Trądzik posterydowy

Stosujesz leki na bazie sterydów? Uwaga! Być może już jesteś od nich uzależniona! Na liście najbardziej groźnych dla skóry kremów znajduje się Elocom. Stosując go dłużej niż przez kilka dni, możesz nabawić się trudnego w leczeniu trądziku posterydowego!

Gdy dermatolog nie ostrzeże…

Na forach internetowych można znaleźć wiele podobnych historii naiwnego długotrwałego stosowania leków na bazie sterydów. Do sztandarowych pozycji czyniących spustoszenie należy maść Elocom (stosowana na zmiany alergiczne), której nakładanie na twarz dłużej niż parę dni może doprowadzić do przykrych dolegliwości. Co odważniejsze i bardziej nieświadome osoby stosują tego typu preparat nawet rok i dłużej. Odstawienie Elacomu i leków mu podobnych po tym czasie grozi wystąpieniem charakterystycznych zmian na skórze!

Zaczyna się zazwyczaj niewinnie – od drobnych krostek w formie kaszki lub grudek. Już jednorazowa aplikacja leku pozwala usunąć niedoskonałości. To utwierdza stosujące preparat osoby, że lek jest skuteczny. Sięgają po niego częściej. Gdy okazuje się, że wystarczy kilka dni bez maści sterydowej, by na twarzy pojawiły się niedoskonałości, nakładają preparat jeszcze częściej. To z kolei nie pozostawia skóry obojętnej na działanie zawartych w niej składników. Z czasem na skórze pojawia się coś podobnego do trądziku, jednak dużo od niego gorszego. Krostkami obsypane są nie tylko czoło, nos, czy broda, ale również obszary normalnie wolne od niedoskonałości – powieki, okolicę pod oczami. Zmiany swędzą, czasami bolą. Są czerwone i trudne do ukrycia.

Głód sterydowy

Trądzik sterydowy wywołuje głód sterydowy, czyli uzależnienie skóry od sterydów zawartych w lekach. Stan ten można porównać do głodu narkotycznego. Skóra otrzymująca regularnie „swoje dawki” sterydów, po ich odstawieniu zaczyna się „buntować”, jej stan mocno się pogarsza, „domagając się” kolejnej aplikacji sterydu.

  • W obszarach smarowanych kremem ze sterydami pojawia się swędzący rumień i obrzęki (skóra jest w tym miejscu chropowata i bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne).
  • Wokół ust oraz brody pojawia się zapalenie okołoustne (dermatitis perioralis).
  • Przymieszkowe zmiany podobne do trądziku – w postaci twardych, swędzących, podskórnych grudek.

Rada? Odstawić sterydy!

Jedyny sposób na poprawę stanu cery to odstawienie sterydów. Tylko ich porzucenie pozwala powrócić do idealnej gładkości skóry. Jednak niestety nie od razu. Zaprzestanie stosowanie sterydów prowadzi do prawdziwego wysypu na skórze. Zamiast poprawy trzeba się liczyć ze znacznym pogorszeniem stanu skóry. Krosty mogą pojawiać się niemal wszędzie i nie znikać nawet przez kilka tygodni (zazwyczaj co najmniej dwa). To prawdziwy czas próby charakterów! Wiele osób przerażonych swoim wyglądem w lustrze wraca do sterydów, które początkowo oczywiście zaczynają działać i błędne koło się zamyka (niestety zbyt długie stosowanie sterydów nie tylko prowadzi do trądziku, ale również do pojawienia się dużych, nieestetycznych popękanych naczynek).
Zapamiętaj jedyna recepta na trądzik posterydowy – to zapomnienie o maściach sterydowych!

Sterydy – lek na wszystko?

Niestety ciągle nie brakuje dermatologów, którzy uwielbiają sterydy, twierdząc, że jest to lek na wszystko. Nic dziwnego, maści na ich bazie dają natychmiastowe efekty…Z drugiej strony tak szybko jak działają, tak szybko skóra się od nich uzależnia (a nierobienie przerw w aplikacji dodatkowo sprawia, że sterydy przestają działać). Trzeba sięgać po kolejne preparaty.  Niestety nie bez wpływu na stan skóry, która staje się dużo cieńsza, bardziej wrażliwa na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych i przedwczesne starzenie się. Z czasem dochodzi do spłycenia warstwy rogowej naskórka, co dodatkowo sprzyja absorpcji sterydów przez skórę i pogłębienie problemu. Skutki uboczne stosowania sterydów stają się coraz poważniejsze.

