Łupież? A może łuszczyca?

O tym, że cierpisz właśnie z jej powodu możesz nawet nie wiedzieć. Wyczuwając łuski we włosach, a później skorupę na głowie wiele osób nieświadomych prawdziwych przyczyn problemu stosuje szampony przeciwłupieżowe. Taka terapia rzadko przynosi jednak zadowalające efekty.  Łuszczyca jako choroba przewlekła jest trudna w leczeniu. Lubi panoszyć się po całym ciele – wywołując prawdziwy wstyd i zażenowanie. Zwłaszcza u młodych „łaciatych” (tak nazywają siebie na forach osoby chorujące na tę przypadłość). Czy jest jakiś sposób na łuszczycę?

Często, częściej…

Łuszczyca to bardzo popularna choroba. W Polsce diagnozuje się ją u 2% populacji – w różnym wieku. Najrzadziej przypadłość ta występuje u niemowląt, najczęściej diagnozowana jest u osób w wieku 20 i 60 lat.

Generalnie twierdzi się, że łuszczyca to choroba dziedziczna, jednak proces „przekazywania” jej w genach nie jest taki prosty i oczywisty, jak może się wydawać. Dowodem może być fakt, że przypadłość tę odnotowuje się nawet u osób, u których w rodzinie nie występował ten problem. Ponadto łuszczyca nie musi występować u wszystkich dzieci chorych rodziców. Faktem jest jednak, że choroba rodziców daje siedmiokrotnie większe ryzyko wystąpienia łuszczycy u dzieci.

Łuszczycy sprzyja dzisiejszy styl życia – stres, podrażnienia mechaniczne skóry, używanie niektórych leków.

Procesy, które przebiegają za szybko

U osób zdrowych proces odnowy naskórka trwa około cztery tygodnie. U chorych na łuszczycę jest on skrócony, nawet do 3-4 dni.

Jak wygląda łuszczyca?

Zmiany łuszczycowe nie są przez cały okres choroby takie same. Na początku mają kolor czerwony i pokryte są srebrnymi łuskami. Gdy łuski zostaną zdrapane (zmiany swędzą), dochodzi do krwawienia wynikającego z uszkodzenia naczyń wydłużonych skóry.
Początkowe zmiany mają kilka milimetrów do dwóch trzech centymetrów. Jednak pozostawione same sobie i nieleczone mogą się zlewać i tym sposobem przybierać formę wysiewu.

Zmiany łuszczycowe mogą występować na całym ciele. Najczęściej jednak chorzy narzekają na łuszczące się płaty na łokciach, kolanach, w uszach oraz na głowie (łuszczyca nie doprowadza do łysienia. Może dać efekt przerzedzenia czupryny, jednak tylko w połączeniu z łojotokiem). Łuszczyca atakuje również paznokcie, które stają się przez nią kruche, łamliwe oraz wyglądają jak zaatakowane grzybicą.

Oprócz wyżej opisanych zmian wyróżnia się również inne odmiany łuszczycy: łuszczycę wysiękową (zmiany w fałdach skóry – często sączące i wilgotne, połączone z gorączką i złym stanem ogólnym), uogólnioną (doprowadzająca do zlewnego zapalenia skóry), krostkową dłoni i stóp (zmiany umiejscawiane na dłoniach i stopach w formie krostek).

Łuszczyca w uszach

Bardzo częstym miejscem wystąpienia łuszczycy są uszy. Mimo powszechności zjawiska trudno jednak znaleźć online bliższe informacje na ten temat, dlatego warto ten typ łuszczycy opisać trochę szerzej niż pozostałe.

Zacznę od wstydu, który łączy się z umiejscowieniem choroby na małżowinach. Często oceniane jest ono przez osoby z boku jako brak higieny. Łuszcząca się skóra, płaty i skorupy, a w pierwszym stadium biały osad, nie wyglądają zbyt dobrze. Kobiety cierpiące na łuszczycę często zakrywają uszy włosami. Mężczyźni, zazwyczaj noszący krótkie fryzury, mają z tym zdecydowanie większy problem.
Konieczne jest też oczyszczanie zbierających się łusek (najlepiej u dermatologa). W przeciwnym przypadku może dojść do pogorszenia słuchu, podobnego do tego odczuwanego w trakcie dostania się wody do uszu.

