Tauryna – tajemniczy składnik spalający tłuszcz

Teoretycznie nie trzeba jej przedstawiać. Jest bardzo znana w świecie sportowców. W praktyce jednak wiemy o niej niewiele. Jej sławę przyćmiewają inne dużo bardziej popularne składniki odchudzające. Śmiem postawić tezę, że nie do końca słusznie…Jednak sami przeczytajcie i sami zdecydujcie, jakie miejsce w odchudzaniu zajmuje tauryna.

Znany anabolik

Tauryna to substancja odkryta w 1827 roku. Swoją nazwę zawdzięcza zwierzęciu, z którego żółci ją wyizolowano – taurinus oznacza byczy.

Tauryna to znany anabolik i antykatabolik, aminokwas niebiałkowy, budulec mięśni (stanowi 1/1000 masy ciała – występuje w największym stężeniu w organizmie ze wszystkich znanych aminokwasów). Zgodnie z doniesieniami japońskich naukowców tauryna wykazuje również wpływ na sylwetkę – stymuluję spalanie tkanki tłuszczowej, zmniejszając jej zawartość w organizmie. Znana jest także jako substancja pomagająca w rozwoju tkanki mięśniowej oraz poprawiająca sprawność psychoruchową. Tauryna wydłuża okres aktywności, czuwania, z tego powodu czasami jest łączona w suplementach diety z kofeiną.

Tauryna występuje w każdym organizmie. Jej udział jest niezbędny w wielu wewnętrznych procesach. Z jednej strony jest produkowana przez organizm, z drugiej dostarczana wraz z pożywieniem.

Tauryna hamuje rozpad mięśni

Powszechnie znana jest prawda, że im więcej mięśni, tym większe spalanie kalorii. Tym bardziej osoby odchudzające powinna zainteresować informacja, że tauryna sprzyja powstawaniu mięśni. Jak to wygląda w szczegółach? Tauryna transportuje, podobnie zresztą jak glutamina, azot pozabiałkowy. Największym magazynem białka są mięśnie. Dlatego, gdy w organizmie zaczyna go brakować sięga po rezerwy zgromadzone właśnie w tych tkankach. Rozbija białka mięśniowe i uzyskuje z nich azot i łączy z cząsteczkami tauryny, transportuje poprzez krew do tkanek, którym brakuje azotu. W ten sposób mięśnie, nad którymi nierzadko tak długo się pracowało, zostają rozbite, a my tracimy masę, która pozwala zachować nam szczupłą sylwetkę.

Tauryna rozbija tłuszcz

By wytłumaczyć, w jaki sposób tauryna rozbija tłuszcz, trzeba zacząć od insuliny. Zaskoczenie? Zaraz wszystko będzie jasne. Insulina po pierwsze przyspiesza syntezę białek mięśniowych, po drugie ułatwia magazynowanie tłuszczu. Wiemy, że tauryna stymuluje uwalnianie insuliny, jakim cudem zatem może pomagać rozbijać tłuszcz, skoro sprzyja jego magazynowaniu? Brzmi bez sensu?

Paradoks ten pomogli rozwikłać niedawno japońscy naukowcy. Odpowiedź jest wbrew pozorom prosta. Insulina sprzyja magazynowaniu tłuszczy tylko w jednej sytuacji, kiedy jest ona uwalniana na skutek dostarczana wraz z wysokowęglowodanowymi daniami. W takiej sytuacji organizm magazynuje nadmiar glukozy w tkankach – większą część zachowując w postaci tłuszczy, mniejszą transportuje do mięśni, gdzie może zostać ona wykorzystana do wytworzenia energii.

Ten sam wyrzut insuliny można uzyskać również poprzez dostarczenie do organizmu tauryny. W tej sytuacji mechanizm opisany powyżej wygląda trochę inaczej. Nadmiar glukozy usuwany jest z krwiobiegu i dostarczany do tkanek, gdzie jest wykorzystywany. W ten sposób dochodzi do zachwiania równowagi i konieczne staje się uwolnienie hormonów, które mogłyby rozbić tłuszcz i odzyskać zmagazynowaną w nim wcześniej glukozę. W konsekwencji czego nie dochodzi do magazynowania tłuszczy, ale przeciwnie rozpoczynany jest proces ich spalania!

