie preparatu i w razie niezadowolenia odesłanie kosmetyki i otrzymanie zwrotu pieniędzy.

Żaden inny preparat w tym zestawieniu nie daje takiej gwarancji.

Skinception Dermefface FX7 dostępny jest jedynie w drogerii Nuvialab.com >>> sprawdź.

No-Scar

Na stronie producenta można przeczytać, że jest to preparat polecany szczególnie na blizny powstałe po oparzeniach, zabiegach chirurgicznych, trądziku (na tak zwane dziury po trądziku) i owrzodzeniu. Ma działanie rozjaśniające oraz zmiękczające. Swoją skuteczność zawdzięcza masie perłowej pochodzącej z ostryg z rodzaju Pteria.

No-scar dostępny jest w niektórych aptekach oraz w sklepie internetowym. Za 50 ml zapłacimy prawie 70 złotych. W sprzedaży dostępne jest również tańsze (za około 43 złote), mniejsze opakowanie 30 ml.
Jaki werdykt? Opinie o No-Scar są podzielone. [pullquote align=”right” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=”15″]Dobry produkt, ale zapycha pory.[/pullquote]

Często wymienianym minusem jest zapychanie porów, co jest szczególnie niekorzystne w przypadku tłustej cery, skłonnej do trądziku.

No Scar można kupić w aptekach.

Laser na blizny

Laserowe usuwanie blizn to sposób na pozbycie się starych niedoskonałości. Poprzez docieranie do głębokich warstw skóry (komórek skóry właściwej i tkanki podskórnej) można precyzyjnie i skutecznie dotrzeć tam, gdzie zaczyna się problem w wyglądem skóry.

Najnowocześniejsze metody (np. użycie lasera Fraxel) nie powoduje dużych ran i pozwala na szybką regenerację skóry.
Za pośrednictwem lasera najczęściej usuwa się blizny pooperacyjne oraz blizny potrądzikowe. Plusem jest niewątpliwie możliwość wykonywania zabiegu na całym ciele. Minusem natomiast powtarzanie zabiegów. Dla zadowalających efektów najczęściej trzeba udać się na zabieg nawet pięciokrotnie w odstępie dwóch-trzech tygodni. Zabieg, mimo znieczulenia, u wielu osób wywołuje dyskomfort. Ponadto na skórze, która została poddana zabiegowi występuje zaczerwienienie oraz obrzęk. Trzeba również liczyć się z pieczeniem oraz swędzeniem. [pullquote align=”right” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=”15″]Minusem jest wysoka cena od 700 do 4500 złotych w zależności od obszaru, na którym wykonuje się zabieg[/pullquote]

Po zabiegu należy nakładać na skórę kremy z wysokimi filtrami oraz trzeba unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce przynajmniej przez okres trzech miesięcy po zabiegu.

Niestety zabieg laserowego usuwania blizn nie jest dostępny dla każdego. Istnieją pewne przeciwwskazania: przyjmowanie przez ostatnich sześć miesięcy retonoidów (stosowanych w leczeniu trądziku), mocna i świeża opalenizna, ciąża, okres karmienia piersią, infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe.

Chirurgia plastyczna

Blizny można również usuwać u chirurga. Jak to się robi? Po prostu wycina się bliznę i ponownie zaszywa skórę w kształt litery Z, W, lub wielokrotności W. Odpowiedni sposób zszywania naskórka i poszczególnych warstw skóry pozwala osiągnąć najlepszy z możliwych efektów. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Jeśli blizna powstała na skutek operacji, można ją zmniejszyć dopiero po upływie 3-6 miesięcy od wykonania pierwotnego zabiegu.

19 komentarzy

  • Na bliznę po oparzeniu na nodze stosowałam plastry Sutricon. Kuracja trwała 3 miesiące, rano naklejałam plaster i trzymał się cały dzień. Można naklejać kilka razy ten sam plaster, ale ja wolałam codziennie naklejać nowy. Ale do rzeczy – blizna jest jaśniejsza, cieńsza, prawie niewidoczna

  • Ja usunęłam trzy miesiące temu brodawkę na twarzy i została mi blizna. Niewielka, ale widoczne miejsce. Po wygojeniu zaczęłam stosować żel Sutricon i blizna jest już wyraźnie mniej widoczna. Zel szybko wysycha i jest trwały

Zostaw komentarz