Zamiast ufać sterydom, które potrafią zdziałać cuda, jednak kosztem pogorszenia stanu skóry, lepiej rozpocząć leczenie bezsterydowe, na przykład przy użyciu preparatu Acnezine. Zamiast ufać lekarzom propagującym sterydy, rozsądniej poszukać takich specjalistów, którzy będą chcieli wyleczyć trądzik innymi metodami.

Poprawa po kilku tygodniach

Na trądzik sterydowy możesz dostać różne leki. Wszystkie polecane środki mają na celu zmniejszyć  objawy po odstawieniu sterydów.

  1. Antybiotyki z grupy tetracyklin (Unidox, Tetralysal, Loratan), które pomagają zahamować rozwój bakterii  (lub Fenistil w kapsułkach– zwłaszcza na mocno swędzące zmiany dostępny w aptece bez recepty).
  2. Metronidazol, Rozex (zawierający Metronidazol) działający przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie – należy przechowywać go w lodówce) to stosowania na zewnątrz. Czasami zaleca się zamianę kremu dotychczas stosowanego na Oiliatum krem do cery wrażliwej.
  3. Jeśli trądzik posterydowy współistnieje z posterydowym zapaleniem skóry, możliwe jest stosowanie antybiotykoterapii miejscowej po wyleczeniu posterydowego zapelenia skóry.
  4. Można spróbować maseczki z siemienia lnianego (po zaparzeniu, ostudzeniu, należy zanurzyć w płynie gazę i nałożyć na twarz).
  5. Na noc warto smarować zmienione miejsca maścią dostępną w aptece bez recepty – Tormentiolem. Po jej zastosowaniu można liczyć na zmniejszenie swędzenia i lekkie wysuszenie zmian.
  6. Dobrze pić również wapno.
  7. Konieczne jest całkowite i definitywne odstawienie sterydów. Możesz zrobić to na dwa sposoby. Odstawić sterydy w sposób nagły i pełny, co może się jednak wiązać dla skóry z szokiem lub stopniowo stosować mniejsze dawki sterydów.
  8. Do wyleczenia trądziku posterydowego potrzeba dużo czasu i cierpliwości!

Skłonność do uzależnienia od sterydów i powstania trądziku posterydowego to kwestia indywidualna. Czy macie jakieś doświadczenia w tym temacie? Podzielcie się nimi w komentarzach!

10 komentarzy

  • Witajcie.
    Ja wlasnie jestem ofiara wlasnej glupoty,.mam alergie i czesto miewam zaczerwienione swedzace placki na skorze twarzy.elcom okazal sie cudowny , skore mialam po nim piekna i gladka smarowalam sie nim 1 czasem 2 razy w tygodniu bardzo dlugi czas (wychodzi nie czytanie ulotkek).od tygodnia biegam po lekarzach i robie badania poniewaz moje smarowanie sie tym swinstwem skonczylo sie podwyzszeniem sie kortyzolu we krwi , w krotkim czasie mocno przytylam -raczej opuchlam, mam kark jak jakis zapasnik i moja twarz jest koszmarna tydzien juz nie smaruje sie tym kremem jestem wysypana kasza, grudkami w dodatku tak strasznie to swedzi .przestrzegam wszystkich przed tym kremem! Wedlug mnie powinien byc wydawany pod szczegolnym nadzorem i dla ludzi w naprawde wielkiej potrzebie. Teraz zaczelam leczenie hormonalne , mam wszystko totalnie rozstrojone , zaluje ze bylam tak glupia i sie tak zalatwilam

  • A czy mogę prosić o radę czego używać u 5 letniego dziecka. Któremu na zmiany po tubie inhalacyjnej zapisano triderm i w efekcie mamy posterydowe zapalenie, tradzik rozowaty. W tej chwili lecza nas Cutivate i boje sie czy to nie bledne kolo..

  • Leki sterydowe – tylko w ostateczności.

    A co do Acnezine. Nigdy tego nie stosowałem. Zanim dotarłem na Vitalab wykorzystałem multum różnych środków. Skończyło się na mikrodermabazji, która spisała się wyśmienicie 😉

    P.S: Fantastyczne zdjęcie w tym artykule (;

  • Nigdy nie używałam kremów ze sterydami . Jednak gdybym miała pewnie poważny problem z trądzikiem to stosowałabym każdą metodę aby się go pozbyć. Cieszy mnie że poruszacie takie tematy .

Zostaw komentarz