Pokrótce – wzrost poziomu insuliny wywołany posiłkami bogatymi w węglowodany – to prosta droga do tycia. Wzrost poziomu insuliny spowodowany przez wyrzut tauryny – pozwala spalać tkankę tłuszczową.

Drugie oblicze tauryny

To jednak nie koniec. Tauryna, co udowodnili wspomniani wyżej japońscy naukowcy, stymuluje produkcję receptorów PPAR, wszystkich białek enzymatycznych i transportowych odpowiedzialnych za spalanie tkanki tłuszczowej. Ta właściwość tauryny odnosi się tylko do tkanki tłuszczowej, substancja ta nie rozbija mięśni, ani żadnych innych tkanek, z tego powodu jest ona tak skutecznym składnikiem suplementów diety.

Dlaczego tak często brakuje nam tauryny?

Napisałam wyżej, że taurynę wytwarza każdy zdrowy organizm. To prawda, jednak dzisiejsza dieta i styl życia sprzyjają jej deficytowi. Im bardziej zastawiony stół, im bardziej kaloryczne dania spożywamy, tym gorzej dla omawianego w tym wpisie białka i jednocześnie dla nas. Niezdrowa dieta hamuje aktywność enzymu dioksygenazy cysteinowej odpowiedzialny za produkcję tauryny. Wraz ze spadkiem tauryny zaczyna brakować również białek, dzięki którym możemy cieszyć się szczupłą sylwetką.

Jaka recepta?

Oczywiście warto zacząć suplementować taurynę, zażywając ją na przykład z preparatem Oxotrim, redukującym tkankę tłuszczową. Dodatkowo dobrym pomysłem jest zintensyfikowanie działania tego suplementu poprzez dostarczanie kwasów Omega 3 oraz CLA, które wspomagają działanie tauryny.

Ciekawostki

 • tauryna znalazła zastosowanie w kardiologii, neurologii, diabetologii, hepatologii,
 • tauryna to substancja, z którą wiążą się duże nadzieje w onkologii,
 • ponad 50% niebiałkowego azotu magazynowanych jest w taurynie,
 • niedobór tauryny jest szczególnie dotkliwy u kobiet, u których ten brak jest często przyczyną nadwagi.
 • tauryna zwiększa zdolności widzenia po zmroku.
 • tauryna oprócz w mięśniach, występuje również w mózgu, wątrobie oraz centralnym układzie nerwowym.
 • szczególnie często duże niedobory tauryny występują u osób często trenujących: kulturystów, wykonujących ćwiczenia siłowe, osób często chodzących na fitness.
 • tauryna pobudza syntezę hormonów wzrostu (odpowiedzialnego za uwalnianie tłuszczu z komórek tłuszczowych) i stymuluje transport kreatyny.
 • tauryna spowalnia rozwój choroby Alzheimera.

13 komentarzy

 • ehh ja stosuje tauryne w taki sposub 2 kapsulki jedna cherbata na czo z rana to lepiej sie czuje a jak nie pomaga mozna powtuzyc serie najlepiej olimpa tauryna jest bo to concetrat 89% jak na czo wezmiesz za duzo ma sie faze jak by czlowiek cos wziol z cherbata z kawa nie prubowalem

 • Od dłuzszego czasu czytam wszelkie artykuły dotyczace odchudzania , bo oczywiscie nie raz podejmowałam walke aby schudnac, z wiekszymi lub mniejszym skutkami a po chwili waga wracała. Była bym przeszczęśliwa żeby znalazł się w koncu środek który by mi w tym pomógł.

  • neta170, a stosowałaś coś konkretnego? jak do tej pory wyglądała Twoja dieta? Napisz! A poza tym, zostawiając komentarze na blogu VitaLab, jesteś na dobrej drodze do wygrania specyfiku, który na pewno w odchudzaniu pomoże…(o ile w razie wygranej na wybór takiego preparatu się zdecydujesz) 🙂

 • Ja podpisuje się pod komentarzem takazwyczana12. Widzę odpowiedź już jest . A więc zawsze najlepiej przed spożyciem zapytać lekarza .

Zostaw komentarz