Światowy Dzień Antykoncepcji

Przyznam szczerze – całkiem przypadkowo trafiłam online na informację o Światowym Dniu Antykoncepcji. Dzisiaj, to znaczy 26 dnia września, obchodzimy ten dzień po raz piąty. Inicjatywa wydaje mi się bardzo trafiona, potrzebna i mimo powszechności wiedzy na temat seksualności, ciągle aktualna. Tym bardziej, że ciągle popełniamy te same błędy….

 • Od 2009 roku liczba młodych osób uprawiających seks z nowym partnerem bez zabezpieczenia wzrosła we Francji: o 111% (z 19 do 40%), w USA o 39% (z 38 do 53%), w Wielkiej Brytanii o 19% (z36% do 43).
 • 36% ankietowanych osób w Egipcie jest przekonanych, że wystarczy wziąć kąpiel po seksie, by nie zajść w ciążę.
 • 28% ankietowanych młodych osób z Tajlandii wierzy, że seks w trakcie miesiączki jest wolny od ryzyka zajścia w ciążę.
 • Ponad połowa ankietowanych młodych osób z całego świata twierdzi, ze jest bardzo dobrze poinformowanych w tematyce seksu (niestety Polacy wypadają dość słabo – 58% młodych mężczyzn przyznaje, że jest zdezorientowanych w tej tematyce),
 • 44% młodych osób w Polsce uprawiało seks z nowym partnerem bez zabezpieczenia.
 • 16% młodych mężczyzn i 14% młodych kobiet przyznało w ankiecie, że podczas uprawiania seksu byli zbyt pijani, żeby pamiętać o zabezpieczeniu.
 • 22% młodych Polaków nie lubi się zabezpieczać.
 • 56% ankietowanych Polaków zetknęło się z problemem nieplanowanej ciąży w swoim bezpośrednim otoczeniu (na drugim miejscu po Polsce znalazła się Wielka Brytania – 42%, o nieplanowanej ciąży w swoim otoczeniu słyszał z kolei co piąty Turek).
 • 19% ankietowanych nie mogło znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące seksu.
 • 32% osób uzyskało nieprawdziwe informacje dotyczące życia seksualnego,
 • Najpopularniejszymi środkami antykoncepcyjnymi u młodych osób są prezerwatywy (90%)
 • Pierwszy stosunek płciowy w Europie i Ameryce Łacińskiej przypada najczęściej na 16 rok życia, osoby z Azji i USA tracą dziewictwo średnio o rok później.
 • Głównym powodem niestosowania antykoncepcji jest „brak do niej dostępu w odpowiednim czasie”.
 • W Polsce, Francji, Włoszech, Turcji i Słowenii o zabezpieczeniu myślą „bardziej” dziewczęta niż chłopcy.

Powyższe dane pochodzą z badania przeprowadzonego w 2011 roku pod hasłem „Roztropnie lub bezmyślnie. TWOJE ŻYCIE. TWOJE PRAWO, by wiedzieć o antykoncepcji wszystko” na grupie 6000 osób w wieku od 15 do 19 lat w 29 krajach.

Światowy Dzień Antykoncepcji w skrócie

Światowy Dzień Antykoncepcji, czyli World Contraception Day to inicjatywa organizowana przez pozarządowe instytucje oraz towarzystwa naukowe z całego świata. Patronat nad badaniami obejmuje również firma Bayer.

Światowy Dzień Antykoncepcji obchodzony jest w 70 krajach, także w Polsce. 26 września prowadzone są dyskusje na temat bezpiecznego seksu. Dzień ten ma stanowić również pretekst, czy inaczej inspirację dla rodziców do podejmowania dyskusji ze swoimi dziećmi na temat życia seksualnego.

Mottem dzisiejszego dnia jest „Twoje życie. Twoja odpowiedzialność”, hasło, które ma zachęcić młodych ludzi do refleksji nad odpowiedzialnością, która powinna być nieodłączną składową seksu.  Ma zwrócić uwagę na konsekwencje nieprzemyślanych, spontanicznych decyzji – nieplanowane ciąże oraz przenoszenie chorób wenerycznych (według najnowszych badań to właśnie osoby między 15 a 24 rokiem życia najczęściej zapadają na choroby przenoszone drogą płciową – dużo częściej niż osoby dojrzałe).

Co o tym myślicie? Słyszeliście o Światowym Dniu Antykoncepcji? Sądzicie, że jest on w stanie zmienić powyższe statystyki? Jestem ciekawa Waszej opinii!

20 komentarzy

 • Antykoncepcja uważam że powinna być oznajmiana młodzieży już od co najmniej gimnazjum . Dzieci coraz częściej zachodzą w ciąże właśnie dlatego że każdy krępuje im się powiedzieć coś nie coś na ten temat .

 • Dokładnie Pani Doroto . Ja także w swojej szkole miałam takie zajęcia , i co śmieszne powiedzieli nam dokładnie tyle co wiedziałam już. Więcej informacji poczytać można na forach internetowych . Każdy lekarz, bez względu jakiej profesji czycha tylko na naszą kasę. Czasem aż bać się trzeba idąc do lekarza .

 • U mnie w liceum mielismy zajecia z sexuologiem co dwa tygodnie 🙂 Jedyna lekcja, chociaż była ostatnia na która wszycy przychodzili. Facet nie ma okreslenia żeby go opisać 🙂 Dodał równiez swoj nr telefonu zeby w razie problemu dzwonić. Nie trzymał sie sztywnych regułek był jak nasz rówieśnik.
  Pozdrawiam Pana N.

  • Hm…Kwiatuszku, czyli byliście zadowoleni z takich lekcji? Obawiam się, że zbyt wiele osób ma je z przypadkowymi nauczycielami, którzy chcą w ten sposób nabić sobie siatkę godzin.

 • Moim zdaniem za mało edukuje się dzieci w szkołach na temat antykoncepcji, na temat chorób przenoszonych drogą płciową i niebezpieczenstwa jakie niesie ze soba przedwczesne wspolzycie. Na lekcjach “wychowawnia do zycia w rodzinie” nie przekazuje sie zadnych istotnych informacji, a pozniej wielkie zdziwienie, ze dzieciaki wierza w takie brednie.

  • fryz, a może problemem jest samo wyedukowanie osób prowadzących zajęcia z wychowania do życia w rodzinie. Kto w Waszym przypadku prowadził takie zajęcia? Czy odbywały się one osobno dla chłopców i dziewcząt? Jak było w Waszym przypadku?

 • Szczerze mówiąc nie słyszałam nigdy o takim dniu. Ale przyznać można, że może to być bardzo dobre rozwiązanie, czyli rozpowszechnianie zalet antykoncepcji. Chociaż wiadomo, że znajdzie się i wielu przeciwników tego rodzaju reklamy. Temat taki jest bardzo ciekawy i przede wszystkim na czasie. Tym bardziej, że wielu bardzo młodych ludzi decyduje się na rozpoczynanie współżycia. A co do statystyk to pewni i coś może to zmienić, tylko pojawić powinno się kolejne tytanie: W KTÓRĄ STRONĘ SIĘ ZMIENI?

  • Justyś, również jestem ciekawa. Choć mnie osobiście to dość mocno zastanawia i nie daje spokoju… Mimo że dostęp do wiedzy na “te tematy” jest dużo lepszy, to świadomość zagrożeń coraz mniejsza (być może z powodu ignorancji)? Jak myślicie, gdzie tkwi przyczyna? Dlaczego tak wiele młodych osób stawia spontaniczność nad rozsądkiem?

Zostaw komentarz