Światowy Dzień Antykoncepcji

Przyznam szczerze – całkiem przypadkowo trafiłam online na informację o Światowym Dniu Antykoncepcji. Dzisiaj, to znaczy 26 dnia września, obchodzimy ten dzień po raz piąty. Inicjatywa wydaje mi się bardzo trafiona, potrzebna i mimo powszechności wiedzy na temat seksualności, ciągle aktualna. Tym bardziej, że ciągle popełniamy te same błędy….

 • Od 2009 roku liczba młodych osób uprawiających seks z nowym partnerem bez zabezpieczenia wzrosła we Francji: o 111% (z 19 do 40%), w USA o 39% (z 38 do 53%), w Wielkiej Brytanii o 19% (z36% do 43).
 • 36% ankietowanych osób w Egipcie jest przekonanych, że wystarczy wziąć kąpiel po seksie, by nie zajść w ciążę.
 • 28% ankietowanych młodych osób z Tajlandii wierzy, że seks w trakcie miesiączki jest wolny od ryzyka zajścia w ciążę.
 • Ponad połowa ankietowanych młodych osób z całego świata twierdzi, ze jest bardzo dobrze poinformowanych w tematyce seksu (niestety Polacy wypadają dość słabo – 58% młodych mężczyzn przyznaje, że jest zdezorientowanych w tej tematyce),
 • 44% młodych osób w Polsce uprawiało seks z nowym partnerem bez zabezpieczenia.
 • 16% młodych mężczyzn i 14% młodych kobiet przyznało w ankiecie, że podczas uprawiania seksu byli zbyt pijani, żeby pamiętać o zabezpieczeniu.
 • 22% młodych Polaków nie lubi się zabezpieczać.
 • 56% ankietowanych Polaków zetknęło się z problemem nieplanowanej ciąży w swoim bezpośrednim otoczeniu (na drugim miejscu po Polsce znalazła się Wielka Brytania – 42%, o nieplanowanej ciąży w swoim otoczeniu słyszał z kolei co piąty Turek).
 • 19% ankietowanych nie mogło znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące seksu.
 • 32% osób uzyskało nieprawdziwe informacje dotyczące życia seksualnego,
 • Najpopularniejszymi środkami antykoncepcyjnymi u młodych osób są prezerwatywy (90%)
 • Pierwszy stosunek płciowy w Europie i Ameryce Łacińskiej przypada najczęściej na 16 rok życia, osoby z Azji i USA tracą dziewictwo średnio o rok później.
 • Głównym powodem niestosowania antykoncepcji jest „brak do niej dostępu w odpowiednim czasie”.
 • W Polsce, Francji, Włoszech, Turcji i Słowenii o zabezpieczeniu myślą „bardziej” dziewczęta niż chłopcy.

Powyższe dane pochodzą z badania przeprowadzonego w 2011 roku pod hasłem „Roztropnie lub bezmyślnie. TWOJE ŻYCIE. TWOJE PRAWO, by wiedzieć o antykoncepcji wszystko” na grupie 6000 osób w wieku od 15 do 19 lat w 29 krajach.

Światowy Dzień Antykoncepcji w skrócie

Światowy Dzień Antykoncepcji, czyli World Contraception Day to inicjatywa organizowana przez pozarządowe instytucje oraz towarzystwa naukowe z całego świata. Patronat nad badaniami obejmuje również firma Bayer.

Światowy Dzień Antykoncepcji obchodzony jest w 70 krajach, także w Polsce. 26 września prowadzone są dyskusje na temat bezpiecznego seksu. Dzień ten ma stanowić również pretekst, czy inaczej inspirację dla rodziców do podejmowania dyskusji ze swoimi dziećmi na temat życia seksualnego.

Mottem dzisiejszego dnia jest „Twoje życie. Twoja odpowiedzialność”, hasło, które ma zachęcić młodych ludzi do refleksji nad odpowiedzialnością, która powinna być nieodłączną składową seksu.  Ma zwrócić uwagę na konsekwencje nieprzemyślanych, spontanicznych decyzji – nieplanowane ciąże oraz przenoszenie chorób wenerycznych (według najnowszych badań to właśnie osoby między 15 a 24 rokiem życia najczęściej zapadają na choroby przenoszone drogą płciową – dużo częściej niż osoby dojrzałe).

Co o tym myślicie? Słyszeliście o Światowym Dniu Antykoncepcji? Sądzicie, że jest on w stanie zmienić powyższe statystyki? Jestem ciekawa Waszej opinii!

20 komentarzy

 • Moi rodzice też ze mną nie wchodzili na takie tematy. Ale trzeba też wziąć pod uwagę to,że dawniej był trochę inny świat. Dzieci były mniej doinformowane co do spraw strikte dotyczących sexu i nie potrzebowały duzo wiedzieć o antykoncepcji. Dzieci były dziecmi i miały beztroski świat :). Chciałabym aby moje dzieci mogły tego doświadczyć.

Zostaw komentarz