Nanotechnologia, nanokosmetyki – czyli przełom w kosmetologii

Co ma wspólnego szampon Revita stymulujący porost włosów, z Viterolem.A żelem do twarzy przeciw starzeniu się oraz Trioxilem – skutecznym preparatem na trądzik? Wszystkie wykorzystują technologię nanosomową. Spełniającą oczekiwania kosmetologów pozostające dotychczas w sferze marzeń – pragnienia o przenikaniu substancji aktywnych przez naskórek do głębszych warstw skóry –  dokładnie tam, gdzie mogła naprawdę skutecznie zadziałać.

Nanotechnologia więcej niż standard

Standardowe kosmetyki działają  na powierzchnię skóry, nanokosmetyki przenikają do głębszych ich warstw. Dzięki  nanotechnologii duże cząsteczki z aktywnie działającymi substancjami można było zastąpić mikroskopijnej wielkości nanosomami, które  celnie trafiają w istotę problemu.

W przypadku kłopotu z nadmiernym wypadaniem włosów – oddziałują na cebulki, u osób z trądzikiem – na gruczoły łojowe odpowiedzialne za nadprodukcję sebum oraz u osób dojrzałych –  do skóry właściwej, gdzie dostarczają substancje odżywcze oraz stymulują do pracy osłabione wraz z wiekiem włókna: kolagen, elastynę oraz  włókna sprężyste.

Co to są nanocząsteczki?

Nanocząsteczki, nanosomy (nazwa pochodzi od greckiego nanos oznaczającego karzeł)  to cząsteczki o średnicy nie większej niż 100 nanometrów. Dla porównania: średnica ludzkiego włosa wynosi około 80 000 nanometrów. Nanosom jest 200 razy mniejszy od ludzkiej komórki, dlatego też może przenikać przez naskórek i dostawać się do głębszych warstw skóry. Dodatkowo nanosomy wykorzystywane w kosmetologii mają tę zaletę, że mogą działać dłużej, uwalniając aktywne substancje przez kilkanaście godzin (nawet do 15!), co jest bardzo ważne w wielu kosmetycznych problemach – trądziku, łysieniu, starzeniu się, itd., które potrzebują wsparcia przez cały dzień i noc, a nie tylko kilka godzin od razu po użyciu danego preparatu.

Początki nanotechnologii

Początków nanotechnologii można szukać już w latach 50-tych XX wieku w wykładzie Richard P. Feynman „There`s Plenty Room at the Bottom”. Naukowiec zastanawiał się, używając obrazowego eksperymentu, w jaki sposób zmieścić 24-tomową encyklopedię na łebku od szpilki oraz jak wykorzystać koncepcję miniaturyzacji i nanowielkości. Musiało minąć jednak wiele czasu, by rozważania Feynmana zacząć rozpatrywać na szerszym tle. Potwierdza to chociażby fakt, że pierwszy raz termin „nanotechnologia” został użyty dopiero w 1974 roku. By koncepcja mogła nabrać realnych kształtów, musiał powstać mikroskop tunelowy, pozwalający obserwować pojedynczy atom. Stało się to dopiero w 1981 roku. Cztery lata później odkryto fullery, czyli związki złożone z cząsteczek węgla puste w środku– ze związków tych można było stworzyć pierwsze nanostruktury. Jednak prawdziwym przełomem było powstanie w 1986 roku mikroskopu atomowego, umożliwiającego bardzo dokładne oglądanie cząsteczek wielkości pojedynczego atomu oraz dodatkowo posiadającego zdolności rozdzielcze. To ważne odkrycia, jednak prawdziwe zainteresowanie nanotechnologią odnotował świat dopiero w 2004 roku. Wszystko za sprawą odkrycia i wykorzystywania na szerszą skalę dokładnych mikroskopów oraz techniki laserowej. Dzisiaj zafascynowane możliwościami nanotechnologii są szczególnie USA i Francja – gdzie trwają badania nad nowymi sposobami wykorzystania tej technologii.

W ofercie naszego sklepu proponujemy produkty amerykańskiego producenta DS Laboratories, który od lat (dokładnie od 1996 roku) skupia swoje siły wokół badania innowacyjnych technik wykorzystywanych w kosmetologii. Amerykański producent opracował też formuły kilku preparatów wykorzystujących technologię nanosomową, między innymi:

 

Kilka ciekawostek

  • po raz pierwszy nanosomy zostały wykorzystane w formie niosomów w kremie do twarzy (lata 80-te XX wieku)
  • nanosomy wykorzystywane w kosmetologii to zazwyczaj pęcherzyki lipidowe nieprzekraczające 25 nm, które mają zdolność przenikania do skóry właściwej (takie cząsteczki wykorzystywane są w preparatach dostępnych w naszym sklepie),
  • nanosomy są niewidczone dla oka. Nie widać ich również pod zwykłym mikroskopem. Można je dopiero zobaczyć pod mikroskopem elektronowym.
  • nanosomy stosowane w kosmetykach i preparatach otoczone są błoną – fosfatydylcholiną, w kosmetologii wykorzystywaną do tworzenia błony komórkowej.
  • jądro nanosomu składa się z oleistej substancji, która z łatwością przenosi witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – witaminę A, E oraz koenzym Q10 i olej z wiesiołka.
  • oprócz DS Laboratories, szczegółowe badania nad nowymi możliwościami wykorzystania nanotechnologii prowadzi gigant w produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych oraz do wykonywania makijażu– L’Oreal Paris. L’Oreal od 2006 roku prowadzi bardzo zaawansowane badania nad wykorzystywaniem nanokryształów w kosmetyce. Oferuje również kremy z cząsteczkami nanosomów.
  • nanosomy wykorzystywane są do produkcji kosmetyków chroniących skórę przed słońcem, pozwalając uniknąć efektu białego zabarwienia skóry po zastosowaniu kosmetyku z filtrem UV, zastępują go przezroczystą powłoką, łatwo wchłanianych substancji.

7 komentarzy

Zostaw komentarz