Czy jest na to sposób? Wiele osób poleca tłuste maści, często nakładane na skórę – w szczególności Linomag, maść nagietkową, różnego typu maści z witaminą A. Dużo wygodniejsze są jednak specjalistyczne kremy, na przykład Revitol Dermasis, który aplikuje się od jednego do czterech razy dziennie (w zależności od potrzeb).

Łuszczyca we włosach

Łuszczyca we włosach może być mylona z łupieżem tłustym. Jeśli mamy wątpliwości, z czym naprawdę się borykamy, warto udać się do dermatologa. On oceni zmiany i pomoże nam dobrać sposób leczenia.

Na zmiany łuszczycowe we włosach stosuje się szampony dziegciowe. Pomocne mogą być również oliwki i oleje – stosowane na skórę głowy przed myciem oraz różnego typu maści. Z naturalnych metod poleca się papkę z drożdży i peeling z soli.

Czy wiesz, że?

 • Łuszczyca może mieć charakter ogólny lub występować miejscowo – na skórze głowy i na łokciach,
 • Najczęściej pierwsze objawy łuszczycy ujawniają się między 18 a 22 rokiem życia,
 • Niekiedy łuszczycy towarzyszy łuszczycowe zapalenie stawów.
 • Podstawą w leczeniu łuszczycy jest systematyczne nawilżanie skóry,
 • Często pomocna w leczeniu łuszczycy jest zmiana diety (zrezygnowanie ze słodyczy, fast foodów) i przejście na dietę bogatą w warzywa i owoce.
 • Pomocne w leczeniu może być uprawianie sportów,
 • Niektóre osoby polecają solarium – jednak ta metoda to nie najlepszy pomysł ze względu na powszechnie znany negatywny wpływ promieni UV na skórę.
 • Niektóre osoby lecząc łuszczycę, używają maści sterydowych, które jednak prowadzą do uzależnienia oraz tak zwanego odbicia sterydowego. Zbyt długie stosowanie maści ze sterydami to ryzyko częstych nawrotów choroby oraz uodpornienia się skóry na stosowane specyfiki. Uwaga: maści sterydowych nie zaleca się stosować na twarz! Należy używać tylko punktowo. Zamiast maści warto na twarzy stosować naturalne kremy na łuszczycę.
 • Łuszczyca może na kilka lat ustąpić, nie dając żadnych objawów. Mimo to, nie da się jej wyleczyć. Jest to choroba przewlekła.
 • Często poprawa na skutek zmian hormonalnych następuje w ciąży.
 • By usunąć łuski ze skóry głowy, zaleca się ciepłe kąpiele oraz nanoszenie na skórę oliwki.
 • Najnowsze leki na łuszczycę wzbogacane są w witaminę D3, jednak ze względu na ryzyko wystąpienia podrażnień, powinny być stosowane pod kontrolą lekarza.
 • W trudnych przypadkach podaje się leki doustne, które pomagają jedynie zmniejszyć objawy choroby.
 • W leczeniu łuszczycy pomocne jest również naświetlanie lampami.

 

O czym warto pamiętać?

 • Nie wolno samodzielnie zdrapywać łusek,
 • Należy informować lekarza o łuszczycy, by uniknąć przypisania leku, który może spowodować nawrót łuszczycy,
 • Warto unikać stresu i prowadzić możliwie regularny tryb życia,
 • Łuszczycą nie można się zarazić.

 

32 komentarze

 • A ja nadal nie wiem czy mam łupież czy łuszczycę pomimo częstych wizyt u dermatologa :/
  Kupowałam wiele drogich szamponów i nic nie zdziałały.Próbowałam także ocet jabłkowy i płukankę z pokrzyw.

Zostaw komentarz